Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Sądowe stwierdzenie nabycia spadku - procedura.
Sądowy podziauł spadku
Mam kilka pytań dotyczących odziedziczonego spadku . W 2004 roku odziedziczyłam dom po rodzicach , oraz działkę na której on stoi , po połowie z siostrą . Od tej pory zamieszkuję dom z mężem , siostra nigdy nie chciała tam mieszkać . Wspomnę że cała nieruchomść była bardzo zrujnowana i zadłużona. Wspólnie z mężem dokonaliśmy rozbudowy i generalnego remontu domu oraz spłaty długów po zmarłych rodzicach. Przez cały ten czas ponosiliśmy wszystkie koszty związane z utrzymaniem całej nieruchomości . Teraz chcielibyśmy dokonać sądowego podziału majątku . Przy podziale jaką wartość będzie uwzględniał sąd. Taką jaka była ówczesna wycena czyli ok. 90 tys. czy terażniejszą ok. 600 tys. W jaki sposób będzie dzielony dom (wspomnę że część domu która istniała przy spadku jest niezamieszkana , ponieważ my zamieszkujemy dobudowaną przez nas dobudówkę oraz poddasze domu którego wówczas nie było) Jakie są koszty założenia takiej sprawy i ile ona trwa. Czy sąd będzie dzielił spadek który odziedziczyliśmy po połowie w 2004 roku , czy ten kóry teraz istnieje. Bardzo proszę o odpowiedzi .
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Czy Pasierb moze dziedziczyc po rodzinie Ojczyma?
Czy Pasierb moze dziedziczyc po rodzinie Ojczyma np. po Siostrze ?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
spadek po ojcu
Witam, mój ojciec zmarł 5 miesięcy temu, nie pozostawił testamentu. Miał drugą żonę, po pogrzebie poinformowała mnie, że chce przepisać mieszkanie własnościowe, będące własnością jej i mojego ojca, na siebie i bedzie musiała założyc sprawę spadkową. Ojciec mój miał dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa- tzn. mnie i mojego brata. Z druga żoną nie miał dzieci, ona też nie posiadała własnych dzieci. W tej chwili jest sama, jedyną jej rodziną jest siostra, mieszkająca w innej miejscowości, bezdzietna wdowa. Do tej pory nie otrzymałam wezwania na sprawę spadkową, czy mogę sprawdzic w sądzie, czy taki wniosek wpłynął? Jeśli nie, to czy mam sama złożyc wniosek, aby zawczasu zabezpieczyć należny mi i bratu spadek po ojcu? Czy gdyby żona ojca powtórnie wyszła za mąż, miałoby to wpływ na podział spadku po moim ojcu? Ojciec mówił mi, ze chciał mieszkanie darować moim dzieciom, aby nie poszło w obce ręce, ale jego żona nigdy nie wyraziła na to zgody. Czy są jakiekolwiek szanse na odzyskanie tego mieszkania?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
nabycie spadku,zachowek
witam!trzy lata temu zmarła nagle moja matka-nie pozostawiła testamentu.chce wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycie spadku po mamie(dotyczy nieruchomości-była wspólną własnościa rodziców,w której mieszka ojciec z moim bratem-niemam wiecej rodzenstwa). jaka część ułamkowa nieruchomości przypadnie na moją osobe?ojciec swoje części majątku i częśc należną mu po mamie chce zapisać notarialnie na mojego brata.czy w tym wypadku moge domagac sie zachowku,a jeśli tak to kiedy i od kogo?proszę o odpowiedz i z góry dziekuje za pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
od czego zacząć pomocy!!!
Witam !!!
A więc: Mój ojciec zmarł w 1993 roku nie był w związku małżeńskim z moją mamą nawet nei był zameldowany w miejscu gdzie teraz mieszkam i mieszkali moi rodzice.. Z tego co wiem miał pół domu pół działki na własność "z poprzedniego małżeństwa" pisze poprzedniego gdyz nie byl w zwiazku malzenskim z moja mama jak juz wspominalem. Z tego co wiem miał 2 albo 3 córki z tamtego związku ja mam natomiast brata i aktualnie jestesmy pelnoletni ja mam 22lata brat 25 lat. w domu którego połowa nalezy czy nalezala do mojego taty mieszka obecnie jego żona z którą to dzielił na własnosc owy dom i dzialke na pol..prawdopodobnie z córkami ale nei jestem pewien, nie znam jego corek wiec nie wiem w jaki sposob mozna by bylo rozpoczac postepowanie jakies o nabycie spadku jestem zielony w tym temacie.wydaje mi sie ze to pol domu bedzie dzielone pomiedzy jego corki z malzenstwa a mnie i mojego brata czyli dzieci nie slubne... Prosze o pomoc jak ugryźć tą sprawe i czy wogóle nie uległa przedawnieniu... jakie koszty czekają mnie w związku z tą sprawą jezeli beda potrzebne jeszcze jakies informacje uzupelnie je ale jak widac nei wiem za wiele. .Chcialbym w pelni zajac sie ta sprawa jako wnioskodawca i doprowadzic ja ostatecznie do konca.Pozdrawiam i prosze o pomoc
P.s tata nie zostawił testamentu a przynajmniej ani mama ani ja nic o tym nie wiemy.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
odebranie zapewnienia spadkowego, a zachowek
witam

W drodze darowizny (2006r)uzyskałam nieruchomość po babci,która zmarła w 2008 roku.Pozostawiła ręcznie sporządzony testament
(2005 r),w którym oddaje mi wyżej wspomniana nieruchomość w całości.

Czy w drodze postępowania spadkowego mającego na celu potwierdzenie odziedziczenia spadku Sąd może ustanowić zachowek dla dzieci babci.Jeśli tak jak można się uchronić przed tym.I na czym polegać będzie odebranie zapewnienia spadkowego,na które mam się stawić.

Dziękuje za pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 7
przebieg procedury spadkowej
Witam
Niedawno umarła moja żona pozostawiając po sobie: wspólne mieszkanie własnościowe, mieszkanie własnościowe zapisane na nią, lokatę pieniężną.
Sąd w wyniku postępowania spadkowego podzielił majątek między mnie i moje nieletnie dzieci.
Jaka jest dalsza droga do całkowitego zamknięcia procedury spadkowej.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Bardzo proszę o pomoc !!! Druga żona taty !!!
Witam .
2001 - umiera moja mama .
2002 - wraz z tatą i siostrą ( mieszka za granicą - na mnie są wszelkie upoważnienia ) robimy sądownie nabycie spadku w skład którego wchodzą mieszkanie i garaż - sąd przydziela po 1/3 na każdego.
- zostaje jeszcze samochód zakupiony w 2000r. którego tata nie podał do podziału bo ( jak twierdził był na niego i na bank ) .
2003 - sprzedajemy mieszkanie .
2005 - tata ponownie się żeni ( przez nową żoną zrywa całkowicie kontakty ze mną i ze siostrą ), wprowadza się do niej zabierając wszystkie rzeczy jeszcze po mamie
2007 - sprzedaje auto zakupione wraz jeszcze wtedy żyjącą mamą
- zakupuje nowe auto na raty ( głównym kredytobiorcą jest druga żona taty ).
2008 - wraca do nas z kilkoma ubraniami i z nowym autem a po pół roku niestety nagle umiera.
Poprzez adwokata oraz bank zmuszamy w końcu na początku 2009r. aby zabrała auto z naszego placu ( nie chciała go zabrać by nie płacić rat i ubezpieczenia ). Prosiłam bank o podanie pozostałej kwoty do spłaty auta ( aby wiedzieć jaki dług bym przyjęła wraz z spadkiem ) lecz bank mi odmówił motywując to tym , że nie jestem kredytobiorcą . Minęły już ponad 2 lata - nie wiem czy płaci to auto ( z tego co wiem sprzedać go nie mogła do momentu postępowania spadkowego ).
W chwili obecnej ze względów finansowych muszę sprzedać garaż ( mam od siostry wszelkie upoważnienia ). Wiem na 100% , że z 2 żoną taty polubownie nic nie załatwię. Chcę złożyć wniosek o nabycie spadku ( by uregulować sprawy garażu ). Wiem że na sprawę na 100% nie przyjedzie ( całe życie umiera - tak jest zawsze chora - )
Jak odzyskać rzeczy po mamie ( mimo, że było tego dużo np. sprzętu - komputery , kamera itp. w chwili obecnej może nie ma to już wartości materialnej jak głównie sentymentalną - mnóstwo pamiątek rodzinnych , które znajdują się w chwili obecnej w obcych rękach ) ?
Od czego zacząć , jak się za to zabrać ? Co mam ująć w piśmie do sądu ? Proszę pomóżcie !!!!
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Co zrobić jeżeli nie znam spadkobiercy?
Czy można przeprowadzić sprawę spadkową kiedy nie znam nazwiska i adresu mojego przyrodniego rodzeństwa ?
Mój ojciec miał prócz mnie prawdopodobnie dziecko pozamałżeńskie. Jednak nie wiem w ogóle gdzie mieszka to dziecko, ani jak się nazywa.
Chciałbym przeprowadzić spadek w sądzie po zmarłym ojcu. Da się to zrobić?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ile kosztuje sprawa spadkowa?
Ile kosztuje sprawa spadkowa? Chodzi mi o jakieś opłaty sądowe. Co należy dołączyć do wniosku o nabycie spadku?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Notarialne poświadczenie dziedziczenia.
jaki podatek od aktu poświadczenia dziedziczenia
Dzień dobry mam pytania dotyczące podatku od aktu poświadczenia dziedziczenia
Najpierw nakreślę sprawę
W dniu dzisiejszym odebrałem sporządzony przez notariusza Akt notarialny-protokół dziedziczenia oraz akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłej mamie 17 sierpnia 2001 r. Notariusz powiedział mi że muszę się udać do Urzędu skarbowego w celu zgłoszenia nabycia spadku.Jaki mam czas na złożenie tego wniosku , kto płaci za nabycie tego spadku i jaka może to być kwota, jak wycenić samemu dom ,który ma 45 lat ( ja go wyceniam na nie więcej niż 200 tys) i co na tę wycenę może urząd skarbowy .
Proszę o pomoc
Odpowiedzi: 0
ile to kosztuje?
gdzie jest taniej potwierdzić nabycie spadku, przed notariuszem, czy w postępowaniu sądowym. dziekuje z góry za odpowiedź
Ostatni post Odpowiedzi: 6
darowizna na wnuczke
Witam. Sytuacja wygląda tak. Moi dziadkowie mieli wykupione mieszkanie, po czym niestety mój dziadek zmarł. Wiec połowa mieszkania czyli część dziadka jest podzielona na trzy (na zone dziadka, córke i syna). Babcia oraz mama całą swą część czyli 5/6 chcą zrobić darowizne na mnie, lecz wujek nie chce się odpisać. A ani babcia ani moja mama też nie chcą go spłacać z tej jego 1/6 cześci mieszkania ponieważ nigdy się nie opiekować nie odzywał do dziadków itp. A z tego co wiem można mu założyć sprawę w sądzie i odebrać mu ta 1/6. tylko pytanie czy to prawda? i ile mniej wiecej taka sprawa by kosztowała?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
wzór wniosku
Czy są dostępne wzory wniosku aktu poświadczenia dziedziczenia w formie online, a jeśli tak to czy mogę prosić o podanie przykładowych stron z takimi wzorami
pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Zmiana postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku.
Testament, dziedziczenie ustawowe i zatajenie.
Witam.

Temat trochę pogmatwany, ale niestety taka obecnie jest rzeczywistość z którą muszę się borykać.

Rzecz wygląda następująco, zacznę od początku.

1. W 1992 roku podczas sprawy spadkowej po moim dziadku, spadkobiercy (moja babcia, ojciec i ciotka) zataili istnienie mojego wuja i zmarłej bezdzietnie w 1984 ciotki. Zatajenie odbyło się za wiedzą wuja, który w owym czasie przebywał za granicą, i nie mógł przyjechać celem stawiennictwa w Polskim Sądzie.

2. Następnie babcia sporządziła testament notarialny, w którym jako jedynego spadkobierce wskazała mojego ojca. Po śmierci babci w roku 2005 ojciec mój oficjalnie wypłacił należny zachowek siostrze, natomiast z pominiętym bratem rozliczył się gotówką "z ręki do ręki". Od tego czasu cała rodzina uznawała sprawy spadkową po dziadku i babce za zamknięte.

3. W roku 2009 zmarła moja ciotka, następnie w roku 2013 zmarł mój ojciec. W związku ze sporządzonym przez babkę testamentem, po ojcu dziedziczę ja, moja siostra i matka - ponieważ był on jedynym właścicielem posesji. Sprawa spadkowa po ojcu już się odbyła, jest prawomocne postanowienie Sądu.

Teraz zaczęły się problemy.
Wuj mój (ostatni z żyjącego rodzeństwa) nagle przypomniał sobie, że został pominięty. Udaje greka, że nie miał wiedzy o przeprowadzonych postępowaniach spadkowych, oraz twierdzi ze nie wiedział o testamencie. Zgłosił sprawę do Sądu.

Poniżej fragment wniosku o zmianę postanowienia.
„Wnioskodawca został pozbawiony możliwości uczestniczenia w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku po własnej matce, nie miał w ogóle wiedzy o przeprowadzeniu takiego postępowania i był pozbawiony możliwości odniesienia się do treści testamentu sporządzonego przez spadkodawczynię.”

Sąd oczywiście zobowiązuje do zajęcia stanowiska w przedmiocie wniosku w terminie 14 dni, pod rygorem uznania że nie kwestionuje się żądania zgłoszonego we wniosku.
Już odpowiednie pismo napisałem i jutro zamierzam wysłać.

Moje podstawowe pytanie brzmi.:
Czy wuj mój może mieć do mnie bądź do spadkobierców po moim zmarłym ojcu i ciotce roszczenia, w związku z zatajeniem jego osoby przez nich?

Czy pomimo istnienia notarialnie sporządzonego przez moją babkę testamentu w którego treści stoi czarno na białym, że jedynym spadkobiercą po babce był mój ojciec, może on nadal żądać czegokolwiek od spadkobierców zmarłego brata?

Bardzo proszę o odpowiedź - już mi od tego wszystkiego głowa zaczyna puchnąć.

Dzięki i pozdrawiam.
Artur
Ostatni post Odpowiedzi: 2
odnaleziony testament
Witam,
Sprawa wygląda następująco: w lipcu 2008 r. zmarła moja babcia zostawiając mieszkanie, przeprowadzono postępowanie spadkowe z mocy ustawy, mieszkanie odziedziczyły dwie córki (w tym moja matka). Nie został dopełniony obowiązek zgłoszenia nabycia spadku w US. Jeśli w tej chwili byłaby chęć sprzedaży mieszkania, po pierwsze należy uiścić wspomniany podatek, ale również podatek od sprzedaży nieruchomości, ponieważ nie upłynął okres 5 lat od momentu śmierci babci, ani żadna ze spadkobierczyń nie była zameldowana w tym mieszkaniu na pobyt stały przez 12 miesięcy. Jeśli w którymkolwiek punkcie wypowiedzi robię jakieś błędy merytoryczne proszę mnie poprawić, jestem laikiem. Okazało się natomiast, że babcia sporządziła testament, zapisując mieszkanie mnie. O czym dowiedziałam się dopiero niedawno i jestem w posiadaniu dokumentu a we wspomnianym mieszkaniu jestem zameldowana od czerwca 2011 r. Pytanie mam takie- czy można ponownie przeprowadzić postępowanie spadkowe unieważniając poprzednie? Kiedy ja mogę sprzedać mieszkanie żeby uniknąć płacenia wyżej wspomnianych podatków? Czy jeśli jak najszybciej wystąpię o przeprowadzenie postępowania okres zameldowania będzie się już liczył do ulgi, czy liczy się od momentu nabycia spadku? I co z poprzednimi spadkobierczyniami, czy zostają zwolnione z obowiązku zapłacenia podatku z tytułu nabycia spadku? Nie wiem czy wyraziłam się jasno, ale proszę o pomoc.
Pozdrawiam.
Odpowiedzi: 0
znaleziony testament
Witam,
Sąd wydał 2 lata temu postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku po mojej babci. Spadkobiercy to moja mama i jej 3 braci.
Ostatnio znalazł się testament własoręczny babci, w którym do spadku powołuje mnie.
Czy mam szansę na to, żebym został uznany za spadkobiercę zgodnie z wolą babci?
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Zmiany w posiadanym majątku
Witam, kilka lat temu zmarł mój tata. Odbyło się postępowanie spadkowe i wszystko niby zostało przeprowadzone poprawnie. Po kilku latach zaczął do nas (do mnie i mamy, ale zaadresowane na tatę) przychodzić podatek od działki, którą rodzice sprzedali znajomemu. Kilka lat płaciła mama podatek i sprawy nie ruszała, bo nie wiedziała o co chodzi. W tym roku zajęłam się osobiście sprawą, ponieważ bezsensowne jest płacenie podatku od nieruchomości, którą faktycznie się nie dysponuje. Problem wygląda następująco: okazało się, że sprzedanie działki nie nastąpiło zgodnie z przepisami i nie zostało notarialnie poświadczone, gdyż została sporządzona tylko umowa przedwstępna. Działka prawnie jest na tatę. Znajomy chce sprzedać tą działkę i podzielić się zyskiem. Jak teraz można udowodnić urzędowi skarbowemu i jakie konsekwencje nas czekają w związku z "nieumyślnym zatajeniem majątku". Mama po śmierci taty nie miała głowy do załatwiania takich spraw i nie myślała o tej działce, zwłaszcza, że przez wiele lat nie przychodził podatek na nas (tatę). Co mamy robić w tej sytuacji ?
Ostatni post Odpowiedzi: 5

Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Spis inwentarza.
Procedura spisu inwentarza
Proszę o informację , jak wygląda przebieg spisu inwentarza krok po kroku? Czy komornik ma prawo otwierac wszystkie szafy , czy polega tez na ustnym przekazie od spadkobiercy. Czy domownik musi miec swiadkow w czasie dokonywania spisu? Czy tylko komornik wyznacza swoich? Co jesli nie mozna zapewnic świadkow (dla spadkobiercy) w tym czasie?
Jeśli rzeczy ruchome z czasem się uszkodzą lub zniszczą, a zostały wciągniete do spisu , czy mam prawo po tym je wyrzucić lub zastąpić innymi?

Dziekuję z góry za pomoc.
Odpowiedzi: 0
spadek
witam
bardzo proszę o pomoc w następującej sprawie:

Ojciec posiadał konto w banku gdzie współwłaścicielem był brat,po jakimś czasie ojciec to zmienił i ja byłam upoważniona do nowego konta (po śmierci upoważnienie wygasło).
konto zostało zamknięte a został otwarty nowy rachunek.
Ojciec zmarł i został złożony wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku.
Brat twierdzi,że wpłacał pieniądze na konto ojca gdy mieli wspólne i że pieniądze należą się jemu.
Bardzo proszę o odpowiedz czy faktycznie jeżeli wpłacał pieniądze to sąd zdecyduje że należą się jemu?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Koszty spisu inwentarza.
Jak sporządzić spis inwentarza?
Czy z przeprowadzeniem spisu inwentarza spadkowego wiążą się jakieś opłaty?
Ostatni post Odpowiedzi: 4

Stwierdzenie nabycia spadku, notarialne poświadczenie dziedziczenia, spis inwentarza, zabezpieczenie spadku.  »  Zabezpieczenie spadku.
Jak zabezpieczyć majątek rodzinny
witam,

Moja mama zmarła 2008 roku, tata planuje teraz ślub z kobietą która ma trójke dzieci w tym jedno niepełnotetnie. Tata przed ślubem z mamą odziedziczył gospodarstwo po swoim dziadku. Zakładając ze tata wziął ślub z ta kobietą to czy ona i jej dzieci maja jakieś prawa po ewentualnej śmierci taty?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Wartość słowa
Moja babcia posiadająca dom podzieliła go umową niepisaną na dwóch synów. Zanim umarła mój ojciec rozwiódł się z mamą i ożenił powtórnie. Z pierwszego związku miał dwie córki, z drugiego nie posiadał dzieci. Wujek natomiast owdowiał i również ożenił się ponownie. Z pierwszego związku miał syna, z drugiego również syna. Po śmierci wujka jego pierwszy syn odsprzedał 1/6 udziałów drugiej żonie mojego ojca, drugi syn wraz z żyjącą matką odsprzedał swoje udziały (1/3) osobie postronnej. Mój ojciec namówił mnie do zamieszkania w części domu zapewniając, że napisze testament i część ta (1/3) po jego śmierci stanie się moją własnością. Przystałam na to gruntownie remontując 1/3 nieruchomości. Ojciec umarł nie pozostawiając testamentu. Pozostałam ja, moja siostra i żona zmarłego. Ponieważ wdowa odkupiła wcześniej 1/6 udziałów i dodatkowo odziedziczyła 1/3 części udziałów, nabywca zajął również 1/3 udziałów, mnie z siostrą przypadło w udziale po 1/6 części. Jak wspomniałam zajmuję z rodziną 1/3 części. Jaka jest szansa na pozostanie w wyremontowanym przeze mnie mieszkaniu biorąc pod uwagę obietnicę i wolę ojca przekazaną tylko ustnie? Dodam, że mieszkam tu 3 lata i jestem zadłużona z tytułu generalnego remontu. Bardzo proszę o odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Spadek
Witam. Mam taki problem. Otóż moja babcia jest jedną ze spadkobierczyń domu z działką po swojej zmarłej 8 lat temu siostrze ciotecznej. Jeśli się nie mylę to jest jeszcze kilku spadkobierców w takiej samej lini. Po pogrzebie od 8 lat nikt oprócz babci się nie interesował posiadłością. Babcia przez 8 lat jeździła tam i spłacała zadłużenia podatkowe(łącznie już ok 10 000zł). W zeszłym roku gdy tam byliśmy to zdemontowaliśmy licznik wody, i zabezpieczyliśmy posiadłość żeby nie ulegała niszczeniu i nikt się już tam nie włamywał(było to kilkukrotnie- podejrzewam sąsiada który na placu zrobił śmietnik, używał działki i choć mu tego nie udowodnię to kradł wodę bo było wybite okno i rozkręcony częściowo licznik wody.) W tym roku postanowiliśmy wymienić okna. Jednak gdy tam przyjechaliśmy to zastaliśmy niespodziankę. Zmienione zamki i kłódka na bramie. Po chwili wyszedł sąsiad i oświadczył że nas nie wpuści gdyż był u niego inny spadkobierca tej posiadłości który zmienił zamki, dał mu klucze i pozwolił używać -chodzi mi o zagracone podwórko na którym sąsiad zrobił sobie graciarnie. Po rozmowie z tym (jakże nie miłym sąsiadem) dostałem od niego numer telefonu do tego członka rodziny. Zadzwoniłem do niego i on oświadczył że ma adwokata który poradził mu żeby zamknął dom i zmienił kłódkę i nikogo z rodziny nie wpuszczał. Nie można było z nim dojść do porozumienia pomimo mojego zapewnienia że jesteśmy tu tylko aby wymienić zamówione okna i sprawdzić czy dom jest ok.(stare drewniane były powybijane, dach przecieka, chcieliśmy to naprawić tzn. zabezpieczyć dom aby się tam nikt już nie włamywał albo go spalił-bo tak by się stało jak by jakiś bezdomny tam wszedł.). Byliśmy na Policji ale tez nic nie pomogli. Moje pytania są następujące:
1Czy możemy tam wejść i wymienić te okna na nowe?
2. Jak wygląda sprawa z dostępem do nieruchomości spadkobierców? zaznaczam ze sprawa spadkowa nie została jeszcze przez nas złożona w sądzie. Jest to daleko więc ciężko tam jeździć częściej niż 2 razy w roku żeby doglądać tej posiadłości.
Odpowiedzi: 0
Co i jak?
No więc sprawa ciężka, jak to w życiu bywa. Jeżeli ktoś mógłby pomóc byłabym wdzięczna.
Za wszelkie błędy językowo-prawne, z gory przepraszam.

Razem z rodzicami mieszkaliśmy w mieszkaniu spółdzielczym po rodzicach ojca. Kilka lat temu ojciec wykupił to mieszkanie (jest to nieruchomość w centrum miasta) za śmieszne pieniądze (jakieś 10 000 zł). W mieszkaniu zameldowana jestem ja, mama i ojciec. Mama 7 lat temu wyjechała za granicę, ojciec dołączył do niej po 2 latach a ja po 3. Niestety wtedy zaczęły się problemy psychiczne ojca, co poskutkowało tym, że 2 lata temu mama wniosła sprawę o rozwód. Wcześniej jednak rodzice zakupili na kredyt dom właśnie za granicą, w miejscu gdzie mieszkali. Po uzyskaniu rozwodu z całkowitej winy ojca, mama chciała rozwiązać kwestię majątkową. Niestety ojciec po złości nie zgadzał się na nic. Nie zgodził się żeby mama wzięła na siebie ten dom na kredyt a oddała mu spłacone mieszkanie w Pl. Ojciec z braku środków przestał płacić za dom (mama musiala się niestety wyprowadzić) i teraz dom przejął bank. Dowiedzieliśmy się, że ojciec po kryjomu próbuje wymeldować mamę i mnie z tego mieszkania w Pl gdyż chciałby je sprzedać. Ponieważ mieszkamy za granicą nie jesteśmy w stanie monitorować tego co robi on w Polsce. Czy jest jakaś możliwość żeby móc się przed czymś takim zabiezpieczyć?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dział spadku.  »  Sądowy dział spadku.
odmowa Banku
Szanowni Państwo,
chciałbym się poradzić w następującej sprawie.
Posiadam postanowienie sądu, w którym Sąd stwierdza że spadek po zmarłej (M) nabyli : nieżyjąca siostra zmarłej (A) w 1/2 oraz bratankowie: B, S, W po 1/6 części spadku.

W związku z tym że po zmarłej M jest na rachunku bankowym kwota, zwrócilismy się do banku z prośbą o wypłatę tej 1/6 dla każdej z 3 osób.

(czekamy na przeprowadzenie sprawy sądowej aby uzyskać identyczne postanowienie co do spadku po drugiej zmarłej siostrze (A). Siostry obie niezamężne, bezdzietne. B,S,W jedyni spadkobiercy)

Bank odmówił uzasadniając to art 1035 KC.

Pytanie moje dotyczy tego, czy faktycznie ma podstawe do odmowy wypłaty.
Wydawało nam się, że mając postanowienie o nabyciu 1/6 przedstawiając wszelkie możliwe dokumenty jak postanowienie, akty urodzenia, zgonu itp itd. bank wypłaci tą część kwoty.

Czy nasze oczekiwania są bezzasadne i powinniśmy czekać na postanowienie z drugiej sprawy?
Ile czasu jest na załatwienie opłaty od nabycia spadku w urzędzie skarbowym i czy nie mając fizycznie tego spadku , należy taki podatek zapłacić.

Bardzo proszę o porady.

dziękuję,
Piotr
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Spadek brak zgody jednego dzieci
Witam
Mam taką sytuacje, jest dom rodziny. Ojciec zmarł, dlatego teraz połowa domu nalezy do mamy a druga polowa jest przepisana na dzieci w liczbie 5. Mama zrzekła sie swojej czesci domu tak jak i 3 dzieci na rzecz najmłodszej, która jako jedyna zostala w domu rodzinnym i opiekuje sie matka. Jedna z siostr ktorej przypada 10% spadku nie chce zrzec się na rzecz najmłodszej swej czesci domu ani nie chce przyjac spłaty w formie gotówki. Sytuacja wyglada tak, ze najmłodsza ma teraz 90% domu. Prosze mnie poinformowac co nalezy zrobic by ostatnie dziecko zrzeklo się swojej czesci by najmlodsza miała 100% domu. Trzeba wychodzic na droge sadową? Może tylko notariusz? Prosze uprzejmie o informacje. Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1
dział spadku z testamentu
Witam- sprawa niby prosta- ale...
W 2013 roku zmarła nasza babcia. Zostawiła testament (własnoręczny w tytule "zapis windykacyjny"), sąd na sprawie o Nabycie Spadku uznał go jako testament zwykły, jest nas troje spadkobierców- zapisobiorców (wnuki, dzieci babci nie żyją). Wszyscy się zgodzili z testamentem. W skład spadku wchodzi mieszkanie własnościowe z KW (już oryginał mam w posiadaniu). Sąd przyznał spadek w częściach zgodnie z testamentem, plus dla brata ruchomości z mieszkania w/g woli babci spisanej w testamencie (czyli wszystko co było i na sprawie o nabycie spadku wszyscy się z tym zgodzili, ale ustnie i i tylko ustnie sąd utwierdził strony w tym przyjęciu).
Aby mieć wszystko "czarno na białym" (jedna ze stron jest delikatnie ujmując zmienna w swoich poczynaniach) dwoje z nas chce sprawy o Dział Spadku. Czy w ogóle taka sprawa
w Sądzie jest konieczna? W masę ruchomości wchodzą rzeczy w sumie mało wartościowe, niemniej stronie, której zapisano należy się choćby za opiekę jaką sprawowała nad babcią. Jedno ze spadkobierców nie partycypuje w kosztach utrzymania lokalu, w kosztach pogrzebu też nie i w ogóle jest na "nie", kontakt jest właściwie niemożliwy. O załatwieniu czegokolwiek u notariusza nie ma mowy- strona stawia się do Sądu (bo są sankcje). Czy można ubiegać się o zwolnienie z kosztów takiej sprawy? Mamy trudne sytuacje finansowe, lokal babci już ma długi- opłacamy w miarę możliwości to co możemy- my dwoje zgodnych spadkobierców. Czy w takim wniosku można tez ubiegać się o zwrot kosztów poniesionych na utrzymanie lokalu i pogrzebowych (w części wynikającej z podziału). Kiedy musimy się wpisać w Księgę Wieczystą jako nowi właściciele? Czy potrzebny jest formalny komorniczy spis ruchomości? Jesteśmy skłonni nie czekać 5 lat i sprzedać lokal, ale jesli owa "niesforna" strona nie stawi się przy sprzedaży to co?
Jeśli Sąd nie wyrazi zgody na odstąpienie od kosztów ile to może wszystko kosztować? Ile wynosi 1/10 zarobków komornika- bo to mało precyzyjne określenie.
pozdrawiam

Dodano: 2014-01-13, 21:38
Nikt nie ma pomysłu jak TO ugysć?
Odpowiedzi: 0
w trakcie podziału spadku
Witam.
Mam mały problem. Od roku jesteśmy w trakcie przeprowadzanie spdaku, po zmarłych rodzicach. W podziale bierze udział 3 spadkobierców: ja jako córka po zmarłych, brat jako syn po zmarłych oraz 2 dzieci po zmarłym drugim bracie. brat który żyje jest niepełnosprawny, przez co namnożył się problemy. Jesteśmy już prawie na samy końcu.
Jednak do zakończenia sprawy musimy jeszcze skorzystać z pomocy rzeczoznawcy narzuconego przez sąd. Na ostatniej rozprawie uzgodniliśmy że spłacimy niepełnosprawnego brata. Pani sędzia również uznała to wyjście za najrosądniejsze i nakazał powołać rzeczoznawcę. Do dwóch tygodni mamy wpłacić zaliczkę. Na początku wszyscy się zgodzili. W tej chwili dzieci po zmarłym drugim bracie stwierdzili że jednak nie będą płacić ani za rzaczoznawcę ani spłacać niepełnosprawnego wujka. I tu mam pytanie. Czy mogę mooja część spadku dociągnąć do końca tj. spłacić niepełnosprawnego brata i odebrać moją część a resztę tj ich część zostawić w tym stanie prawnym co jest.
Odpowiedzi: 0
zamieszkanie w domu bez zgody drugiej współwłaścicielki?
Witam, moja mama razem z siostrą nabyły spadek po swojej mamie. Jest to piętrowy dom z działką. Chcą go sprzedać, jednak ciągle im się to nie udaje. Czy mogę bez zgody siostry mojej mamy zamieszkać w tym domu? Przebywa ona teraz za granicą i dom nie jest jej do niczego potrzebny. Nie zgadza się na nic ( na wynajem, mieszkanie w domu, pomieszkiwanie). Od trzech lat moja mama z pomocą rodziny opiekuje się domem i ogrodem.

[ Dodano: 2012-10-15, 08:13 ]
problem rozwiązany/ mama drogą darowizna przekazała dom na mnie. To było jedyne wyjście żebym mogła zamieszkać w domu.
Ostatni post Odpowiedzi: 4
1 - 2 ... 7 - 8 - 9 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant