Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy odmowa przyjęcia spadku skutkuje na przyszłość?
Autor Wiadomość
Milianaa 

Dołączyła: 16 Sty 2012
Posty: 1
Skąd: Katowice
Wysłany: 2012-01-16, 19:22   Czy odmowa przyjęcia spadku skutkuje na przyszłość?

Witam
W 2001 roku odziedziczyłam po moim ojcu posiadłość. Wówczas odmówiłam przyjęcia spadku i został on podzielony pomiędzy mojego brata i moją matkę.
W ubiegłym roku mój wuj odnalazł testament po mojej prababce. Była ona matką mojego zmarłego ojca. Prababka swoje grunty przepisała na mojego zmarłęgo ojca. Zgodnie z prawem dziedziczy moja matka, brat i ja. Czy moja decyzja w 2001 o odmowie przyjęcia spadku przekłąda się również na obecną sprawę? Czy oznacza to że przy sprawie spadkowej gruntów nie będę miała do nich prawa?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 232
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-01-17, 05:11   

Rozumiem, że mówiąc "odmówiłam przyjęcia spadku" ma Pani na myśli to, że złożyła Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku.

Brak wiedzy o majątku spadkowym może być podstawą do uchylenia się przez Panią od skutków prawnych oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Art. 1019 § 1 KC wskazuje, iż jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:

    1. uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem
    2. spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.


Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd (art. 1019 § 3 KC).

Z kolei art. 84 § 1 KC, wskazuje, iż w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
Według § 2 art. 84 KC, można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).

Jeżeli wykaże Pani, że gdyby Pani wiedziała o tym, że w skład spadku po ojcu wchodziły również nieruchomości odziedziczone przez ojca po jego matce, to nie złożyłaby Pani oświadczenia o odrzuceniu spadku to istnieje możliwość, że sąd zatwierdzi uchylenie się przez Panią od skutków prawnych oświadczenia o odrzuceniu spadku.

Powinna Pani pamiętać, że stosownie do art. 88 § 2 KC, uprawnienie do uchylenia się wygasa, w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia.

Tak więc, aby są przyjął i zatwierdził Pani oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku, ze względu na błąd co do składu spadku, powinna Pani złożyć w sądzie wniosek o przyjęcie i zatwierdzenie oświadczenia o uchyleniu się od skutków złożenia oświadczenia spadkowego w terminie do roku odkąd dowiedziała się Pani o testamencie babci.

Z tym, że odrzuciła Pani spadek po ojcu. Jeżeli prababcia (babcia? - pisze Pani, że była ona Pani prababką, a jednocześnie matką Pani ojca - to nie jest możliwe, matka Pani ojca to babka) w testamencie powołała go do spadku, ale przeżyła ojca (zmarła po nim) to będzie miało miejsce dziedziczenie ustawowe - spadek nabyli żyjące w chwili śmierci babci (prababci) oraz dalsi zstępni nieżyjących dzieci, a więc np. Pani i brat.
W takiej sytuacji (babcia przeżyła Pani ojca) testament nie będzie wywoływał skutków prawnych, ponieważ osoba wskazana w testamencie jako spadkobierca, w chwili śmierci babci nie żyła, a nie może być spadkobiercą osoba, która w chwili otwarcia spadku nie żyje.

Tak więc ewentualne oświadczenie o uchyleniu się od skutków odrzucenia spadku i jego zatwierdzenie ma sens wyłącznie wówczas jeżeli babcia zmarła przed ojcem, a w chwili śmierci ojca pozostawała Pani w błędzie co do składu spadku - nie miała Pani wiedzy o tym, że w skład spadku po nim wchodzą również nieruchomości nabyte przez niego w spadku po jego matce.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama