Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Łukasz Obrał
2011-12-08, 06:51
Długi po zmarłym 3 lata temu ojcu
Autor Wiadomość
BeataS_1983Gd 
Beata

Dołączyła: 07 Gru 2011
Posty: 1
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2011-12-07, 10:11   Długi po zmarłym 3 lata temu ojcu

Witam,
Pierwszy raz korzystam z formu, więc mam nadzieję, że nie otwieram np. tematu który gdzieś już istnieje.

Mam poważny problem dotyczący długów nieżyjącego od 3 lat ojca.

Z ojecem mieszkałam do 15 roku życia, wtedy też rodzice wzieli rozwód. Moja dwójka rodzeństwa była już pełnoletnia.
Otrzymywałam alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Ojciec z życia robił piekło (był nie pracującym alkoholikiem), więc od 15 roku życia nie utrzymywałam z nim kontaktów.

Po jego śmierci, mój brat wziął na siebie czynności związane z pogrzebem, kwotę którą pobrał na pochówek w całości przeznaczył na pogrzeb.
Dodatkowo wziął z osobistego ubezpieczenia pieniądze po śmierci ojca.
Ja nie pobrałam żadnych świadczeń po pogrzebie.


Minęły 3 lata, a do brata odzywa się duże grono komorników i przychodzą wezwania do Sądu.

Chciałam zapytać, czy grozi mi, że będę musiała spłacać długi po śmierci ojca? Czy w tej chwili mój brat jest obciążany, bo zajął się pochówkiem i ma ten sam adres zameldowania co miał ojciec?

czy mogę się jakoś zabezpieczyć od spłaty długów za człowieka, który nigdy się mną nie zjamował (niestety nie był pozbawiony praw rodzicielskich).

będę bardzo wdzięczna za pomoc.

pozdrawiam

Beata
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 244
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-12-15, 06:56   Spadek - długi

Spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe. W skład spadku po zmarłym wchodzą nie tylko prawa, ale też obowiązki.

Spadkobierca może ponosić pełną odpowiedzialność za długi spadkowe - jeżeli przyjmie spadek wprost.
Może też ponosić odpowiedzialność ograniczoną do uzyskanych w spadku aktywów - jeżeli przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Może też w ogóle nie ponosić odpowiedzialności za długi spadkowe - jeżeli odrzuci spadek (ale wówczas nie jest brany pod uwagę jako spadkobierca, traktowany jest jakby nie dożył śmierci spadkodawcy).

Powyższe wynika z art. 1012 KC, który wskazuje, iż spadkobierca może bądź przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), bądź przyjąć spadek z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić.

Ważnym w Pani sprawie jest to, że termin na złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku już upłynął.
Art. 1015 § 1 KC wskazuje, iż oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciem spadku. Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca pełnej zdolności do czynności prawnych albo osoba, co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia, albo osoba prawna, brak oświadczenia spadkobiercy w terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza (art. 1015 § 1 KC).

Jeżeli więc ani Pani, ani brat nie złożyliście w ciągu 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się o śmierci ojca oświadczenia o odrzuceniu spadku lub przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza, lub ani Pani, ani brat nie byliście w chwili śmierci ojca osobami niepełnoletnimi, to brak oświadczenia powoduje, że przyjęliście Państwo spadek po ojcu wprost, a więc z pełną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Istnieje możliwość uchylenia się od skutków niezłożenia oświadczenia spadkowego pod wpływem błędu (np. błędu co do składu spadku - jeżeli spadkobierca nie wiedział o długach spadkowych i przy zachowaniu należytej staranności nie mógł się dowiedzieć). Jednak w Pani sytuacji trudno powiedzieć czy istnieje możliwość uchylenia się od skutków niezłożenia oświadczenia. Tu należałoby ustalić kiedy Pani się dowiedziała o długach spadkowych, czy mogła się Pani o nich dowiedzieć wcześniej, itp.

Przepis dotyczący uchylenia się od skutków niezłożenia oświadczenia spadkowego to art. 1019 KC.
§ 1 art. 1019 KC wskazuje, że jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
1) uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem
2) spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca
§ 2 art. 1019 KC mówi, iż spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
Według § 3 art. 1019 KC, uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd.
 
 
 
Ewa1821 

Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 1
Skąd: Starachowice
Wysłany: 2012-11-15, 13:03   

Witam,
Bardzo proszę o poradę..

Sprawa wygląda tak, że mój dziadek ze strony mamy zmarł 7 lat temu. Miał siedmioro dzieci. Żadne z nich nie zrzekło się spadku w ciągu 6 miesięcy od śmierci ich ojca.
PO 3 latach mama oraz jej rodzeństwo otrzymali zawiadomienie z banku o długu z tytułu pożyczki zaciągniętej przez dziadka. Na drodze sądowej wywalczyli, że zapłacą tylko sam kapitał a odsetki zostały umorzone.
Wczoraj po 7 latach od śmierci dziadka przyszło kolejne zawiadomienie z innego banku, że też jest dług.
Czy można w jakiś sposób dowiedzieć się czy dziadek ma długi jeszcze w innych bankach? Próbowałam w krajowym rejestrze dłużników ale tam Pani powiedziała, że można jedynie iść do adwokata i on wystąpi z wnioskiem do sądu o to żeby udzielili takiej informacji. Czy faktycznie tylko adwokat może złożyć taki wniosek, czy można to zrobić samemu? jest to aż tak skomplikowane?
Czy można jakoś bronić się przed spłatą tego długu tym, że bank odezwał się dopiero po 7 latach?

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Ewa
 
 
Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl


Pomógł: 14 razy
Dołączył: 20 Paź 2010
Posty: 244
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-12-09, 08:18   

Można się bronić.

Jeżeli bank lub firma windykacyjna złoży pozew do sądu a sąd wyda nakaz zapłaty to spadkobiercy mogą złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym podniosą zarzut przedawnienia.

Roszczenia z tytułu umów kredytu czy pożyczki przedawniają się z upływem 3 lat od daty wymagalności.
Jeżeli w sprawie było orzeczenie sądowe to termin przedawnienia wynosi 10 lat od chwili wydania orzeczenia.
 
 
 
Studentka_Prawa 

Dołączyła: 04 Cze 2013
Posty: 17
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-01-13, 09:54   

Myślę, że warto jednak przedstawić sprawę adwokatowi. Szczególnie jeśli chcesz się dowiedzieć czy Twój dziadek miał jeszcze inne długi.





http://adwokat-miling.pl/
 
 
redjello 

Dołączył: 07 Mar 2014
Posty: 1
Skąd: Mars
Wysłany: 2014-03-07, 14:33   

A może ktoś mi powiedzieć jak to jest w Usa, czy tam jest coś takiego jak dziedziczenie długo po rodzicach czy ich u nich takich głupot nie ma. Nie wiem gdzie to pytanie zadać, więc zadaje na tym forum. Proszę o odpowiedź.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama