Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Spadek po samotnej siostrze babci
Autor Wiadomość
Margaret 

Wysłany: 2011-08-13, 21:05   Spadek po samotnej siostrze babci

Witam!
Sprawa wyglada nastepujaco:
Rodzice rozwiedli sie 45 lat temu, ojciec zalozyl druga rodzine z kobieta, ktora miala juz 2 dzieci, wspolnych dzieci nie mieli.
30 lat temu zmarla jego mama a moja bacia, ktora miala 3 siostry, w nastepnych latach zmarla jedna siostra babci, bezdzietna stara panna. Po kilku latach zmarl tez moj ojciec.
Odnalazlam 2 miesiace temu ciocie - jedna z 2 pozostalych siostr mojej babci. Nawiazalysmy jak na razie kontakt telefoniczny.
Dowiedzialam sie od niej, ze w 3. czerwca zmarla druga siostra babci (i tej cioci). Zmarla miala meza i bezdzietnego syna kawalera, ktorzy tez zmarli kilka lat temu.
Mam zatem pytanie:
Czy jestem rowniez spadkobierca razem z ta ciocia, ostatnia zyjaca sista babci?
Zmarla ciocia pozostawila po sobie mieszkanie.
Ja od wielu lat nie mieszkam w Polsce, nie mam tez juz polskiego obywatalstwa.
Lecz za kilka dni wybieram sie do Polski by spotkac sie z ciocia i omowic ewentualnie ta sprawe.
Jakie dokumenty powinnam miec ze soba, aby ubiegac sie o ten spadek?
Serdecznie dziekuje za odpowiedz!
Pozdrawiam
Margaret
Ostatnio zmieniony przez Margaret 2011-08-21, 22:51, w całości zmieniany 1 raz  

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-15, 19:07   Postępowanie spadkowe - krąg spadkobierców ustawowych

Jak wynika z postu spadkodawczyni zmarła nie pozostawiwszy małżonka oraz zstępnych (zmarli oni przed nią).

Jak wskazuje art. 932 § 1 Kodeksu cywilnego, w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.
Stosownie do § 3 art. 932 KC, w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.
Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych (§ 4 art. 932 KC).
Zgodnie z art. 932 § 5. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Stosownie do powyższych przepisów jest Pani, jako zstępna rodzeństwa spadkodawczyni, jej spadkobierczynią ustawową wraz z żyjącą siostrą spadkobierczyni.

Jeżeli siostra Pani babci nie pozostawiła testamentu, a Pani nie ma rodzeństwa to dziedziczy Pani spadek w ½ udziału, siostra babci również w ½ udziału.

Aby przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie lub dokonać notarialnego poświadczenia dziedziczenia koniecznym będzie przedłożenie następujących dokumentów:
1. Akt zgonu obu zmarłych sióstr babci,
2. Akt zgonu Pani ojca,
3. Akt urodzenia żyjącej siostry babci (albo akt małżeństwa jeżeli jest zamężna)
4. Akt urodzenia Pani (albo akt małżeństwa jeżeli jest Pani zamężna)
5. Akty zgonu rodziców (matki i ojca) spadkodawczyni

Te dokumenty będą niezbędne, aby wykazać kto jest spadkobiercą zmarłej siostry Pani babci.

Jeżeli zostanie wszczęte postępowanie spadkowe w sądzie to będzie Pani musiała, ze względu na zamieszkanie poza granicami Polski, ustanowić pełnomocnika do doręczeń lub pełnomocnika procesowego. Więcej na ten temat: http://prawo-porady.pl/artykuly,pelnomocnik-procesowy-i-pelnomocnik-do-doreczen,64.html]Pełnomocnik procesowy i pełnomocnik do doręczeń

Margaret 

Wysłany: 2011-08-20, 10:02   

Bardzo dziekuje za odpowiedz!

Mam jeszcze jedno pytanie w tej sprawie i bardzo prosze Pana o odpowiedz.

Ciocia mieszka juz w tym mieszkaniu i przeprowadza tam wlasnie malowanie/maly remont.
Powiedziala mi, ze juz dawno zalatwila sprawe przepisania na nia tego mieszkania u notariusza bo przeciez byla jedynym spadkobierca.
Ja natomiast nawiazalam z nia kontakt kilka tygodni temu po 30-tu latach od ostatniego spotkania. Bylam wtedy panna.
Ciocia bedac u notariusza nie miala pewnie pojecia czy zyje i jak ewentualnie sie nazywam - jestem teraz mezatka i od wielu lat mieszkam za granica.

Ciocia ma 81 lat. Jednak zdaje sobie sprawe z tego, ze jestem rodzina gdyz bylysmy dzisiaj razem na cmentarzu odwiedzic grob mojej babci a jej siostry, gdzie opowiadala mi duzo o moich niezyjacych: ojcu i babci.

Jak nalezy postapic w takiej sytuacji?

Z gory dziekuje za odpowiedz!
Pozdrawiam
Margaret

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-22, 06:26   

W sprawie ważnym będzie to co oznacza, że ciotka "już dawno załatwiła sprawę przepisania mieszkania na nią u notariusza".

1. Czy oznacza to, że np. zawarła z siostrą umowę darowizny jeszcze za życia spadkobierczyni?
2. Czy oznacza to, że po śmierci swojej siostry ciotka uzyskała u notariusza akt poświadczenia dziedziczenia wskazując, że jest ona jedynym spadkobiercą siostry?
3. Czy oznacza to, że siostra ciotki u notariusza sporządziła testament, w którym powołała do spadku ciotkę

W pierwszym wypadku ciotka stała się właścicielem mieszkania w wyniku darowizny - w takim wypadku to mieszkanie nie wchodzi w skład spadku i nie dziedziczy go Pani nawet jeżeli jest Pani spadkobierczynią. Nie może się Pani ubiegać o zachowek, bo uprawnionymi do niego są wyłącznie małżonek, zstępni i rodzice spadkodawcy.

W drugim wypadku może Pani się ubiegać o zmianę aktu poświadczenia dziedziczenia - złożyć do sądu stosowny wniosek wskazujący, iż wbrew zapisom aktu poświadczenia dziedziczenia dziedziczą również inne osoby niż w nim wskazane.

W trzecim wypadku będzie miało miejsce dziedziczenie testamentowe i spadek po siostrze ciotki nabyła to siostra. Pani nie dziedziczy i nie może ubiegać się o zachowek.

Z uwagi na powyższe najlepiej zapytać ciotki co konkretnie załatwiła u notariusza i najlepiej, aby ciotka pozwoliła się Pani zapoznać z tym aktem notarialnym.[/quote]

Margaret 

Wysłany: 2011-08-22, 22:42   

Serdecznie dziekuje za odpowiedz!

Rozmawialam z ciocia na temat jej aktu notarialnego.
Jest to w/w sytuacja nr 2.
Ciocia nie pokazala mi tego aktu, stwierdzajac jedynie(wedlug wlasnego mniemania) , ze tylko dzieci moga dziedziczyc a wnuki juz nie, szczegolnie jesli nie mialy kontaktu z rodzina przez 30 lat.
Wobec tego zloze w sadzie stosowny wniosek.
Jutro wyjezdzam juz z Polski.

Mam zatem takie pytania:
Ile mam czasu na zlozenie tego wniosku, aby spadek dla mie nie przepadl?
Jakie ewntualnie dokumenty dolaczyc do wniosku?
Czy mozna zlozyc wniosek do sadu droga pocztowa?
Ciocia remontuje juz to mieszkanie za pieniadzie, ktore znalazla w domu zmarlej...
Czy te pieniadze tez powinny byc do podzialu?

Dziekuje Panu za odpowiedz!
Pozdrawiam
Margaret

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-24, 06:41   Zmiana notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Art. 679 § 1 KPC wskazuje, iż dowód, że osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku nie jest spadkobiercą lub że jej udział w spadku jest inny niż stwierdzony, może być przeprowadzony tylko w postępowaniu o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku, z zastosowaniem przepisów niniejszego rozdziału. Jednakże ten, kto był uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku, może tylko wówczas żądać zmiany postanowienia stwierdzającego nabycie spadku, gdy żądanie opiera na podstawie, której nie mógł powołać w tym postępowaniu, a wniosek o zmianę składa przed upływem roku od dnia, w którym uzyskał tę możność.
Zgodnie z § 2 art. 679 KPC, wniosek o wszczęcie takiego postępowania może zgłosić każdy zainteresowany.
§ 3 art. 679 KPC wskazuje, iż w razie przeprowadzenia dowodu, że spadek w całości lub w części nabyła inna osoba niż wskazana w prawomocnym postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku, sąd spadku, zmieniając to postanowienie, stwierdzi nabycie spadku zgodnie z rzeczywistym stanem prawnym.
Przepisy § 1–3 stosuje się odpowiednio do zarejestrowanego aktu poświadczenia
dziedziczenia (art. 679 § 1 KPC).

Pani nie była uczestnikiem (a powinna być) wydawania przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia w każdej chwili (nie ma ograniczenia czasowego w tym wypadku).

Pani ciotka składając oświadczenie podała nieprawdę. Jak wskazuje art. 95c § 1 ustawy Prawo o notariacie, przystępując do spisania protokołu dziedziczenia notariusz poucza osoby biorące udział w spisywaniu protokołu o obowiązku ujawnienia wszelkich okoliczności objętych treścią protokołu oraz o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych oświadczeń.
Ciotka może zatem ponieść odpowiedzialność karną.

Wniosek można wysłać do sądu pocztą. Z tym, że jeżeli przebywa Pani poza granicami Polski to powinna Pani w Polsce ustanowić pełnomocnika lub pełnomocnika do doręczeń.

Warto do wniosku dołączyć akty stanu cywilnego potwierdzające pokrewieństwo i wykazujące kto jest spadkobiercą.

Zanim Pani wystąpi do sądu powinna Pani ustalić czy faktycznie został wydany akt poświadczenia dziedziczenia. Znając imię i nazwisko spadkodawczyni i miejsce jej ostatniego zamieszkania może to Pani uczynić na stronie http://www.rejestry.net.pl]Rejestr Aktów Poświadczenia Dziedziczenia

Jeżeli akt został wydany to na w/w stronie internetowej uzyska Pani informacje o notariuszu, który wydał akt poświadczenia dziedziczenia, dacie sporządzenia i inne dane. Te dane powinna Pani umieścić we wniosku do sądu o zmianę aktu poświadczenia dziedziczenia.

W skład spadku po ciotce wchodzą wszystkie przedmioty majątkowe, które w chwili jej śmierci należały do niej. W tym również jej oszczędności, ruchomości, mieszkanie.

Margaret 

Wysłany: 2011-08-28, 09:37   Re: Spadek po samotnej siostrze babci

Dziekuje bardzo za szybka i wyczerpujaca odpowiedz!

Na linku zamieszczonym przez Pana znalazlam potwierdzenie wydania aktu poswiadczenia dziedziczenia.
Akt ten zostal sporzadzony 2 dni po zawiadomieniu cioci o tym, ze za tydzien przylatuje do Polski. Zatem ciocia skladajac oswiadczenie swiadomie podala nieprawde.

Wlasnie powiadomilam (juz telefonicznie) ciocie o tym, ze zloze wniosek do sadu o zmiane lub uchylenie stwierdzenia spadku.
Ciocia oswiadczyla mi stanowczo, ze nie ma zamiaru pozbywac sie ani wyprowadzac z zajmowanego po zmarlej mieszkania. Oraz, ze jest 81-no letnia emerytka i nie ma tez pieniedzy na 'splacenie' mnie, i moze dostac jedynie 20 tys. pozyczki z banku.

A propos banku: zmarla (84 lat) byla emerytka i musiala miec konto w banku.

Nasuwa sie zatem kilka pytan:
1. Czy pelnomocnik moze ustalic w ktorym banku zmarla miala konto i uzyskac stan konta w dniu smierci zmarlej oraz wydruk ewentualnych transakcji po tej dacie?
2. Czy moge ustanowic w Polsce penomocnika droga listowna?
3. Czy wysylajac do sadu wniosek moge sama wybrac opcje tzn zmiane (a nie uchylenie)stwierdzenia spadku, gdyz moglabym wtedy dostarczyc jedynie akty potwierdzajace, ze jestem wnuczka siostry zmarlej?
4. Co ja moge zrobic (by zabezpieczyc swoj interes) w sytucji gdzie ciocia samowolnie zajela mieszkanie, znalazla w nim pieniadze, pozbyla sie wiekszosci rzeczy z mieszkania i rozpoczela remont?

Ciocia ta mieszka po kilka miesiecy w Polsce i w Szwecji, gdzie ma prawo stalego pobytu (ma tam mieszkanie oraz szwedzka emeryture).
Ma tylko jedno obywatelstwo: polskie.
Twierdzi tez, ze ma zameldowanie w mieszkaniu po zmarlej.

Mam rowniez goraca prosbe do Pana o wskazanie mi adwokata lub radcy prawnego w Warszawie, ktorego moglabym ustanowic pelnomocnikiem w tej sprawie.
Nie mieszkam w Polsce (Warszawie) od wielu lat i nie wiem do kogo sie zwrocic...

Z gory dziekuje za odpowiedz!

Pozdrawiam
Margaret

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-08-31, 05:19   

1.
Tak, pełnomocnik spadkobiercy może ustalać w bankach czy spadkodawczyni miała jakieś oszczędności. Z tym, iż nie może tego robić pełnomocnik procesowy ustanowiony do sprawy o zmianę poświadczenia dziedziczenia. Bank będzie rozmawiał z pełnomocnikiem spadkobiercy, a więc z pełnomocnikiem osoby, która będzie w stanie wykazać swoje prawo do spadku orzeczeniem sądowym. Przed wydaniem orzeczenia sądowego i jego uprawomocnieniem się banki nie będą rozmawiały o lokatach spadkodawcy.
Czyli najpierw doprowadzenie do ustalenia przez sąd kto jest spadkobiercą, a następnie ustalanie w banku.

Skład spadku nie ma znaczenia dla wydania przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.

2.
Może Pani. Pełnomocnictwo procesowe lub do doręczeń może Pani wysłać do sądu pocztą. Podobnie jak wniosek o zmianę notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

3.
Do sądu powinna Pani złożyć wniosek o zmianę poświadczenia dziedziczenia. Tu za bardzo nie ma Pani opcji wyboru - złożenie wniosku o uchylenie poświadczenia dziedziczenia nie miałoby sensu.

4.
Może Pani np. wystąpić w wnioskiem o wpisanie ostrzeżenia do księgi wieczystej związanej z mieszkaniem (jeżeli jest) o niezgodności stanu prawnego z treścią księgi wieczystej.
Może Pani również wystąpić z wnioskami o zabezpieczenie spadku lub sporządzenie spisu inwentarza, a jeżeli po jego sporządzeniu będą jakieś wątpliwości może Pani wystąpić z wnioskiem o wyjawienie przedmiotów spadkowych.

W Pani sprawie najważniejszym jest na razie doprowadzenie do wydania orzeczenia, w którym będzie Pani widniała jako spadkobierca siostry babci.

Info o adwokacie lub radcy prawnym prześlę Pani w wiadomości prywatnej.

Odpowiedz do tematu