Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
2011-02-25, 10:39
Problem spadkowy.
Autor Wiadomość
Nixe 

Wysłany: 2011-02-24, 15:47   Problem spadkowy.

Pisze w sprawie porady prawnej a wlasciwie pytania odnosnie spadku.
Sprawa jest nastepujaca.Moi rodzice mieli mieszkanie prywatne zapisane na siebie nie sporzadzili zadnego testamentu w razie ewentualnej smierci.
W 2009 roku zmarl moj i w tym wypadku moja mama , ja i moja siostra jestesmy spadkobiorcami.Ja i moja mama jestesmy zameldowane na tym mieszkaniu.Siostra ma inny meldunek jest mezatka i ma dwoje dzieci.Uplynelo juz wiele czasu nic z tym nie robilysmy i tak jakby cicho przyjelysmy ten spadek.Bo w ciagu 6 miesiecy od smierci nikt spadku nie odrzucil.
Mam pytanie czy poswiadczenie dziedziczenia spadku mozna zrobic u notariusza i czy potem moja mama i moja siostra moga nie wiem jak to nazwac zbyc sie spadku na moja osobe.Wiem , ze nie mozna zbyc sie spadku na jakas osobe ale jezeli one by sie zbyly to automatycznie prawa do mieszkania bym przejela ja?Moze to nazywa sie zrzeczenie sie dziedziczenia do prawa spadku?A moze by bylo mozliwe jakby po poswiadczeniu dziedziczenia moja mama i siostra zrobily darowizne udzialu we wspolwlasnosci nieruchomosci?Nie wiem jak to dokladnie nazwac i prosze o porade.
Pozdrawiam.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-02-25, 10:40   

Można u notariusza uzyskać poświadczenie dziedziczenia. Należy pamiętać, iż notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia wyłącznie na zgodne żądanie wszystkich osób, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi. Wszyscy spadkobiercy muszą być obecni podczas sporządzania aktu poświadczenia dziedziczenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia ustawowego lub testamentowego, maksymalna stawka opłaty notarialnej wynosi 50 zł. Za sporządzenie protokołu dziedziczenia maksymalna stawka wynosi 100 zł. Są to stawki maksymalne opłaty – można negocjować z notariuszem ich wysokość, ale wątpię by któryś je obniżył. Do tych kwot należy doliczyć 23% podatku VAT.
Na marginesie dodam, iż opłata stała od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w postępowaniu sądowym jest stała i wynosi 50 złotych.

Po uzyskaniu poświadczenia dziedziczenia możecie Panie dokonać działu spadku po ojcu z równoczesnym podziałem majątku wspólnego małżeńskiego (to konieczne bo mieszkanie wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego rodziców) w ten sposób, iż własność mieszkania przypadnie wyłącznie Pani ze spłatą lub bez na rzecz pozostałych spadkobierców.

Najtańszym rozwiązaniem będzie złożenie w sądzie wniosków o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu (50 zł) i o dział spadku i podział majątku wspólnego małżeńskiego na podstawie zgodnego projektu stron (600 zł).
Opłaty notarialne będą zależne od wartości mieszkania będącego przedmiotem podziału -
Maksymalna stawka wynosi od wartości:
• do 3 000 zł - 100 zł
• powyżej 3 000 zł do 10 000 zł - 100 zł + 3 % od nadwyżki powyżej 3 000 zł
• powyżej 10 000 zł do 30 000 zł - 310 zł + 2 % od nadwyżki powyżej 10 000 zł
• powyżej 30 000 zł do 60 000 zł - 710 zł + 1 % od nadwyżki powyżej 30 000 zł
• powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł - 1 010 zł + 0,4 % od nadwyżki powyżej 60 000 zł
• powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł - 4 770 zł + 0,2 % od nadwyżki powyżej 1 000000 zł
• powyżej 2 000 000 zł - 6 770 zł + 0,25 % od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7 500 zł.
Do tego należy doliczyć 150 zł za akt poświadczenia dziedziczenia + 23% VAT.

Pamiętajcie również Pani o tym, iż możecie skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadku. Jak wskazuje art. 4a ust. 1 pkt. 1 Ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze dziedziczenia przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub uzyskania notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Nixe 

Wysłany: 2011-02-25, 11:38   Problem spadkowy c.d

Hmm to moze na razie w miare taniej i prosciej by bylo jakbym razem z siostra zrzekla sie spadku u notariusza i wtedy wszystkie nasze udzialy by przeszly na mame?A potem moze mama by mogla podarowac mi je w formie darowizny albo ewentualnie sporzadzic testament , w ktorym moglaby mi podarowac to mieszkanie?Pytam o to wszystko bo to mieszkanie , ktore bylo wspolnie na rodzicow mialo byc podarowane mi ale rodzice nie zdazyli sporzadzic przed smiercia taty odpowiednich dokumentow.Pozdrawiam.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-02-28, 14:18   

Najtaniej będzie przeprowadzenie w sądzie stwierdzenia nabycia spadku oraz działu spadku połączonego z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego.
Koszt umowy notarialnej o dział spadku będzie wyższy niż sprawa w sądzie. Darowizna to kolejny koszt notariusza.

Nixe 

Wysłany: 2011-03-01, 08:24   Dziekuje.

Bardzo dziekuje za odpowiedzi i porady.Jestem juz przekonana zeby wszystkie te formalnosci spadkowe zalatwic w sadzie.Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu