Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Kto płaci za spis inwentarza?
Autor Wiadomość
słoneczko 

Wysłany: 2011-08-24, 12:14   Kto płaci za spis inwentarza?

Witam.Mam problem przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza dostałam pismo z sądu że sprawa została wytyczona z urzędu o spisie i że został wytyczony komornik,to kto ponosi koszty spisu inwentarza sąd zarządził spis i zlecił wykonanie tego spisu komornikowi .Czy jeżeli na postanowieniu z sądu jest napisane że sprawa z urzędu i że został wyznaczony komornik to będzie to oznaczało, iż strona nie ponosi kosztów tylko zostaną one ściągnięte z majątku spadkowego, czyli kosztów pracy komornika.Czy jest to możliwe że nie będę musiała płacić ? Czy tylko ja czy też reszta spadkobierców poniesie koszty komornicze a czy jest możliwość że komornik ściągnie należność ze spadku i czy mogę złożyć zwolnienie z tych kosztów jak będą wystawione na mnie po czynnościach komornika czy pismo o zwolnienie przed rozpoczęciem pracy komornika czy w ogóle jest zwolnienie od tych kosztów?Proszę o pomoc.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-25, 13:53   Koszt spisu inwentarza

Co do kosztów spisu inwentarza, który zostanie sporządzony na podstawie postanowienia sądu wydanego z urzędu zastosowanie będzie miał przepis § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 października 1991 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania przy zabezpieczaniu spadku i sporządzaniu spisu inwentarza. Stosownie do tego przepisu, jeżeli postanowienie o zabezpieczeniu spadku lub o sporządzeniu spisu inwentarza wydane zostało, z urzędu lub na wniosek osoby nie mającej obowiązku uiszczenia kosztów sądowych, sąd postanawia ściągnięcie tych kosztów z majątku spadkowego.

W Pani przypadku sąd wydał postanowienie o spisie inwentarza z urzędu i dlatego sąd powinien wydać postanowienie o ściągnięciu tych kosztów z majątku spadkowego.

Podobnie byłoby gdyby sąd nałożył na Panią koszty spisu inwentarza (bo np. złożyłaby Pani wniosek o jego przeprowadzenie), a Pani wystąpiła o zwolnienie tych kosztów, a sąd zwolniłby Panią z tych kosztów.

słoneczko 

Wysłany: 2011-08-25, 21:11   Jak postąpić pomocy

Dziś dostałam wezwanie do usunięcia braków wniosku(Wniesienie opłaty w egzekucji świadczeń niepieniężnych) od komornika o wpłaty stałej od wniosku w wysokości282,27 i że mam na to7 dni pod rygorem zwrotu wniosku jak ma się to do tego że sąd rozpatrzył na posiedzeniu niejawnym sprawy z urzędu i postanawia o spisie inwentarza jak i o zleceniu go komornikowi sądowemu jak mam teraz tą sprawę załatwić czy pisać o umorzenie tych kosztów czy przedstawić komornikowi postanowienie sądu że to sprawa z urzędu .Proszę o szybką pomoc .

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-27, 08:12   

Proszę napisać wniosek do sądu o zwolnienie z kosztów postępowania. Do takiego wniosku należy dołączyć oświadczenie o stanie majątkowym na formularzu (dostępny na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości i sądów).

Z tego co Pani pisze wynika, że złożyła Pani wniosek o sporządzenie spisu inwentarza - sąd wskazuje, że jeżeli Pani nie zapłaci to sąd zwróci wniosek.

Odpowiedz do tematu