Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku
Autor Wiadomość
moder 

Wysłany: 2011-02-03, 15:36   Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku

Witam,
proszę o poradę;
matka spadkobiercy umarła w czerwcu 2009; spadkobierca był jeden, zamieszkały w USA i miał sporządzony za życia matki notarialnie poświadczony testament.
Na skutek jakiś zawiłości wytworzonych przez biuro prawne sądowe poświadczenie nabycia spadku nastąpiło na początku stycznia 2011.
Spadkobierca chce w tym momencie sprzedać odziedziczone w Polsce mieszkanie, 57 m2, z księgą wieczystą, którego jedynym właścicielem była zmarła matka.
W mieszkaniu aktualnie nie jest nikt zameldowany.
Czy spadkobierca może uniknąć podatku w momencie sprzedaży tej nieruchomości (dowiedziałem się, że obowiązuje 19% podatek, ale rzekomo działa zwolnienie od podatku jeżeli spadkobierca zamelduje się w odziedziczonym mieszkaniu i wykaże ten meldunek przez 1 rok).
Spadkobierca nie planuje też zakupu innego mieszkania, chce po prostu spieniężyć odziedziczone mieszkanie.

Bardzo proszę o informację czy to zwolnienie (lub inne) nadal obowiązuje. Spadkobierca mieszka poza granicami Polski i nie dziedziczy żadnej innej masy spadkowej.

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
moder

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-02-03, 17:34   

Jako, że nabycie własności mieszkania nastąpiło w roku 2009 to spadkobierca nie będzie mógł skorzystać z ulgi meldunkowej.
Wynika to z tego, że ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316) zlikwidowano ulgę meldunkową. Jednocześnie od dnia 1 stycznia 2009 r. wprowadzono zwolnienie z opodatkowania dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości, jeżeli przychód uzyskany z tego zbycia podatnik przeznaczy na określone w ustawie własne cele mieszkaniowe, nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Z ulgi meldunkowej mogą skorzystać podatnicy, którzy nabyli własność nieruchomości w latach 2007-2008.

Jeżeli spadkobierca sprzeda mieszkanie w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie (a więc w okresie do dnia 31 grudnia 20144 r.) i nie przeznaczy środków uzyskanych ze zbycia mieszkania na inne cele mieszkaniowe (dokładnie opisane w ustawie) w ciągu 2 lat od zbycia to będzie musiał zapłacić podatek dochodowy w wysokości 19%.

Spadkobierca musi też pamiętać, iż aby skorzystał z ulgi w podatku spadkowym w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub od dnia sporządzenia notarialnego poświadczenia dziedziczenia powinien zgłosić nabycie spadku we właściwym urzędzie skarbowym.

konrad220 

Wysłany: 2012-02-14, 13:07   Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku

Witam

Mam podobna sytuację tzn moi dziadkowie przepisali na mnie w spadku swoje mieszkanie ja w 2001r. zameldowałem się u nich, ale z nimi nie mieszkam. Babcia zmarła w 2001. roku 4 miesiące po moim zameldowaniu.
Rozumiem że automatycznie jej cześć mieszkania został podzielona miedzy mnie a dziadka.
Dziadek nadal mieszka w tym mieszkaniu.
Pytanie brzmi po jego śmierci odziedziczę to mieszkanie w spadku, ale ja nie chce tego mieszkania chce je sprzedać ale pieniądze chce przeznaczyć na zakup większego mieszkania w tym samym mieście czy jeśli to zrobię w przeciągu 2 lat od odziedziczenia to będę musiał zapłacić 19% podatek w urzędzie skarbowym?
Mam też pytanie czy po śmierci dziadka muszę w przeciągu 6 miesięcy powiadomić urząd skarbowy o tym że dostałem spadek tzn mieszkanie czy za to coś płacić będę musiał jeśli jestem jego wnukiem?

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2012-02-15, 06:33   

Po śmierci dziadka (o ile przepisy się nie zmienią):
1. może Pan skorzystać z ulgi w podatku od spadków i darowizn i nie płacić go - aby tak się stało musi Pan w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub wydania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia zgłosić nabycie w urzędzie skarbowym
2. sprzedać mieszkanie po dziadku - jeżeli nastąpi to po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpi nabycie to nie ma obowiązku podatkowego. Jeżeli odpłatne zbycie nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpi nabycie to pojawi się obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Można skorzystać z ulgi i nie płacić podatku jeżeli kwotę ze zbycia przeznaczy Pan na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W Pana przypadku jest jeszcze kwestia podatku od spadku nabytego po babci (jak wynika z pytania nabył Pan po babci udział w mieszkaniu). Tu nie może Pan skorzystać z ulgi podatkowej z art. 4a ustawy, bo nabycie spadku nastąpiło w 2001 r.
W tym przypadku może Pan skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej.

konrad220 

Wysłany: 2012-02-23, 12:09   

[quote="Łukasz Obrał"]Po śmierci dziadka (o ile przepisy się nie zmienią):
1. może Pan skorzystać z ulgi w podatku od spadków i darowizn i nie płacić go - aby tak się stało musi Pan w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub wydania notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia zgłosić nabycie w urzędzie skarbowym
2. sprzedać mieszkanie po dziadku - jeżeli nastąpi to po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpi nabycie to nie ma obowiązku podatkowego. Jeżeli odpłatne zbycie nastąpi przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego w którym nastąpi nabycie to pojawi się obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Można skorzystać z ulgi i nie płacić podatku jeżeli kwotę ze zbycia przeznaczy Pan na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

W Pana przypadku jest jeszcze kwestia podatku od spadku nabytego po babci (jak wynika z pytania nabył Pan po babci udział w mieszkaniu). Tu nie może Pan skorzystać z ulgi podatkowej z art. 4a ustawy, bo nabycie spadku nastąpiło w 2001 r.

Witam

Dziękuję za poradę ale mam jeszcze jedno pytanie bo napisał Pan że odnośnie cześć babci
nie mogę skorzystać z ulgi.
Ale skoro ja ten spadek dostałem w 2001 roku to minęło 5 lat więc nawet jak bym chciał to mógłbym te swoje udziały sprzedać i też bym nie musiał chyba płacić tego 19% podatku w tej chwili nie wiem czy dobrze rozumuję.

Damian 

Wysłany: 2012-03-22, 14:25   

Mam pytanie. Odziedziłem nieruchomośc w drodzę spadku- testament od osoby która nie jest rodzina czyli jestem w 3 grupie. testament jest w sądzie. w momencie nabycia spadku i stwierdzenia nabycia przez sąd będę musiał zapłacić podatek od spadku w wysokosci 3 grupy czyli w przyblizeniu 20% w terminie 6 miesięcy- taki mam termin na złożenie deklaracji.
Czy poprawnie.
Jezeli zechce sprzedać tę nieruchomośc to czy bedę tez musial zapłacić podatek od tej czynnosci, czyli 19% przy deklaracji 30 kwietnia nastepnego roku.
Reasumując wychodzi że łącznie bedę musiał zaplacic 20% + 19%= 39% podatku- prawie połowa. CZY TO PRAWDA???
Czy tak jest i czy jest mozliwość ominiecia jakiejś częsi podatku?

widzę taką mozliwość tylk ow przypadku jeżeli nie sprzedam nieruchomosci przez 5 lat lub przeznacze pieniądze ze sprzedażu na cele mieszkaniowe.

Odpowiedz do tematu