Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dział spadku.  »  Sądowy dział spadku.
dział spadku
witam.prowadzony jest sadowy dzial spadku ,zostal powolany biegly do wyceny nieruchomosci zadna ze stron nie wnosila sprzeciwu.za tydzien kolejna sprawa na ktorej beda liczone naklady na ktore wczesniej wyrazilam zgode.moj problem polega na tym iz nie zamieszkuje nieruchomosci a mam ponosic oplaty zwiazane z ogrzewaniem nieruchomosci poniewaz budynek musi byc utrzymany w okresie zimowym nie mniej nizw 15 stopniach.nie mieszkam w nieruchomosci nie mam do niej dostepu.slyszalam ze moge wnioskowac o wynagrodzenie z tytulu kozystania z nieruchomosci ponad swoj udzial?
tylko nie mam pojecia czy moge wystapic z tym teraz ? jak taki wniosek ma wygladac co zawierac? dodam iz jestem posiadaczem 1/4 czesci nieruchomosci a matka 3/4 oprocz matki zamieszkuje tam moj brat ktory niema nic wspolnego ze spadkiem.spadek nabylam w 2005 roku.bardzo prosze o rady za tydzien sprawa dziekuje
Odpowiedzi: 0
W SPADKU NIERUCHOMOŚĆ I GRUNT,..POMOCY!:(
Witam,
jestem po rozprawie o stwierdzenie nabycia spadku, czekam na uprawomocnienie wyroku.

Ja z bratem otrzymaliśmy razem 1/3 spadku po dziadkach (otrzymalismy część, która należała się naszemu zmarłemu ojcu, ponieważ on zmarł wcześniej, przed rodzicami).

W skład spadku wchodzi dom z ziemią, na której stoi.

Proszę o pomoc i odpowiedz na pytania:
1) rozumiem, że teraz albo dogadamy się z pozostałymi spadkobiercami i podpiszemy umowę u notariusza, albo złozymy sprawę do sądu o dział spadku?

2)w odziedziczonej nieruchomosci mieszka od lat wujek, jeden ze spadkobierców wiec chcialabym, żeby nas spłacił, a nieruchomosc zapisał na siebie. Można to napisać wprost we wniosku o dział spadku? I kto ponosi koszt wniesienia wniosku oraz kosztów postępowania?

3)a jeśli wujek będzie się upierał, ze nie chce nas splacic bo go nie stac i mozemy sobie przyjsc i mieszkac (oczywiscie to niemożliwe, bo psychicznie byśmy się wyniszczyli) to jak mozna rozwiązać taki problem?

3)we wniosku o dział spadku nalezy okreslic skladniki majatku i ich wartosc rynkową, proszę o info skąd mam wiedzieć jaka jest wartosc rynkowa? Muszę oplacic rzeczoznawcę na wlasną rekę? Czy sąd zleci wycenę a ja wpiszę tylko dane nieruchomosci i gruntu?
I kto ponosi za to koszt?
Proszę tez o info, co jest bardziej oplacalne, samemu zaplacic rzeczoznawcy czy jak sąd sam zleci? Czy sądowi rzeczoznawcy nie wyceniają za nisko wartosci nieruchomosci?
Zupełnie nie wiem jak to powinno wyglądać,żeby było najtaniej i najkorzystniej

4)Na infolinii Urzedu Skarbowego uzyskałam info, ze w miesiąc od uprawomocnienia się wyroku o nabycie spadku (pomimo, ze sprawa o dział spadku moze się jeszcze nie odbyć) nalezy zlozyc w US stosowny formularz z info o wartosci rynkowej nieruchomosci i gruntu i wowczas od tego muszę zaplacic podatek? [dziadek zmarl przed rokiem 2007 wiec slyszalam, że nie mogę skorzystac z ulgi]

5)chcialabym szybko i bezpoleśnie otzrymac to co mi się nalezy czy to mozliwe? czuje, ze wujek moze wyskoczyc z argumentami typu, ze remontowal ten dom, utrzymywał,..ale z drugiej strony mieszkał tam, wiec robil to dla siebie, dla swojej korzysci i wygody,..
POMÓZCIE ;(
Odpowiedzi: 0
Podział spadku
Witam!

10 lat temu zmarli moi rodzice. Pozostało po nich mieszkanie, które w wyniku przeprowadzonego postępowania spadkowego dziedziczę ja i moja siostra. Przez pewien czas mieszkaliśmy razem, ale 4 lata temu założyłem własną rodzinę i wyprowadziłem się. Rok później poprosiłem siostrę o podział spadku. Zaproponowałem jej trzy drogi rozwiązania naszego problemu: sprzedaż mieszkania i podział pieniędzy, wykupienie jej udziału przeze mnie lub mojego przez nią.

Siostra wybrała ten ostatni wariant, jednak poprosiła o czas do chwili, aż dostanie podwyżkę. Po blisko roku oczekiwania, dowiedziałem się, że nie będzie w stanie spłacić mnie w całości, więc mogę dostać część pieniędzy teraz, resztę - w bliżej nie określonej przyszłości. W tej sytuacji, ponieważ sam musiałem wynajmować mieszkanie, poprosiłem siostrę o wpłacanie mi pewnej kwoty z tytułu użytkowania mojej części mieszkania.

Tymczasem, jak się okazało, siostra pieniądze, które mi wpłacała traktowała jako częściowy wykup mojego udziału we współwłasnośći mieszkania.

W międzyczasie mieszkanie zostało wycenione przez rzeczoznawcę, Siostra postanowiła kwotę, którą powinna mi zapłacić, pomniejszyć o wpłacone już pieniądze oraz połowę czynszu, który przez te cztery lata płaciła sama.

Moje pytanie brzmi: czy ma prawo żądać ode mnie zwrotu czynszu, w sytuacji kiedy z jej winy sprawa ciągnie się już tak długo? Czy mi przysługuje jakaś forma rekompensaty za koszta poniesione przez konieczność wynajmowania w tym czasie mieszkania?

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 8
Problem z rozliczeniem spadku
Witam, 2 lata temu otrzymałyśmy z siostrą w spadku mieszkanie po naszej matce. Jesteśmy jedynymi spadkobierczyniami. Ja od początku nie wyrażałam chęci zamieszkania w tym mieszkaniu, ani przejęcia, spłacając jednocześnie siostrę. Siostra wstępnie się zdecydował, że mnie spłaci. Ustnie uzgodniliśmy termin 2 lat, jako okres potrzebny siostrze ze zebranie pieniędzy i kwotę do rozliczenia. W tym czasie mieszkanie było wynajmowane osobie trzeciej a zyskami z wynajmu dzieliłyśmy się równo. Obie też równo partycypowałyśmy we wszelkich kosztach remontów i napraw.
Podczas tych 2 lat siostra notorycznie okazywała swoje wahania co do podjętej dycyzjii: raz mówiła, że chce te mieszkanie i mnie spłaci ale aktualnie nie ma pieniędzy, później że sama już nie wie czy chce te mieszkanie. Dodam, że mieszkanie mieści się w dwurodzinnym budynku z osobnymi KW na mieszkania oraz z niepodzielonymi dotąd częściami wspólnymi: ogród, klatka schodowa, strych, piwnica. Ponieważ to siostra chciała to mieszkanie, ona prowadziła rozmowy z sąsiadką o zgodny podział tych części wspólnych. Ja w to nie ingerowałam, bo nie chciałam tam mieszkać, podzielając propozycję siostry. Ponieważ nie doszło do zgodnego podziału części wspólnych sąsiadka wniosła sprawę do sądu o podział tychże części wspólnych nieruchomości. Sprawa ta toczy się już od 9 miesięcy- bez perspektyw na szybkie i polubowne rozwiązanie. Siostra i sąsiadka są osobami konfliktowymi i nie mogą dojść do porozumienia. Na próby rozmów z siostrą o zbliżającym się terminie (umowa słowna między nami sprzed 2 lat), siostra poinformowała mnie aktualnie, że do czasu zakończenia się sprawy w sądzie z sąsiadką nie podejmie żadnych decyzji. Jestem już zmęczona całą tą sytuacją. Przez to wszystko popadłam też w konflikt z siostrą, gdyż czuję, że specjalnie przedłuża termin rozliczenia się ze mną i patrzy tylko na swoje korzyści . A ja już nie chcę ponosić kosztów związanych z utrzymaniem tego mieszkania. Chcąc zmusić siostrę do sfinalizowania rozliczenia ze mną. Podjęłam decyzję o nie wynajmowaniu mieszkania na kolejny okres. Siostra zagroziła mi, że pozbawiam ją dochodów z wynajmu i i tak wynajmie swoją część tego mieszkania (a nie ma prawnego podziału między nami tego mieszkania) - czy może to zrobić?
Stąd moja prośba o wskazanie sposobu zmuszenia siostry do podjęcia ostatecznej i wiążącej decyzji: spłata mnie lub sprzedaż osobie trzeciej i podział pieniędzmi.
Mam jeszcze pytanie, czy możliwa jest sprzedaż mieszkania osobie trzeciej w sytuacji trwania w sądzie sprawy o podział wspomnianych części wspólnych.
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Podział spadku i zniesienie współwłasności
Pokrótce przedstawię istniejącą sytuację:
W wyniku postępowania sądowego zostało stwierdzone nabycie spadku. 1/2 moja matka i 1/2 jej siostra. Spadkiem objęte jest: grunt, dom mieszkalny (suterena, parter, piętro, strych nieużytkowy) z dwiema szopami. W KW ujawnione są już ww. osoby. Zostało poddane dyskusji, jak się podzielić. W obecnej chwili w ww. budynku mieszkalnym mieszka siostra mojej matki. Do smierci mojej babci zajmowała I piętro. Po śmierci mojej babci zajęła samowolnie parter. Co do podziału- siostra mojej matki wiecznie się zastanawia, więc moja matka chce wystapić do sądu o podział.
Moje pytanie:
Rozumiem, że w przypadku pozwu o dział spadku można załączyć własną propozycję podziału. Czy ustalony podział staje się tylko i wyłącznie własnością poszczególnych spadkobierców (zapis w KW co wchodzi w zakres)? Czy nalezy wykonać wyodrębnienie lokalu?
Ostatni post Odpowiedzi: 4
podzial majatku i dzial spadku
Witam serdecznie. Moja sytuacja przedstawia się następująco. Mama zmarła 10 lat temu. Była przeprowadzana tylko sprawa spadkowa. Ponieważ mam trzy siostry i tatę /żyjącego/, każdemu należy się po ¼. Obecnie mój tata chce sprzedać dom, w KW i i we wszystkich dokumentach figuruje tylko on ale budowali i dorabiali się razem z mamą. Moje siostry chcą wnieść do sądu sprawę o podział majątku i dział spadku po mamie /chyba tak to się nazywa...?/. Czy tata może w tym samym czasie sprzedać dom? Czy jeśli nie spłaci mnie po sprzedaży domu to czy nie będzie za późno abym i ja poszła do sądu? Na razie nie chcę tego robić gdyż żyję z tatą w zgodzie, moje siostry nie, ale ze względu że mój tata lubi często zmieniać zdanie to boję się że zostanę na lodzie. W związku z tym mam też pytanie czy jest możliwa sprawa w sądzie o nieruchomość, która jest w trakcie sprzedaży lub została sprzedana? Dodam jeszcze że mój tata jest obecnie żonaty stąd wynikają nasze obawy. Bardzo proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź… Jeśli napisałam w złym temacie, przepraszam
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Dział spadku
Witam! Przedstawię to tak: Babcia chce abym wraz z moim mężem była właścicielem jej posiadłość.Jej mąż nie żyje i ma piątkę dzieci z czego jedno dziecko nie żyje. Będąc w sadzie zobaczyć księgę wieczystą, usłyszałam,że będzie musiała być sprawa w sądzie żeby jej (babci) dzieci się zrzekły domu na moją rzecz.Czy taka rozprawa jest konieczna czy wystarczą powiadomienia i podpisy? Co znaczy że każda strona aktu kosztuje 150zl?Czy długo się czeka na taką rozprawę? Co się stanie jak jedno z dzieci się nie zrzeknie?
Będę wdzięczna za odpowiedz i pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Podział spadku
Witam,

Sprawa dotyczy podziału spadku po matce.

w wyniku postępowania o nabycie spadku spadek po 1/3 otrzymali
maż zmarłej i dwojka synow

w sklad spadku wchodzi polowa prawa do lokalu mieszkalnego. (druga polowa nalezy do żyjącego męża)

chcielibyśmy aby cale mieszkanie należało do ojca.

jeden syn nie chce żadnej spłaty natomiast drugi oczekuje określonej kwoty.

Kwota ta jednak stanowi około 60% tej która by należała się przy ustaleniu wartości rynkowej.


Czy możemy wnieść do sądu o zgodny podział spadku i określić, że całość przypada ojcu, jeden syn nie chce nic natomiast drugi otrzyma okreslona splate?

Jaką wartość mieszkania należy podać w takim wniosku ? Rynkową czy ustaloną do tej spłaty ?

Czy sąd może zwiększyć kwotę spłaty pomimo zgody tej osoby na niższą kwotę ?

z gory dziekuje za odpowiedz
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek do wuju
Zmarł mój wujek (brat mojego dziadka) Wcześniej zmarła jego żona i jedyny syn który był kawalerem, rodzice również nie żyją. Ze strony wuja został tylko jego jedyny brat(mój dziadek), a ze strony zmarłej żony wuja jej siostra i 2 córki po również jej zmarłym bracie. Wujo przed śmiercią sporządził testament w którym wszystko zapisał ludziom spoza rodziny. Czy mojemu dziadkowi jako najbliższej rodzinie zmarłego należą się jakieś pieniądze ze spadku? pomimo tego, że został pominięty w testamencie? Jak w ogolę będzie wygladała taka rozprawa sądowa? czy po odczytaniu testamentu będzie można ubiegac się o zachowek? Dziadek jest w podeszłym wieku i nie będzie mógł uczestniczyc w rozprawie czy w takiej sytuacji będzie można wyznaczyc kogoś z rodziny (np. poprzez napisanie oświadczenia przy notariuszu) żeby zamiast dziadka wziął udział w rozprawie?
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Odpowiedź na wniosek o dział spadku
Witam.
Mam pytanie czy jest moze cos takiego jak wzór odpowiedzi na wniosek o dział spadku, tzn jeśli dostalismy wniosek o dział spadku z którym się nie zgadzamy tzn z zaproponowanym podziałem i wnioskami tam zawartymi. I jak takie pismo sporządzić.
Dziekuje za odpowiedź i Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 3
zapytanie o podział działki
Witam,


bardzo proszę o odpowiedz: chcialabym przeprowadzic postepowanie spadkowe dla 2 osob i nie wiem co bedzie korzystne jesli majac dzielke o wielkości 23 ary podziele ja po polowie dla kazdego uczestnika postepowania czy lepiej gdy ta dzialka rolna bedzie przepisana na 1 uczestnika. Wazne informacja ze po podziale spadkowym dzialka pewnie pojdzie na sprzedaz.


Z gory dziekuje
Pozdrawiam serdecznie
Ostatni post Odpowiedzi: 3
dzial spadku
Czy sad w postepowaniu o dzial spadku moze wydac zabezpieczenie z art.730 ?
Strona przeciwna powoluje sie na art.688 kc w zwiazku z art.618 ∫1 oraz unormowaniem w art. 680-689 i jeszce ze do dzialu spadku stosuje sie przepisy o zniesienie wspolwlasnosci w zwiazku z tym sad w tym postepowaniu rozstrzyga wzajemne roszczenia z tytulu posiadania rzeczy a tym samym nie jest mozliwe stosowanie przepisow ogolnych dotyczacych miedzy innymi zabezpieczania roszczenia :-( Czy powolywanie sie na te art. ma jakis sens ? Czy moge wniesc o zabezpieczenie moich praw do mieszkania zapisowego?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Problem z podziałm spadku
Witam mam pytanie , parę lat rtemu zmarł mój tata , w postępowaniu spadkowym sąd uznał że dziedziczymy we trzy tz. ja , moja siostra i moja mama . Umówiłyśmy sie że moja siostra dostanie do ( z lat 70 XX wieku po częsciowym remonci : nowe okna , kanalizacja , centralne na gaz) , ja w zamian za zrzeczenie sie części domu sprzedałam działki rolne za 35 tyś. . Do podziału zostało 80 arów działek częściowo budowlanych (na pozostałych można uzyskać warunki zabudowy). Moja mama stwierdziła że rezygnuje ze swojej części działek na naszą korzyść - będzie mieszkać w domu w którym mieszkają obecnie z siostrą a jej część domu przejdzie na moją siostrę . Ustaliłyśmy że te 80 arów podzielimy na pół po 40 na każdą z nas czyli siostra dostanie dom z 20 ar. działką i jeszcze 20 arów innej działki a ja stodołę z działką około 40 arów . Teraz siostra zmieniła zdanie i uważa że ja powinnam dostać 30 arów bez wspomnianej stodoły bo ona ma 2 dzieci i należy jej się więcej a w dodatku wzięłam pieniądze z asprzedane pola orne , ja się z tym nie zgadzam . Co robić ? Proszę o radę i ocenę sytuacji może to ja się mylę?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Koszt działu spadku.
Jakie są opłaty od sprawy o dział spadku? Czy taniej jest przeprowadzić dział spadku w sądzie czy też u notariusza? Zaznaczę, że w mojej rodzinie panuje zgoda co do sposobu działu spadku. Chcemy tą sprawę załatwić szybko i jak najtaniej.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Problemy ze spadkiem
Witam, jest to mój pierwszy post tutaj, (choć często czytam to forum gdy potrzebuję treściwych informacji prawnych) więc proszę wybaczyć jeśli zamieściłem go w złym dziale.

Mój problem polega na tym, że po śmierci mojej siostry odziedziczyłem po niej połowę jednego mieszkania i jedną czwartą drugiego. Siostra była bezdzietna i jej jedyną rodziną jestem ja i jej mąż, który ma prawo do drugiej połowy jednego mieszkania i trzech czwartych drugiego. Maż jej, mój szwagier mieszka w jednym mieszkaniu a w drugim mieszkaniu nikt nie mieszka. Chciałem więc pójść na ugodę i zaproponowałem mu żeby wybrał mieszkanie które mu bardziej odpowiada a drugie mieszkanie chcę spłacić. Szwagier przystał na tą propozycję, i zgadzał się z nią do ostatnich chwil przed rozprawą w sądzie. Po czym przed sądem zmienił zdanie i powiedział, że chce oba. No cóż rozprawa zamiast szybką ugodą skończyła tym że mieliśmy się między sobą dogadać.

Szwagier zdecydował, że chce oba mieszkania i to on mnie z nich spłaci. Przystałem na to i umówiliśmy się na spotkanie u notariusza. Na tym skończyła się współpraca z jego strony. Od śmierci siostry minął już prawie rok. W tym czasie próby dogadania się ze szwagrem spełzały na niczym, a od kilku miesięcy szwagier nie odbiera w ogóle telefonów. Ostatnim razem jak z nim rozmawiałem twierdził, że płaci czynsze ze obydwa mieszkania (ja nie mam kluczy do nich więc nie wiem co się dokładnie w nich dzieje). Chcąc popchnąć sprawę do przodu poszedłem do administracji najpierw jednego potem drugiego mieszkania, tam okazało się, że zapewnienia szwagra okazały się kłamstwem i już prawie rok nie płaci czynszu ani rachunków, wszystkie listy i ponaglenia wracają z powrotem do administracji. Jedno mieszkanie jest zadłużone na chwilę obecną kwotą ok. 5000zl a drugie ponad 1000zł. Dowiedziawszy się o tym zjawiłem się najpierw przed drzwiami jednego a potem drugiego mieszkania, ale bezowocnie bo nikt mi nie otworzył. Telefonowanie też nie daje skutków, szwagier raz odebrał ale słysząc mój głos odłożył słuchawkę.

[b]I tu mam prośbę do was, co mam w takiej sytuacji zrobić? Co zrobić z tymi długami, one ciągle rosną.. czy ja będę dziedziczył również długi za to, że on nie płaci rachunków, pomimo, że nie mieszkam w żadnym z tych mieszkań i nie mam z nich żadnych korzyści?[/b] Mam dość szarpania sobie nerwów, a na żadną ugodę czy chociażby kontakt jak widać nie mam co liczyć.. czy jest jakiś sposób czy po prostu trzeba założyć sprawę w sądzie?

Jeszcze jedna kwestia też mnie zastanawia, może to dziwne zabrzmi, ale czy to coś może pomóc, że mój szwagier nie jest całkiem normalny.. bo kto normalny kto ma emeryturę i stać go na życie większość czasu spędza szperając po śmietnikach i znosząc starą makulaturę, ubrania itp. które w tym momencie zajmują 90% przestrzeni mieszkania.. czy można go jakoś ubezwłasnowolnić, żeby ten spadek przeszedł na kogoś z jego najbliższej rodziny, na kogoś z kim można normalnie się dogadać.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Wiesław
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dział spadku.  »  Umowny dział spadku.
Czy można sie zrzec części swojego udziału w spadku?
Chyba nie dokładnie w temacie ujęłam o co mi chodzi więc tak po krótce opiszę. W skład spadku wchodzi mieszkanie i działka rolna, osób uprawnionych jest 11. Trzy z nich rzekomo zrzekły się udziału na rzecz jednego z pozostałych uprawnionych ale tylko jak twierdzą zrzekły się swojego udziału tylko w prawach do mieszkania. Czy to mozliwe?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
umowny podział spadku u notariusza
witam, jakie dokumenty należy przedstawić u notariusza do zgodnego podziału spadku 3 spadkobierców? w skład spadku wchodzi: gospodarstwo, samochód, jednostki funduszu w banku, samochód (sprzedany) i lokata bankowa (wybrana).
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Podział nieruchomości
Witam, razem z matką i dwójką braci przyrodnich nabyliśmy spadek po zmarłym ojcu (wszyscy po 1/4). W skład spadku wchodzi nieruchomość - dom z budynkiem gospodarczym i działką. Jesteśmy dość zgodni co do podziału - bracia przyrodni dostaliby budynki (mieszkają tam), my natomiast chcielibyśmy samą działkę. Rozumiem, że powinienem złożyć do sądu wniosek o zgodny dział spadku ze zniesieniem współwłasności - jaki jest koszt ? czy wynosi on tylko 600 zł, czy tak jak w przypadku działu przez notariusza musimy zapłacić później jeszcze jakieś PCC itp.? Do wniosku zamierzam dołączyć sporządzony przez geodetę plan podziału nieruchomości na dwie odrębne działki. W jakich granicach oscylują koszty wykonania takiego planu przez geodetę? Czy sąd pomimo zgody pomiędzy spadkobiercami może nie zgodzić się na wnioskowany podział? (odziedziczyliśmy po 1/4, a budynek jest wart dużo więcej niż sama działka, czyli bracia uzyskają znacznie powyżej udziału innych- nikt nie ma zamiaru dochodzić swojego udziału w dopłatach). Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tych kwestii.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Nieruchomość- zgoda pomiędzy spadkobiercam
Witam.
Mamy do podziału po zmarłej mamie nieruchomość pomiędzy jej męża i 2 synów.
Synowie chcą zrzec się spadku na ojca z zaznaczeniem, że nie może on sprzedać nieruchomości bez ich zgody a po jego śmierci dziedziczą oni po 50 %. Czy jest możliwy taki zapis?
Jak go sformułować?
Czy należy to zaznaczyć już na samym wniosku o stwierdzenie nabycia spadku?


pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dział spadku.  »  Zaliczenie darowizny na schedę spadkową.
Odpowiedź na wniosek o podział spadku
Witam. Mam pytanie dotyczące działu spadku a mianowicie: czy można w trakcie przeprowadzania działu spadku, wystąpić o przeprowadzenie dowodu z oględzin miejsca?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Ostatni post Odpowiedzi: 3

Dział spadku.  »  Dział spadku wraz z podziałem majątku wspólnego małżeńskiego.
Majątek osobisty jednego małżonka czy majątek wspólny?
Komu zostało darowane mieszkanie ( 5 lat po ślubie ) jeśli zapis notarialny ( z 01. 2010 r. ) brzmi:
"( Imiona i nazwiska rodziców mojej żony) darują swojej córce (imię i nazwisko mojej żony) lokal mieszkalny opisany w §1 niniejszego aktu wraz z prawami związanymi z własnością tego lokalu, a ( imię i nazwisko mojej żony ) darowiznę tą przyjmuje oświadczając, że nabycia dokonuje będąc mężatką, do swojego majątku osobistego oraz oświadcza, że nie zawierała z mężem żadnych umów majątkowych małżeńskich"

1. Czy tylko żona jest właścicielką mieszkania a mąż nie ( podział majątku ) ?
2. Czy jest racją to, że zapis został tak właśnie sformułowany by uniknąć płacenia podatku ( darowizna tylko dla córki ), czy nie byłoby konieczne płacenie podatku gdyby darowizna zapisana była na oboje małżonków?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Zachowek.  »  Uprawnieni do zachowku.
Śmierć ojca a zachowek
Prawo do zachowku po ojcu zawsze mija po 5 latach czy też istnieją wyjątki prawne w tej kwesti?
Ostatni post Odpowiedzi: 4
Czy mam prawo do zachowku??
Moja babcia ma 2 corki: X i Y. Siostra mojej babci A byla bezdzietna i nie miala meza ani rodzicow (kilkoro rodzenstwa) dala w spadku mojej cioci X mieszkanie i dzalke. Moja mama Y nie dostala nic. Ja, corka Y otrzymalam w spadku mieszkanie po babci i jestem powolana testamentowo do calosci spadku. Siostra mojej babci zmarla w 2009 roku. Odczytanie testamentu i przejecie spadku bylo w 2010. Chcialabym wiedziec czy jako spadkobierczyni mojej babci, ktora zmarla w 2013 moge zadac zachowku od cioci X, ktora po smierci siostry mojej babci A dostala mieszkanie i dzialke albo czy moja mama Y, moze tego zadac od cioci X po smierci mojej babci?
Sprawa jest pilna, bo ciocia X zada zachowku ode mnie po babci.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Czy mam prawo do zachowku???
W 1992 r. mając 13 lat mój ojciec przepisał gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami i ziemią mojemu wówczas 18 - letniemu bratu . W tej chwili brat pracuje w tym gospodarstwie wraz żoną oraz dwójką nieletnich dzieci. Rodzice nasi nadal żyją i mieszkają z bratem. Jako 11 - letnia dziewczynka nie miałam nic notarialnie zapisane przez rodziców i ten stan nie zmienił się przez lata. Teraz kiedy mam 36 lata zastanawiam się czy należy mi się część zapisanego wówczas na brata majątku.
Chciałabym się dowiedzieć czy po śmierci moich rodziców będzie mi się należała część majątku, który został zapisany bratu. Oraz w jaki sposób mogę ubiegać się o jego uzyskanie?
Brat ma syna w wieku 17 lat i obawiam się, że może on mieć przepisany cały majątek . Czy tracę możliwość uzyskania zachowku ? Jak mam rozpocząć działanie w celu uzyskania części majątku rodziców?
Odpowiedzi: 0
Czy należy się zachowek.
Witam! Proszę o rozwianie naszych wątpliwości.

Sytuacja wygląda następująco:
Dziadek mojej żony zmarł pozostawiając testamęt w którym prawdopodobnie zapisał wszystko nieadoptowanej wychowance. Ojciec żony , czyli jedyny syn spadkodawcy zmarł przed śmiercią dziadka. czy i w jakiej kwocie należy się zachowek żonie i szwagrowi?

Jeżeli zachowek jest należny to jak się o nigo ubiega. Czeka na nas sprawa spadkowa czy to podczas tej sprawy trzeba występować z jakimś pismem?
pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 6
Zapis windykacyjny a zachowek
Czy osoba, która nabyła własność rzeczy tytułem zapisu windykacyjnego musi płacić zachowek, a jeżeli tak to na jakich warunkach?

Polecam artykuł: http://prawo-porady.pl/artykuly,zapis-windykacyjny-a-zachowek,123.html]Zapis windykacyjny a zachowek
Odpowiedzi: 0
pomoc w sprawie zachowku
witam chciał bym się dowiedzieć o zachowek czy moja żona ma prawo o niego walczyć .w 2000 roku mój teść zapisał gospodarstwo rolne na najmłodszą córkę w tym roku zmarł nie było testamentu czy moja żona ma prawo dochodzić zachowku od siostry nr księgi wieczystej to kw 3090 sąd nowe miasto lubawskie tam jest w zmianka umowa darowizny jestem laikiem z prawa dla tego proszę o pomoc siostra żony była u jakiegoś prawnika który powiedział że nic sie nie należy mam 8 dzieci nie jest nam łatwo.nie wiemy czy się coś należy czytałem coś o 10 letnim przedawnieniu darowizn mój e-mail paczkowskidariusz@wp.pl.pomóżcie dodam że nie było testamentu
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Dziedziczenie roszczenia o zachowek
Witam,

W ubiegłym roku 2010 zmarła moja macocha ( nie byłam przysposobiona ), która napisała testament darując całą swoją cześć majątku czyli połowę działki z domem swojemu bratu.
wtedy mój ojciec miał prawo do zachowku od brata swojej zmarłej zony. Aktualnie miesiąc temu 06/ 2011 zmarł mój tata.
i tu moje pytanie czy mi jako córce , czy ja dziedziczę to prawo do zachowku po tacie do tego Pana. wiem, że wgł. art. 1002 k.c. nie mam takiego prawa natomiast ktoś podpowiedział mi że jest orzeczenie Sadu Najwyższego z dnia 20 grudnia 1988r. sygn. akt. III CZP 101/88 według którego mam prawo ubiegać się o ten zachowek. Zaznaczam iż nie jest to gospodarstwo rolne. a działka o powierzchni 880 m z domem.

bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedz
Ostatni post Odpowiedzi: 1
co się odlicza od zachowku
zakładamy sprawę o zachowek co odlicz sąd od wysokości zachowku jeśli moja żona rości o zachowek od siostry jeśli moja żona dostała od teścia np łóżko meble kuchenne czy pralkę czy takie żeczy są odliczane od kwoty zachowku.proszę o odpowieć
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zachowek dla rodzenstwa
Witam,
Moja siostra cały swój majątek zapisała osobie obcej. W chwili śmierci była wdową. Miała syna,który zrzekł się dziedziczenia (umowa zrzeczenia się dziedziczenia), oraz wnuka.
Nasi rodzice nie żyją od dawna. Czy w takiej sytuacji, gdy rodzice i jej mąż nie żyją, a syn i wnuk zrzekli się dziedziczenia, mogę jako siostra domagać się zachowku ?
Jeśli tak, to jaki jest mój udział ?

I drugie pytanie, jeżeli moja siostra sporządziła testament notarialny to czy mogę pomimo niego dziedziczyć po niej i jakoś wykluczyć osobę, którą ona wskazała?

Z góry dziękuje za odpowiedz.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
1 - 2 ... 7 - 8 - 9 - 10 - 11


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama