Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dziedziczenie.  »  Dziedziczenie długów - odpowiedzialność za długi spadkowe.
Przekazanie całości spadku osobie trzeciej, w tym długów
Sytuacja:
Ojciec zmarł w zeszłym roku po ciężkiej chorobie. Miał zasądzone na mnie alimenty które urosły do znacznej kwoty. Teraz jestem już osobą pracującą, pare lat po studiach, a więc obowiązek alimentacyjny ustąpił przed śmiercią ojca i tak - 3 lata temu.
Jednakże na chwile przed śmiercią komornik pytał czy ciągle życzę sobie aby kontynuować egzekucje z dłużnika, do tej pory bezskuteczną - komornik cały okreś od zasądzenia alimentów ok 6 lat temu nie zdobył nic ale ciągle przychodziła korespondencja informujaca o tym. Za każdym razem odpowiedz była żeby kontynuował a więc nie minęły nawet 3 lata od ostatniej próby egzekucji komorniczej.

Okazało się iż kilka dni przed śmiercią ojciec sporządził notarialne testament w którym wydziedzicza całą najbliższą rodzinę a jako spadkobierców wskazuję kogoś ze swojego rodzeństwa.

Zmarły miał zasądzoną kwotę zaległych alimentów+ odsetek za pewien okres, której komornik nigdy nie wyegzekwował a maksymalnie ok 1 rok temu ostatnio pytał czy egzekucje kontunuować (czyli egzekucja w teorii była w toku aż do śmierci).
Osoba na którą został przepisany spadek wyraziła chęć przyjęcia go.

Pytanie:
Czy osoba trzecia która jest jedynym wskazanym spadkobiercą, przyjmującym spadek przejmuje dług alimentacyjny i po zamknieciu sprawy spadkowej stanie się dłużnikiem zasądzonych mi alimentów? Czyli komornik będzie miał pełne prawo wyegzekwować dług od niej?
W przypadku gdyby dziedziczenie odbyło się tradycyjnie czyli z ojca na syna, powiedzmy nawet z dobrodziejstwem inwentarza to wtedy dług alimentów zasądzonych na mnie nie mógłby przejść na mnie i by zniknął a tak pojawia się osoba trzecią która de facto stanie się płatnikiem długu?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Długi sprzed rozdzielności majątkowej
Witam serdecznie,

Uprzejmie Was proszę o pomoc i poradę. Około 6 lat temu, mój ojciec, wziął kredyty w dwóch bankach, które po około roku przestał spłacać. Jako że kredyty zostały wzięte bez wiedzy i zgody mojej matki, doprowadziło to do konfliktu w rodzinie oraz do notarialnego zgłoszenia rozdzielności majątkowej pomiędzy rodzicami (do rozwodu nie doszło). Cały majątek przejęła matka. Niestety mimo tego nachodził nas komornik grożąc niejakimi 'ustawami paulińskimi' mogącymi spowodować cofnięcie rozdzielności (rzekomo można to zrobić jeżeli udowodni się że rozdzielność ma na celu 'ukrycie' majątku). Niestety... mój ojciec zmarł w tym tygodniu. Mimo żałoby muszę oszacować naszą sytuację. Z tego co wyczytałem na forum rodzina musi odrzucić spadek po ojcu (nie zostawił majątku, a długi z odsetkami urosły do olbrzymich kwót!).

Pytanie na koniec: Czy w przypadku odrzucenia spadku po moim ojcu przez jego dzieci i żonę, istnieje ryzyko iż dług ojca (wszak zawarty przed rozdzielnością majątkową) zostanie przeniesiony na moją matkę? (mimo iż nie podpisywała się pod dokumentacją kredytową). Czy nasz jedyny majątek - dom - jest zagrożony komornikiem? Uprzejmie Was proszę o poradę w tej strasznej dla nas chwili :(.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Zaległe alimenty.
Witam
Czy zaległe alimenty wchodzą w skład spadku jako dług spadkowy?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi ponieważ mój brat, którego jestem spadkobiercą zalegał z alimentami na ponad 35000 pln. Obawiam się, że będę musiał płacić te zaległości, a brat pozostawił po sobie praktycznie tylko samochód i udział w spadku po mamie. Niewiele to warte.
Dziękuję.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament notarialny.
UMOWA DOŻYWOCIA
Witam

Od trzech lat mieszkam z babcią, która się opiekuję. Chciałybyśmy sporządzić umowę dożywocia. Bardzo proszę o wyliczenie wszystkich opłat notarialnych, biorąc pod uwagę, że dom jest warty 400 000.
Z góry dziękuję
marta27
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problemy z testamentem notarialny
2-3 miesiące temu zmarł mój dziadek, miał sporządzony testament notarialny, w którym jestem osoba dziedziczącą dom, niestety mój wujek (jego syn) nie chce otworzyć testamentu ponieważ ma pomylone w dowodzie dane ojca (mojego dziadka). Czy jest jakaś możliwość, aby to rozwiązać? Czy wujek musi być obecny przy otwarciu testamentu jeżeli nie jest w nim uwzględniony?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
testament notarialny
Witam, chciałabym uzyskać informacje co zrobić jeżeli spadkodawca przekazał w testamencie dom na żonę i jednego z trzech synów, czy po śmierci żony spadkodawcy pozostali dwaj synowie również dziedziczą część domu czy tylko uwzględniony w testamencie syn, dodam jeszcze że żona zmarłego żyje a testament był sporządzony w 2002 roku i dopiero teraz ujawniony, jak długo trwa takie postępowanie spadkowe i jakie są jego koszty.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Testament czy darowizna ?
Witam. Jak mam postąpić?
Mama jest właścicielką mieszkania i działki w budynku czterorodzinnym.
Życzeniem mamy jest aby "kiedyś" mieszkanie sprzedać, a uzyskaną kwotę podzielić na cztery osoby /dzieci/. Tu muszę napisać, że nie ma zgody ewentualnych spadkobierców co do takiego rozwiązania.
Rozważam dwie możliwości.
Pytanie nr 1
Czy mama ma mi /synowi/ przekazać to mieszkanie w formie darowizny, a ja "w przyszłości" sprzedam nieruchomość i podzielę się z rodzeństwem.
Pytanie nr 2
Czy zostawić sprawę i kiedyś sądownie dochodzić spraw spadkowych?

Pozdrawiam Andrzej P
Odpowiedzi: 0
Testament notarialny - kroki postepowania
Witam,

Moje drzewo jest zgodnie z rysunkiem jaki zalaczam do post'u. Ja mam testament spozadzony w 1998 u notariusza, co teraz robic?
Jak widzicie wiekszosc rodziny juz nie zyje, lub jak opisuje dalej jest mi prawie nieznana.
Osoba ktora sporzadzila testament to byla mojej prababki siostra. O innym rodzenstwie mojej prababki siostry wiem tylko z opowiadan rodziny, ale nigdy z nimi sie nie widzialam gdyz jak widzicie moja babka jest nieslubnym dzieckiem, a jej mama zmarla jak ona miala zaledwie 8 lat. Wie ze istnieje, ze miala brata od innego ojca (meza prababki), ale on mial 1 rok ona 8 jak ich rozlaczono i nigdy sie nie widzieli, o jego dzieciach znowu wiemy tylko z jakis tam opowiadan. Maja babka byla wychowywana przez ta moja prababki siostre , czyli ta ktora zapisala mi w testamencie calosc swojego spadku. Prababki siostra, ta ktora zapisala spadek w chwili smierci nikogo juz innego nie miala. Jej maz umar wczesnie i corka bezdzietnie tez.

Co zrobic w tej sytuacji. Do kogo sie udac? Jakie kroki po kolei robic?
Gdzie otworzyc testament, kiedy, jak? Czy nie musze czy nie szukac jakiej rodziny? Jak ile czasu?

Testament byl spisany u notariusza.

dziekuje o pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Testament notarialny a akt własności
Jeżeli właściciel majątku zapisuje spadkobiercy majątek u notariusza ( testament notarialny) czy akt własności ziemi zostaje wtedy u notariusza ? czy spadkobiercy ?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Przekazanie spadku po śmieci - dla obcej osoby
Nie wiem do końca czy dobry dział? Opiekuję się starszą, samotną osobą. Ta osoba pragnęłaby przepisać na mnie swój majątek (m.in. dwa mieszkania z wyposażeniem). Leży w tej chwili w szpitalu. Jaka jest procedura załatwienia takiej sprawy, czy trzeba notariusza ściągać do szpitala (aby spisać testament, czy inny dokument w obecności notariusza). Jak poźniej wygląda rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Akt notarialny z przed II wojny światowej
Moja babcia posiada dwa akty notarialne swojej teściowej.Pierwszy z roku1928 ,dotyczy.przekazania domu i działek, a drugi 1931 domu sąsiadów,których miała pod opieką.Po wojnie domy zostały spalone.W roku 1946 nieruchomości zostały odebrane na rzecz skarbu państwa.Nie wiem czy ważne jest to że pradziadek podpisał ,,forliste.''Na dzień dzisiejszy wiem tyle,że działki te zostały sprzedane firmie deweloperskiej,a sprzedający prawdopodobnie odkupił je od państwa.Był to polak,który był niemieckim policjantem w czasie wojny.Po wojnie stał się właścicielem tych gruntów.Do tej pory nie powstał tam żaden budynek..Powierzchnia działek to ok.2ha.Bardzo proszę o odpowiedż,czy są szanse na odzyskanie tych gruntów lub jakieś ich spłaty?Dziękuję i pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
prawo spadkowe
Jestem opiekunem prawnym babci.Zamierzam wykupić od gminy mieszkanie najmowane przez babcię za własne pieniądze. Babcia oprócz długów nie posiada żadnego majątku. Co zrobić aby inni spadkobiercy Babci nie mogli po jej śmierci w tym spadku (mieszkaniu) partycypować. Chcę, za jej życia pokryć wszystkie długi babci, również w czynszu teraz grozi jej eksmisja.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Ile kosztuje testament notarialny?
Jaki jest koszt sporządzenia testamentu notarialnego?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament własnoręczny.
Inne testamenty
Czy można się dowiedzieć w jaki sposób sprawdzić, czy dana osoba nie pozostawiła po sobie innych testamentów?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Testament sporządzony przez dwie osoby.
Moi rodzice napisali wspólny testament, w którym powołują do spadku siebie nawzajem, a na wypadek gdyby któreś nie żyło, powołali mnie.
Mój brat mówi mi, że on również będzie dziedziczył, bo testament pozostawiony przez rodziców jest nieważny. Byłam u prawnika i powiedział, że ten testament jest ważny i żebym się nie martwiła. No ale po tym co mi powiedział brat to się martwię.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
skradziony testament
Witam

Kilka tygodni temu zmarł mój ukochany dziadek. Przez ostatnie lata, kiedy zdrowie odmawiało mu posłuszeństwa bardzo się nim opiekowałam. Dziadek wszystkim mówił o tym, że jestem mu bardzo bliska i ze on po śmierci chciałby mi przekazać pewną spora sumę pieniędzy. Dziadek miał bardzo wysoką emeryturę i co miesiąc sporo odkładał. Wielokrotnie o swoim postanowieniu mówił swoim dzieciom. Pewnego dnia pokazał mi własnoręcznie spisany testament w zeszycie, gdzie opisuje swoją wolę. Poinformował mnie, że pieniądze od dawna oszczędza i trzyma je w domu. Poinformował mnie również, że po jego śmierci jego córka (moja ciotka), która o wszystkim wie, przekaże mi testament wraz z pieniędzmi.

Po śmierci dziadka, zapytałam moja ciotkę o testament i pieniądze. Ona udała zaskoczoną i stwierdziła, ze nic na ten temat nie wie. Kilka dni potem dowiedziałam się, ze ciotka wraz z męzem udala się do mieszkania dziadka (gdy ten byl w szpitalu) i przez cały dzień szukała czegos w jego mieszkaniu.

Wczoraj odnalazłam zeszyt w którym dziadek spisał swoją ostatnia wolę, dotyczaca spadku i organizacji pogrzebu, niestety kartka gdzie byl zapis zwiazany ze spadkiem, jest w 3/4 wycięta z zeszytu.

O tym ze dziadek chciał mi przekazać sporą sume pieniedzy wie sporo osób, wiec świadkowie są, nie mam jednak żadnego dowodu, że spadek i pieniądze kiedykolwiek istniały.

Bardzo proszę o opinię, czy z tej sytuacji jest jakies wyjście?
Odpowiedzi: 0
testament
maz zoztawil testament z wydziedziczeniem dzieci.a teraz dzieci domagaja sie dziedziczenia ustawowego ,poniewarz stwierdzili ze maz byl nie poczytalny jak pisal testament.czy moga podwarzyc ten testament pisany na 2 miesiace przed smiercia
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek dla kota
Witam,

Chciałbym żeby spadek po mnie otrzymał mój kot. Co powinienem zrobić? Ustanowić dla niego fundację czy jest jakieś rozwiązanie w prawie polskim?

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament allograficzny.
Jak napisać Testament allograficzny.
Witam

w jaki sposób można napisać Testament allograficzny.
Jakie cechy taki testament musi mieć?
Czym się wyróżniać aby nie zostać podważony?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Co to jest testament allograficzny.
Co to jest testament allograficzny? Moja ciotka zmarła. We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku napisano, że ciotka pozostawiła taki testament.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Podważenie testamentu allograficznego.
Czy taki testament allograficzny można w jakiś sposób podważyć?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testamenty szczególne.
opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej
witam jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej babci wykupiłem mieszkanie babci od spółdzielni spłaciłem długi i remontuje kapitalnie to mieszkanie babcia jest obecnie w ośrodku opiekuńczym który jej załatwiłem ponosząc duże koszty jeżeli zapewnię babci dożywotnią możliwość mieszkania i opiekę jest możliwość zapisania tego mieszkania na mnie w testamencie albo jako darowiznę czy możę umowa o dożywocie bedzie ok jestem tam zameldowany na bieżąco opłacam rachunki dziekuję za pomoc pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problem z mieszkaniem !!!!
Witam . mam ogromny problem z mieszkaniem babci. W skrócie opiszę sytuację jak mam miejsce. Babcia oczywiście jeszcze żyje , ma 89 lat ale około 12 lat temu przepisała na wnuka mieszkanie które odrazu zostało wykupione na własność (oczywiście za pieniązki babci) w zamian za dożywotnią opiekę nad nią . po wpływie pół roku od przepisania mieszaknia wnuk się zwinął i wyjechał do USA , gdzie przebywa do dzisiejszego dnia . od tego czasu opieke przejęli moi rodzice a w szczególności moja matka , i opiekunka która dostawała za to pieniążki . i teraz tak ... opiekunka zmarła , a moi rodzice zdecydowali się zabrać babcię do siebie .oczywiście wnuk nie dzwoni , nie pisze ale figuruje jako właściciel mieszkania. czy jest możliwośc cofnięcia woli babci i przeprowadzenia sprawy tak zeby akt własności dalej byl na babcię ??? nadmieniam ze babcia jest dalej zameldowana ale juz nie właścicielka a wnuk nie dopełnił swojej obietnicy .jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, czy trzeba zściągać wnuka zza granicy i informować córkę babci która mieszka w tym samym mieście ale równiez od lat nie zaglądnęla do matki ... dziękuję za jakąkolwiek pomoc ...pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Testament ustny.
Słyszałem, że można sporządzić testament ustny i że taki testament jest tak samo ważny jak na przykład testament notarialny. Czy to prawda?
Chodzi o to, że mój dziadek od dawna powtarzał przy wielu osobach, że chciałby aby jego majątek przypadł mi. Jednak nie sporządził żadnego testamentu. Czy mogę do sądu wezwać te osoby którym mówił, że chce bym to ja był jedynym spadkobiercą i czy na podstawie zeznań tych świadków sąd mógłby orzec, że to ja dziedziczę?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Nieważność testamentu.
testment
jestem spadkobierca mojego meza odbyla sie sprawa nabycia spadku w sadzie.w testamecie jest wydziedziczenie curki mojego meza z pierwszego malzenstwa. corka napisala odwolanie od wydziedziczenia.poniewarz nie zgadza sie z decyzja ze jest wydziedziczona.czy ma ona prawo domagac sie zachowku jezeli nie utrzymywala kontaktuw z ojcem kiedy chorowal dlatego maz ja wydziedziczyl w testamecie.chce ona podwarzyc testament twierdzac ze byl napisany pod moim wplywem.dodam ze nie lubimy sie zbytnio.jak dlugo moze to trwac
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Skutki niewazności testamentu
Mam pytanie otóż jakie są skutki stwierdzenia przez sąd nieważności testamentu? Wiem,ze głównym skutkiem jest bezskuteczność wszelkich postanowień zawartych w testamencie i może dojść do zmiany źródła z powołania do spadku z testamentowego na ustawowe jeżeli nie ma innego testamentu. Czy to wszystkie skutki? Czy jako skutek unieważnienia testamentu można uznać powrót przedmiotu zapisu windykacyjnego do majątku spadkowego? Czy w stosunku do spadkobierców testamentowych, którzy byli powołani w nieważnym testamencie znajda zastosowanie art. 1028 i 1029 KC?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Czy ubezwłasnowolniony może sporządzić testament?
Moja siostra jest ubezwłasnowolniona częściowo. Czy może ona sporządzić testament, w którym do spadku powoła wyłącznie mnie - jej kuratora?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Odwołanie i zmiana testamentu.
ubezwlasnowolnienie
babcia z dziadkiem sa wspolwlascicielami domu w ktorym mieszkaja. dziadek jest ubezwlasnowolniony i ma opiekuna prawnego. babcia opiekuje sie chorym dziadkiem z ktorym mieszka sama. jest jest coraz ciezej. zaopiekowac powinna sie nimi wnuczka ktorej i babcia i dziadek(przed ubezwlasnowolnieniem)zapisali w testamencie. jednak ona jest za granica i nie chce wrocic do polski by pomoc dziadkom. Babcia potrzebuje pomocy cala dobe.
jednak problem tkwi w tym ze nikt nie chce zamieszkac z nimi poniewaz dom babci i dziadka trzeba byloby najpierw wyremontowac bo przez wile lat gora domu nie byla w ogole uzywana.
jednak nikt nie chce angazowac sie w to finansowo bo dom i tak ostatecznie trafi w rece wnuczki.
stad moje pytania:
1. czy w takiej sytuacji inna wnuczka ktora podjelaby sie opieki nad dziadkami, mogla by w jakikolwiek sposob zostac wlascicielem tego domu- w zamian za opieke?np odkupic ten dom po nizszej cenie w zamian za opieke?
2. wiem ze jesli opiekun prawny uzyska zgode sadu na sprzedaz domu to mozna dom sprzedac-babcia sie godzi na wszystko byle by ktos z nia zamieszkal-a za uzyskane ze sprzedazy pieniadze kupic mieszkanie ktore byloby wlasnoscia wnuczki ktora sie nimi zajmie?
mieszkanie byloby "zaplata" za dozywotnia opieke.

glownie chodzi mi o to jak rozwiazac ta sytuacje zeby ktos moglby z babcia zamieszkac, a w zamian otrzymalby jakies korzysci finansowe.
prawda jest taka ze obecnie nikt nie poczuwa sie do pomocy poniewaz kazdy wskazuje na wnuczke ktora miala sie nimi opiekowac w zamian za dom
testamentu dziadka nie mozna zmienic ze wzgledu na ubezwlasnowolnienie dlatego szukamy innego wyjscia z tej sytuacji

jest to dla mnie bardzo wazna sprawa i z gory dziekuje za odpowiedz
Ostatni post Odpowiedzi: 3
PROBLEM Z MIESZKANIEM BABCI !!!!
Witam . mam ogromny problem z mieszkaniem babci. W skrócie opiszę sytuację jak mam miejsce. Babcia oczywiście jeszcze żyje , ma 89 lat ale około 12 lat temu przepisała na wnuka mieszkanie które odrazu zostało wykupione na własność (oczywiście za pieniązki babci) w zamian za dożywotnią opiekę nad nią . po wpływie pół roku od przepisania mieszaknia wnuk się zwinął i wyjechał do USA , gdzie przebywa do dzisiejszego dnia . od tego czasu opieke przejęli moi rodzice a w szczególności moja matka , i opiekunka która dostawała za to pieniążki . i teraz tak ... opiekunka zmarła , a moi rodzice zdecydowali się zabrać babcię do siebie .oczywiście wnuk nie dzwoni , nie pisze ale figuruje jako właściciel mieszkania. czy jest możliwośc cofnięcia woli babci i przeprowadzenia sprawy tak zeby akt własności dalej byl na babcię ??? nadmieniam ze babcia jest dalej zameldowana ale juz nie właścicielka a wnuk nie dopełnił swojej obietnicy .jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, czy trzeba zściągać wnuka zza granicy i informować córkę babci która mieszka w tym samym mieście ale równiez od lat nie zaglądnęla do matki ... dziękuję za jakąkolwiek pomoc ...pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Odwolanie testamentu
Witam mam jak sadze dosyc nie typowe pytanie a mianowicie. Moja babcia gdy zyla zapisala w testamecie ze gdy skoncze 18 lat dostane mieszkanie po niej i tu pojawia sie problem 18 lat skoncze za 6 miesiecy a do tego czasu mieszkaniem opiekowac sie ma moja druga babcia ale od kilku dni moja rodzinka (mama i tata) twierdza maja zamiar sprzedac to mieszkanie i kazali babci oddac dokumenty nie zgodzila sie i powiedziala ze w testamecie jest wyraznie napisane czyje jest to mieszkanie oni odpowiadaja ze i tak sprzedadza te mieszkanie bo zmienia testament zmarlej babci. Czy jest mozliwe aby moi rodzice mogli zmienic testament tak aby mogli sprzedac mieszkanie mimo to ze babcia nie zyje a mieszkanie jest na mnie zapisane ? Prosze o dokladna odpowiedz bo coraz bardziej im odbija na punkcie pieniedzy. Tak bardzo ze chcieli zeby moj chlopak zapisal na wszelki wypadek swoje mieszkanie na nich a oni mu pomoga na szczescie jest dosyc bystry i powiedzial stanowczo nie
Ostatni post Odpowiedzi: 1
1 - 2 ... 4 - 5 - 6 ... 9 - 10


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama