Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Procedura nabycia spadku
Autor Wiadomość
Wiosna123 

Wysłany: 2011-11-13, 19:27   Procedura nabycia spadku

witam, mam pytanie dotyczące procedury nabycia spadku. Jakiś czas temu (2miesiące) uzupełniłam akta o dane wszystkich spadkobierców ustawowych.

Tylko w przypadku jednej osoby - pasierb (przybrany syn brata zmarłej), nie udało nam sie ustalić adresu. Znamy tylko imię i nazwisko.

Jak wygląda procedura spadkowa? Czy powinnam zostać przez Sąd powiadomiona o planowanych poczynaniach np. ze szukaja kogoś przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administaracji, lub ze zostanie opublikowane ogłoszenie w gazecie.

Czy sąd jest ograniczony jakimis terminami w trakcie, których powinien podjac działania. Pytam, ponieważ sprawa w sadzie toczy się juz rok. Kobieta, która zmarła pozostawiła po sobie testament notarialny na rzecz osoby trzeciej, miała syna i wnuka (obaj zrzekli się dziedziczenia po niej -notarialnie).
Jej mąż zmarł wiele lat przed nią, jej rodzice również. Miała 5cioro rodzenstwa, jedno nadal żyje, pozostała czwórka już dawno zmarła. Ustaliłam adresy potomków rodzeństwa, nie udało mi się ustalić tylko adresu pasierba, o którym pisałam wyżej. Czy w takim wypadku mogę jakoś skrócić czas poszukiwania tej osoby.

Na czym polega ustanowienie kuratora spadku? czy w wypadku pasierba jest to własciwe rozwiązanie? Jak tak, to jak o niego wystapić?

Czy w świetle powyższych faktów, kiedy nikt nie podwaza mocy testamentu to na prawdę musi tyle trwać?

Z góry dziekuje za pomoc.

Łukasz Obrał 
Administrator
www.prawo-porady.pl

Wysłany: 2011-11-17, 06:12   

To na Pani spoczywa obowiązek wskazania adresów uczestników postępowania. Sąd sam z siebie nie będzie poszukiwał tych adresów.

To Pani będzie musiała wystąpić do ministerstwa o wydanie danych o osobie. Jeżeli nie uda się ustalić adresu uczestnika będzie Pani musiała złożyć wniosek o ustanowienie dla niego kuratora.

Jeżeli sąd wezwie Panią do wskazania adresu uczestnika to należy powołując się na to wezwanie wystąpić do MSWiA o wydanie danych z ewidencji PESEL.
Jeżeli nie będzie można ustalić tego adresu to należy wystąpić o ustanowienie kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu.

Odpowiedz do tematu