Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Co zrobić jeżeli nie znam spadkobiercy?
Autor Wiadomość
Robert
Gość
Wysłany: 2010-11-06, 07:23   Co zrobić jeżeli nie znam spadkobiercy?

Czy można przeprowadzić sprawę spadkową kiedy nie znam nazwiska i adresu mojego przyrodniego rodzeństwa ?
Mój ojciec miał prócz mnie prawdopodobnie dziecko pozamałżeńskie. Jednak nie wiem w ogóle gdzie mieszka to dziecko, ani jak się nazywa.
Chciałbym przeprowadzić spadek w sądzie po zmarłym ojcu. Da się to zrobić?
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 278
Skąd: Kraków
Wysłany: 2010-11-08, 20:46   

Da się przeprowadzić postępowanie spadkowe w takiej sytuacji jak Pana.

Sąd w toku postępowania o stwierdzenie nabycia spadku bada z urzędu kto jest spadkobiercą.
Zgodnie z art. 671 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, za dowód, że nie ma innych spadkobierców, może być przyjęte zapewnienie złożone przez zgłaszającego się spadkobiercę.

Zapewne i w Pana sprawie sąd odbierze od Pana takie oświadczenie. Jak wskazuje art. 671 § 2 KPC, w zapewnieniu zgłaszający się powinien złożyć oświadczenie co do wszystkiego, co mu jest wiadome:
1) o istnieniu lub nieistnieniu osób, które wyłączałyby znanych spadkobierców od dziedziczenia lub dziedziczyłyby wraz z nimi;
2) o testamentach spadkodawcy.

Jeżeli w oświadczeniu wskaże Pan, że Pana ojciec miał prawdopodobnie dziecko pozamałżeńskie to wówczas będzie miał zastosowanie art. 672 KPC. Stosownie do tego przepisu, jeżeli zapewnienie nie było złożone albo jeżeli zapewnienie lub inne dowody nie będą uznane przez sąd za wystarczające, postanowienie w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku może zapaść dopiero po wezwaniu spadkobierców przez ogłoszenie zamieszczone w piśmie poczytnym na całym obszarze Państwa i podane publicznie do wiadomości w miejscu ostatniego zamieszkania spadkodawcy na tym obszarze, w sposób w miejscu tym przyjęty (art. 674 KPC).

Ogłoszenie powinno zawierać (art. 673 KPC):
1) imię, nazwisko, zawód oraz ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy;
2) datę śmierci spadkodawcy;
3) wskazanie majątku pozostałego po spadkodawcy;
4) wezwanie, aby spadkobiercy w ciągu sześciu miesięcy od dnia wskazanego w ogłoszeniu zgłosili i udowodnili nabycie spadku, gdyż w przeciwnym razie mogą być pominięci w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jeżeli po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia o wezwaniu spadkobierców nikt się nie zgłosi, albo, zgłosiwszy je, nie udowodnił go na rozprawie, sąd wyda postanowienie stwierdzające nabycie spadku przez spadkobierców, których prawa zostały wykazane, a w ich braku – przez Skarb Państwa jako spadkobiercę ustawowego.

Jeżeli po ogłoszeniu Pana ewentualne rodzeństwo się nie zgłosi to sąd wyda postanowienie, w którym stwierdzi, że to Pan nabył spadek po ojcu.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant