Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dział spadku.  »  Umowny dział spadku.
Czy można sie zrzec części swojego udziału w spadku?
Chyba nie dokładnie w temacie ujęłam o co mi chodzi więc tak po krótce opiszę. W skład spadku wchodzi mieszkanie i działka rolna, osób uprawnionych jest 11. Trzy z nich rzekomo zrzekły się udziału na rzecz jednego z pozostałych uprawnionych ale tylko jak twierdzą zrzekły się swojego udziału tylko w prawach do mieszkania. Czy to mozliwe?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
umowny podział spadku u notariusza
witam, jakie dokumenty należy przedstawić u notariusza do zgodnego podziału spadku 3 spadkobierców? w skład spadku wchodzi: gospodarstwo, samochód, jednostki funduszu w banku, samochód (sprzedany) i lokata bankowa (wybrana).
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Podział nieruchomości
Witam, razem z matką i dwójką braci przyrodnich nabyliśmy spadek po zmarłym ojcu (wszyscy po 1/4). W skład spadku wchodzi nieruchomość - dom z budynkiem gospodarczym i działką. Jesteśmy dość zgodni co do podziału - bracia przyrodni dostaliby budynki (mieszkają tam), my natomiast chcielibyśmy samą działkę. Rozumiem, że powinienem złożyć do sądu wniosek o zgodny dział spadku ze zniesieniem współwłasności - jaki jest koszt ? czy wynosi on tylko 600 zł, czy tak jak w przypadku działu przez notariusza musimy zapłacić później jeszcze jakieś PCC itp.? Do wniosku zamierzam dołączyć sporządzony przez geodetę plan podziału nieruchomości na dwie odrębne działki. W jakich granicach oscylują koszty wykonania takiego planu przez geodetę? Czy sąd pomimo zgody pomiędzy spadkobiercami może nie zgodzić się na wnioskowany podział? (odziedziczyliśmy po 1/4, a budynek jest wart dużo więcej niż sama działka, czyli bracia uzyskają znacznie powyżej udziału innych- nikt nie ma zamiaru dochodzić swojego udziału w dopłatach). Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tych kwestii.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Nieruchomość- zgoda pomiędzy spadkobiercam
Witam.
Mamy do podziału po zmarłej mamie nieruchomość pomiędzy jej męża i 2 synów.
Synowie chcą zrzec się spadku na ojca z zaznaczeniem, że nie może on sprzedać nieruchomości bez ich zgody a po jego śmierci dziedziczą oni po 50 %. Czy jest możliwy taki zapis?
Jak go sformułować?
Czy należy to zaznaczyć już na samym wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?


pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dział spadku.  »  Zaliczenie darowizny na schedę spadkową.
Odpowiedź na wniosek o podział spadku
Witam. Mam pytanie dotyczące działu spadku a mianowicie: czy można w trakcie przeprowadzania działu spadku, wystąpić o przeprowadzenie dowodu z oględzin miejsca?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Ostatni post Odpowiedzi: 3

Dział spadku.  »  Dział spadku wraz z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego.
Majątek osobisty jednego małżonka czy majątek wspólny?
Komu zostało darowane mieszkanie ( 5 lat po ślubie ) jeśli zapis notarialny ( z 01. 2010 r. ) brzmi:
"( Imiona i nazwiska rodziców mojej żony) darują swojej córce (imię i nazwisko mojej żony) lokal mieszkalny opisany w §1 niniejszego aktu wraz z prawami związanymi z własnością tego lokalu, a ( imię i nazwisko mojej żony ) darowiznę tą przyjmuje oświadczając, że nabycia dokonuje będąc mężatką, do swojego majątku osobistego oraz oświadcza, że nie zawierała z mężem żadnych umów majątkowych małżeńskich"

1. Czy tylko żona jest właścicielką mieszkania a mąż nie ( podział majątku ) ?
2. Czy jest racją to, że zapis został tak właśnie sformułowany by uniknąć płacenia podatku ( darowizna tylko dla córki ), czy nie byłoby konieczne płacenie podatku gdyby darowizna zapisana była na oboje małżonków?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zachowek.  »  Uprawnieni do zachowku.
Śmierć ojca a zachowek
Prawo do zachowku po ojcu zawsze mija po 5 latach czy też istnieją wyjątki prawne w tej kwesti?
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Czy mam prawo do zachowku??
Moja babcia ma 2 corki: X i Y. Siostra mojej babci A byla bezdzietna i nie miala meza ani rodzicow (kilkoro rodzenstwa) dala w spadku mojej cioci X mieszkanie i dzalke. Moja mama Y nie dostala nic. Ja, corka Y otrzymalam w spadku mieszkanie po babci i jestem powolana testamentowo do calosci spadku. Siostra mojej babci zmarla w 2009 roku. Odczytanie testamentu i przejecie spadku bylo w 2010. Chcialabym wiedziec czy jako spadkobierczyni mojej babci, ktora zmarla w 2013 moge zadac zachowku od cioci X, ktora po smierci siostry mojej babci A dostala mieszkanie i dzialke albo czy moja mama Y, moze tego zadac od cioci X po smierci mojej babci?
Sprawa jest pilna, bo ciocia X zada zachowku ode mnie po babci.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Czy mam prawo do zachowku???
W 1992 r. mając 13 lat mój ojciec przepisał gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami i ziemią mojemu wówczas 18 - letniemu bratu . W tej chwili brat pracuje w tym gospodarstwie wraz żoną oraz dwójką nieletnich dzieci. Rodzice nasi nadal żyją i mieszkają z bratem. Jako 11 - letnia dziewczynka nie miałam nic notarialnie zapisane przez rodziców i ten stan nie zmienił się przez lata. Teraz kiedy mam 36 lata zastanawiam się czy należy mi się część zapisanego wówczas na brata majątku.
Chciałabym się dowiedzieć czy po śmierci moich rodziców będzie mi się należała część majątku, który został zapisany bratu. Oraz w jaki sposób mogę ubiegać się o jego uzyskanie?
Brat ma syna w wieku 17 lat i obawiam się, że może on mieć przepisany cały majątek . Czy tracę możliwość uzyskania zachowku ? Jak mam rozpocząć działanie w celu uzyskania części majątku rodziców?
Odpowiedzi: 0
Czy należy się zachowek.
Witam! Proszę o rozwianie naszych wątpliwości.

Sytuacja wygląda następująco:
Dziadek mojej żony zmarł pozostawiając testamęt w którym prawdopodobnie zapisał wszystko nieadoptowanej wychowance. Ojciec żony , czyli jedyny syn spadkodawcy zmarł przed śmiercią dziadka. czy i w jakiej kwocie należy się zachowek żonie i szwagrowi?

Jeżeli zachowek jest należny to jak się o nigo ubiega. Czeka na nas sprawa spadkowa czy to podczas tej sprawy trzeba występować z jakimś pismem?
pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 6
Zapis windykacyjny a zachowek
Czy osoba, która nabyła własność rzeczy tytułem zapisu windykacyjnego musi płacić zachowek, a jeżeli tak to na jakich warunkach?

Polecam artykuł: http://prawo-porady.pl/artykuly,zapis-windykacyjny-a-zachowek,123.html]Zapis windykacyjny a zachowek
Odpowiedzi: 0
pomoc w sprawie zachowku
witam chciał bym się dowiedzieć o zachowek czy moja żona ma prawo o niego walczyć .w 2000 roku mój teść zapisał gospodarstwo rolne na najmłodszą córkę w tym roku zmarł nie było testamentu czy moja żona ma prawo dochodzić zachowku od siostry nr księgi wieczystej to kw 3090 sąd nowe miasto lubawskie tam jest w zmianka umowa darowizny jestem laikiem z prawa dla tego proszę o pomoc siostra żony była u jakiegoś prawnika który powiedział że nic sie nie należy mam 8 dzieci nie jest nam łatwo.nie wiemy czy się coś należy czytałem coś o 10 letnim przedawnieniu darowizn mój e-mail paczkowskidariusz@wp.pl.pomóżcie dodam że nie było testamentu
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Dziedziczenie roszczenia o zachowek
Witam,

W ubiegłym roku 2010 zmarła moja macocha ( nie byłam przysposobiona ), która napisała testament darując całą swoją cześć majątku czyli połowę działki z domem swojemu bratu.
wtedy mój ojciec miał prawo do zachowku od brata swojej zmarłej zony. Aktualnie miesiąc temu 06/ 2011 zmarł mój tata.
i tu moje pytanie czy mi jako córce , czy ja dziedziczę to prawo do zachowku po tacie do tego Pana. wiem, że wgł. art. 1002 k.c. nie mam takiego prawa natomiast ktoś podpowiedział mi że jest orzeczenie Sadu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1988r. sygn. akt. III CZP 101/88 według którego mam prawo ubiegać się o ten zachowek. Zaznaczam iż nie jest to gospodarstwo rolne. a działka o powierzchni 880 m z domem.

bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedz
Ostatni post Odpowiedzi: 1
co się odlicza od zachowku
zakładamy sprawę o zachowek co odlicz sąd od wysokości zachowku jeśli moja żona rości o zachowek od siostry jeśli moja żona dostała od teścia np łóżko meble kuchenne czy pralkę czy takie żeczy są odliczane od kwoty zachowku.proszę o odpowieć
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zachowek dla rodzenstwa
Witam,
Moja siostra cały swój majątek zapisała osobie obcej. W chwili śmierci była wdową. Miała syna,który zrzekł się dziedziczenia (umowa zrzeczenia się dziedziczenia), oraz wnuka.
Nasi rodzice nie żyją od dawna. Czy w takiej sytuacji, gdy rodzice i jej mąż nie żyją, a syn i wnuk zrzekli się dziedziczenia, mogę jako siostra domagać się zachowku ?
Jeśli tak, to jaki jest mój udział ?

I drugie pytanie, jeżeli moja siostra sporządziła testament notarialny to czy mogę pomimo niego dziedziczyć po niej i jakoś wykluczyć osobę, którą ona wskazała?

Z góry dziękuje za odpowiedz.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
czy mogę się o cokolwiek ubiegać
Witam, mam do Pana takie pytanie moja babcia przepisała dom jako darowizna dla swojej wnuczki czyli mojej siostry w testamencie mnie nie uwzględniła, ominęła moich rodziców którzy żyją, ze względu na to że siostra która dostała ten dom już jeden ma nigdy dla mojej rodziny się nie liczyłam ze względu na to uzasadniają babcia, rodzice że jestem córką młodszą, dodam że mam jeszcze brata młodszego odemnie, który także jest ich pupilkiem bo to jeden syn jakiego rodzice mają chciałam zapytać czy jest możliwość aby cokolwiek od mojej siostry dostać bo wiem że ją na to stać, bo dosyć dobrze zarabia ona jak i jej mąż, natomiast sama mi mówiła że ona mi nic i tak nie da mam sobie iść i zarobić, natomiast rodzice nie chcą się wtrącać ponieważ babcia ich ominęła, dodam jeszcze że dom został jako darowizna darowany siostrze w roku 2010 nie wiem czy to ma jakieś znaczenie ponieważ się na prawie nie znam ja mam 25 lat, siostra 28, brat 21, babcia 75, ojciec 52, mama 55 lat, czy jest szansa o cokolwiek powalczyć.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Spadek po babci a zachowek dla jej córki
Witam. Zwracam się z prośbą o poradę. Dwa lata temu zmarł mój tato, któremu wcześniej w testamencie babcia przepisała cały swój majątek. Po śmierci taty babcia zdecydowała się na sporządzenie notarialnie testamentu o przekazaniu po śmierci całości spadku na moją osobę. Babcia ma córkę, a mój tato miał siostrę, która może po śmierci babci domagać się prawa do zachowku. Pytanie jest takie: jaką część spadku będę musiał oddać ciotce jeśli nie zrzeknie się prawa do spadku? Z moich informacji wynika, że albo 1/2 albo 1/4. O 1/4 dowiedziałem się od notariusza przy wizycie z babcią. Jak to może wyglądać. Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zachowek po babci
Witam serdecznie.
Proszę o poradę.Czy należy mi się zachowek ?
Sprawa wygląda następująco:
Moja babcia,mama mojego nieżyjącego taty,zmarł przed nią,ma jeszcze żyjącą córkę,której w formie darowizny przekazała mieszkanie.Wpisu do księgi wieczystej nie widziałem.Teraz pytanie czy należy mi się zachowek jak babcia umrze,ja babcią się opiekuje,pomagam,jej córka nie mieszka w tym mieszkaniu,nie jest zameldowana,ma jakies problemy finansowe i boi się że w momencie zameldowania,wierzyciele upomną sie o mieszkanie(grała na giełdzie i straciła dużo pieniędzy),mieszka za granicą.Babcia bardzo źle zrobiła,tak mi powiedziała w tajemnicy,ze przekazała mieszkanie córce,nie wiem jak było naprawdę,nie chce mi powiedzieć,podejrzewam ze sie czegoś boi,myślę że chodzi o długi córki.Czyli jest tylko córka,która dostała darowiznę mieszkania i ja.Mój tato nie żyje.Co robić? Czy można zobaczyć wpis do księgi wieczystej,czy jest to jawne,i gdzie to można uczynić ? Testamentu babcia nie zrobiła.Może coś pomyśleć nad testamentem i nic nie mówić córce ?Pozdrawiam.Arek.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Czy jestem uprawniona do zachowku po ciotce?
Moja ciotka pozostawiła testament w którym powołała do spadku swoją przyjaciółkę.
Ciotka była panną, nie miała dzieci, a moja nieżyjąca już mama była jej siostrą.
Czy mogę ubiegać się o zachowek? Gdyby nie testament to byłabym jedyną spadkobierczynią ciotki.
Ostatni post Odpowiedzi: 3

Zachowek.  »  Wartość zachowku.
Wartość zachowku.
Mogę starać się o zachowek po mamie. Brat otrzymał od niej mieszkanie, które było jedynym majątkiem mamy. Darowizna była w 2000 r. Wiem, że dolicza się ją do spadku przy obliczaniu zachowku. Czy mam liczyć wartość mieszkania z 2000 r. czy z 2008 r. Prawnik u którego byłam mówił, że wartość na dzień darowizny. Ale przecież wartość mieszkania od 2000 r. zwiększyła się bardzo.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zachowek.  »  Zaliczenie darowizny na poczet zachowku.
Umowa przeniesienia gospodarstwa rolnego.
Mój ojciec posiadał gospodarstwo rolne z domem i budynkami gospodarczymi.

Ojciec miał dwoje dzieci - mnie i brata. W 1989 r., aby otrzymać emeryturę rolniczą, ojciec przepisał swoje gospodarstwo na mojego brata, pomijając mnie.

Ojciec zobowiązał brata do spłaty na moją rzecz 50% wartości gospodarstwa, brat potwierdzał, że spłaci mnie po śmierci ojca. Niestety nie mam tego na piśmie.

W tym roku zmarł mój ojciec. Czy mogę sądownie domagać się od brata spłaty 50% wartości gospodarstwa lub wystąpić o zachowek. Darowizny zaliczane są przecież na poczet zachowku.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zachowek.  »  Przedawnienie roszczenia o zachowek.
Nowe terminy przedawnienia roszczenia o zachowek
Przedawnienie roszczenia o zachowek od X.2011 - polecam artykuł: http://www.prawo-porady.pl/artykuly,przedawnienie-roszczenia-o-zachowek---zmiana-okresu-przedawnienia,39.html]Nowe terminy przedawnienia roszczenia o zachowek
Odpowiedzi: 0
Przedawnienie roszczenia o zachówek.
Kiedy się przedawnia roszczenie o zachówek? Od śmierci mojego taty upłynęło już dwa lata. Mój brat, który był w testamencie zwodzi mnie, że mnie spłaci, ale nie chce wykonać tej spłaty. Myślę, że gra on na czas i chce doprowadzić do tego by mój zachówek się przedawnił.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zachowek.  »  Postępowanie sądowe w sprawie o zachowek.
Postępowanie o zachowek
Witam mam następujące pytanie: Czy można wypłacić zachowek bez postępowania sadowego?
A jeśli tak to w jaki sposób należy załatwić sprawę wypłacenia zachowku?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
testament a zachowek ??!!
Chciałbym prosić o pomoc w związku z zaistniałą sytuacją . Otóż:
Babcia z dziadkiem posiadają trójkę dzieci. W skład ich majątku wchodziło mieszkanie oraz działka około 25 a.
Po śmierci dziadka babcia z własnej woli przepisała mieszkanie na wnuka wujka.
Mieszka jednak z moimi rodzicami (z drugim synem) i w związku z tym chciała przekazać działkę (tj. swoją część działki - spadku drugiemu wnukowi – mnie). W związku z tym napisała testament, w którym oznaczyła mnie jako jedynego spadkobiercę jej części majątku (miedzy innymi działki).

Pytania:
1. Jak będzie wyglądał podział działki między osoby uprawnione do majątku ? (kto ile dostanie % - szacunek). I kto będzie uprawniony do majątku.. ??
2. Czy jako spadkobierca (poza dziećmi babci) będę mógł być w przypadku wystąpienia dzieci dziadków zobowiązany do zapłaty zachowku za działkę ?? W końcu część działki będzie ich… ?!
3. Czy po śmierci babci dwoje pozostałego rodzeństwa będą mogły wnioskować od wnuka, który otrzymał mieszkanie zachowku ??
4. Czy jako wnuk powołany przez babcie do całego jej spadku mam prawo dochodzić zachowku wobec syna mojego wujka, który otrzymał mieszkanie ?? (nie do końca rozumiem ten zachowek)
5. Jakie ewentualnie zapisy w testamencie stosować tak by nie było kłopotów ??

Sprawa jest dla mnie ważna, gdyż trochę w działkę zainwestowałem, gdy babcia powiedziała mi, że jej część przepisała mi.
Ponadto wiem, że wujek będzie robił kłopoty i na pewno chciał uzyskać jak najwięcej z majątku rodziców, choć tak naprawdę na to nie zasługuje… I stąd chciałbym się już dziś zabezpieczyć

Z góry dziękuję za okazaną pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zachowek a nabycie spadku
Witam,

Mam pytanie czy postępowanie o zachowek może być wcześniej niż stwierdzenie nabycia spadku (nikt nie chce przeprowadzić tego postępowania). Czy zawsze trzeba czekać aż wszyscy spadkobiercy będą znani i dopiero wtedy można wystąpić o zachowek.

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zachowek.  »  Wydziedziczenie - pozbawienie prawa do zachowku.
Wydziedziczenie.
Jak mogę wydziedziczyć mojego syna - pijaka, awanturnika, który ukradł mi sporą kwotę pieniędzy? Muszę iść z tym do jakiegoś urzędu?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zapis zwykły. Zapis windykacdyjny. Polecenie.  »  Zapis.
Spadek
W uzasadnieniu postanowienia o nabycie spadku sad nalozyl obowiazek na siostre i brata przeniesienia praw wlasnosci mieszkania na podstawie notarialnego zapisu testamentowego-w samym postanowienieu dzieli wszystko po 1/3. Brat nie chce tego zlozyc, wystapilam do sadu okregowego o wykonanie zapisu, w miedzyczasie brat wniosl wniosek o podzial majatku do SRejonowego w wyniku czego sad okregowy przekazal tam sprawe - " sprawe przekazac do lacznego rozpatrzenia "- po tym postanowieniu brat zrobil wpis do ksiegi wieczystej - czy mogl to zrobic ? czy dziala w zlej wierze? Brat wbrew mojej woli zajmuje to zapisowe mieszkanie - czy §998 zezwala tyko na ekwiwalent pieniezny a nie na przedmiot zapisu - dziedziczymy rowniez duza nieruchomosc w Poznaniu
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Jestem w testamencie a nie jestem spadkobiercą.
Witam.
W grudniu roku 2009 zmarła moja Babcia, pozostawiając testament własnoręczny, w którym byłam wskazana jako spadkobierczyni mieszkania własnościowego – Babcia napisała, ze chce aby to mieszkanie po jej śmierci było moje.
Babcia ma dwoje dzieci: syna oraz córkę (moją Matkę).

Po jakimś czasie od pogrzebu złożyłam w sądzie testament i wniosek o nabycie spadku.
Na pierwszej rozprawie sąd po ustaleniu, że Babcia była wdową i miała tylko dwoje dzieci (mojego Wujka i moją Mamę) sąd wydał postanowienie w którym stwierdził, że spadek po Babci nabyli Wujek i moja Mama po ½ udziału każdy. Mnie zupełnie pominął.
Odwołałam się od tego wyroku, ale i sąd II instancji stwierdził, że spadkobiercami są dzieci Babci, a nie ja.

W uzasadnieniu wyroku sędzia coś mi tłumaczył, że jest coś takiego jak zapis i to właśnie zawierał testament mojej babci.
Nie wiem co to jest zapis? Nie rozumiem dlaczego skoro jestem w testamencie to nie jestem spadkobiercą. Dziwne to prawo.

Podkreślę, że moja babcia miała duży majątek, prócz „mojego” miała też dwa inne mieszkania, działkę rekreacyjną, biżuterię, oszczędności.
Ani Mama, ani Wujek nie chcą mi darować mieszkania.

Co robić?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zapis zwykły. Zapis windykacdyjny. Polecenie.  »  Zapis windykacyjny
Zapis windykacyjny - nowe przepisy
Zapis windykacyjny - Polecam artykuł: http://www.prawo-porady.pl/artykuly,zapis-windykacyjny,38.html]Zapis windykacyjny
Odpowiedzi: 0
1 - 2 ... 7 - 8 - 9 - 10


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama