Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dziedziczenie.  »  Dziedziczenie długów - odpowiedzialność za długi spadkowe.
PROBLEM PO SĄDOWYM POSTANOWIENIU O NABYCIU SPADKU - PILNE!
Witam
i zwracam się z gorącą prośbą o pomoc.

W 2006 roku zmarła moja mama. Pozostawiła dwóch spadkobierców, mnie i moją siostrę. I pozostawiła niestety niezapłacony dług, o którym nie miałyśmy pojęcia. We właściwym czasie nie zrzekłyśmy się spadku i niestety na wniosek wierzyciela zostało przeprowadzone w sądzie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Postanowienie sądu brzmi:
1. Sąd odmawia zatwierdzenia oświadczeń uczestniczek postępowania o uchyleniu się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczeń o odrzuceniu spadku po ........
2. Stwierdza, że spadek po .......... na podstawie ustawy nabyły dzieci ..... i ..... w częściach równych po 1/2 części spadku każda z nich, które spadek przyjęły wprost.
3. Zasądza się od uczestniczek postępowania solidarnie na rzecz wnioskodawcy kwotę ..... tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Chciałabym zwrócić się do wierzyciela z prośbą o zawarcie ugody, która umożliwi mi spłatę należnej kwoty, tylko nie wiem, czy wierzyciel wyrazi zgodę. Moja siostra na stałe mieszka w Niemczech i twierdzi, że nie ma zamiaru niczego spłacać i oddawać, bo nie mieszka od wielu lat w Polsce i "nic jej nie mogą zrobić".
Proszę o podpowiedz, co mogłabym zrobić. Najbardziej interesuje mnie, czy wierzyciel może zawrzec ze mną ugodę na moją część odziedziczonego długu spadkowego, czy ugoda musi być na całość zaległości?
Wiem, że przy podejściu mojej siostry będzie z tym problem, a chciałabym spłacić swoją część długu w ratach, gdyż nie jestem w stanie spłacić jej jednorazowo. Dlatego zależy mi na ugodzie, gdyż to umożliwi mi spłatę i jednocześnie nie narazi na dalsze koszty komornicze i windykacyjne.

Czy wierzyciel ma prawo wyegzekwować należność tylko ode mnie (jestem bardziej uchwytna i łatwiej "namierzyć" mnie i moje dochody, a tym samym odzyskać długi chociażby w postępowaniu komorniczym), czy każda z nas odpowiada za swoją "część" długu spadkowego?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedz.
Z góry dziękuję.
Odpowiedzi: 0
spłata wykupu mieszkania a roszczenia wobec spadkobierców
Witam

Mama rodzona oddała mnie w adopcje swojej mamie czyli mojej babci ale w wieku 13 lat jak już mogłam pracować w domu potem pracując dokładać się do domowego budżetu mama zameldowała mnie u siebie i żyłam z nią opiekowałam się nią .

jak zmarła 10 lat temu była w trakcie wykupu mieszkania od gminy z bonifikatą żyła z konkubentem który spłacał wykup potem mu sie zmarło (alkohol) po nim ja przejełam podatki i dalszy wykup mieszkania .

Jako osoba przysposobiona nie mogłam dziedziczyć spadku więc spadek przyjeła moja siostra rodzona młodsza i zażądała ode mnie wysokiej kwoty za to że zostawi mi to mieszkanie.

moje pytanie jest jedno :

w jaki sposób mogę od spadkobiorcy czyli mojej siostry odzyskać koszty spłaty mieszkania remontu czyli nakładów koniecznych (robiłam remont domu zrobiłam kanalize wymieniłam instalacje elektryczną)

no i jak sprawa sie ma co do tej spłaty rachunki na wykup są na mnie płace podatek nie mam umowy najmu jestem samoistnym posiadaczem bo siostra nie interesowała sie przez 10 lat spadkiem mimo załatwiania pochówku w gminie mamy bo ja nie pracowałam i nie byłam ubezpieczona więc za pochówek i za skórkę wzieła kase moja pazerna siostra nie raczyła sie nawet dowiedzieć czy mama nie ma zaległości co do mieszkania

dodam że siostra wzieła spadek z dobrodziejstwem inwentarza w tym mieszkaniu mieszkam ja i moja córka z dzieckiem i sprawa wygląda nieciekawie

Z góry dziękuje za jakieś dobre wskazówki
pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Spłata kredytów przed i po śmierci spadkodawcy
Witam
Prosze bardzo o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwesti związanej z działem spadku, z góry bardzo dziękuję.
Toczy się postępowanie o dział spadku po moim ojcu, ojciec miał bardzo dużo długów i jeszcze za życia postanowiłem wykupić jego mieszkanie i je sprzedać na co miałem pełnomocnictwa podpsisane przed notariuszem i ojciec był tego świadom. Nie miałem odpowiednich środków pieniężnych na wykup mieszkania, więc musiałem zaciągnąć kredyty (o czym poinformowałem moje rodzeństwo, któro nie pracowało i nie miało możliwości finansowych żeby mi pomóc w całej operacji) na wykup oraz na ojca utrzymanie, wszystko miałem sobie odebrać po sprzedaży mieszkania. Sam popapdem w pułąpkę finansową ponieważ nie byłem w stanie już spłacać swoich kredytów poprosiłem żonę o wzięcie kredytu na podratowanie i spłatę zaległych rat (miałem również swoje zobowiązania). Sprzedałem mieszkanie i zacząłem spłacać kredyty ojca i swoje, między innymi ten zaciągnięty przez moją żonę również. Ojciec niestety zmarł 7 dni po sprzedaży mieszkania. Na dzień śmierci ojca ze sprzedaży mieszkania została już dużo mniejsza kwota od wartości sprzedaży.
Po śmierci również spłacałem kolejne kredyty ojca i swoje. Pozostała pewna kwota ze sprzedeży mieszkania.
Siostra wniosła do sądu pismo o dział spadku zapadł wyrok który nie uwzględnił, podziału spłat przed i po śmierci ojca tylko całość wartości mieszkania. Nie uwzględniony został kredyt który zaciągnęła moja zona na ratowanie mojej sytuacji finansowej pomimo tego że został spałacony przed śmiercią ojca i ojciec mnie do tego upoważnił, czy właściwie? Przecież ta kwota pieniędzy przed śmiercią była rozdysponowana z polecenia ojca i z jego upoważnienia i nie wchodziła w skład masy spadkowej ponieważ spadkodawca żył i nawet nie myślał o śmierci, więc mógł zrobić z tymi pieniędzi co chciał. Dlaczego sędzia nie uwzględnia podziału przed i po tylko bierze całość kwoty do podziału, poprostu nie rozumiem tego, przecież masę spadkową ustala się na dzień śmierci spadkodawcy, a nie przed. Proszę mi wyjaśnić poprostu zgłupiałem. Będę składał apelację a jak trzeba będzie to oprze się o sąd najwyższy.
Jeszcze jedną rzecz jeżeli byłoby to możliwe proszę o wyjaśnienie czy mogę domagać się zwrotu kosztów utrzymania ojca w DPS od spadkobierców, ponieważ to ja wnosiłem wszystkie opłaty, leków pobytu ubrań itd Kwoty te nie zostały ujęte w dziale spadku w takim razie czy mogę w odrębnym postępowaniu domagać się zwrotu.
Bardzo dziękuję za pomoc
Odpowiedzi: 0
sprzedarz/darowizna domu zieciowi a dlugi
Witam.
Nie wiem czy pisze w dobrym dziale.. Jesli nie to prosze o przeniesienie tematu.

A teraz do rzeczy:
Tesciowa zmala kilka lat temu. Zostal tesc, ktory wzial kilka kredytow i pozniej przestal je splacac. Uroslo to w sumie do ok 130tys zl. Ostatnio zachorowal i chcialby przepisac/sprzedac nam [mnie / zonie] dom tak zebysmy mogli uniknac splacania jego kredytow przez zrzeczenie sie spadku. I tu powstaje moje pytanie czy w ogole istnieje taka mozliwosc...?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Przekazanie całości spadku osobie trzeciej, w tym długów
Sytuacja:
Ojciec zmarł w zeszłym roku po ciężkiej chorobie. Miał zasądzone na mnie alimenty które urosły do znacznej kwoty. Teraz jestem już osobą pracującą, pare lat po studiach, a więc obowiązek alimentacyjny ustąpił przed śmiercią ojca i tak - 3 lata temu.
Jednakże na chwile przed śmiercią komornik pytał czy ciągle życzę sobie aby kontynuować egzekucje z dłużnika, do tej pory bezskuteczną - komornik cały okreś od zasądzenia alimentów ok 6 lat temu nie zdobył nic ale ciągle przychodziła korespondencja informujaca o tym. Za każdym razem odpowiedz była żeby kontynuował a więc nie minęły nawet 3 lata od ostatniej próby egzekucji komorniczej.

Okazało się iż kilka dni przed śmiercią ojciec sporządził notarialne testament w którym wydziedzicza całą najbliższą rodzinę a jako spadkobierców wskazuję kogoś ze swojego rodzeństwa.

Zmarły miał zasądzoną kwotę zaległych alimentów+ odsetek za pewien okres, której komornik nigdy nie wyegzekwował a maksymalnie ok 1 rok temu ostatnio pytał czy egzekucje kontunuować (czyli egzekucja w teorii była w toku aż do śmierci).
Osoba na którą został przepisany spadek wyraziła chęć przyjęcia go.

Pytanie:
Czy osoba trzecia która jest jedynym wskazanym spadkobiercą, przyjmującym spadek przejmuje dług alimentacyjny i po zamknieciu sprawy spadkowej stanie się dłużnikiem zasądzonych mi alimentów? Czyli komornik będzie miał pełne prawo wyegzekwować dług od niej?
W przypadku gdyby dziedziczenie odbyło się tradycyjnie czyli z ojca na syna, powiedzmy nawet z dobrodziejstwem inwentarza to wtedy dług alimentów zasądzonych na mnie nie mógłby przejść na mnie i by zniknął a tak pojawia się osoba trzecią która de facto stanie się płatnikiem długu?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Długi sprzed rozdzielności majątkowej
Witam serdecznie,

Uprzejmie Was proszę o pomoc i poradę. Około 6 lat temu, mój ojciec, wziął kredyty w dwóch bankach, które po około roku przestał spłacać. Jako że kredyty zostały wzięte bez wiedzy i zgody mojej matki, doprowadziło to do konfliktu w rodzinie oraz do notarialnego zgłoszenia rozdzielności majątkowej pomiędzy rodzicami (do rozwodu nie doszło). Cały majątek przejęła matka. Niestety mimo tego nachodził nas komornik grożąc niejakimi 'ustawami paulińskimi' mogącymi spowodować cofnięcie rozdzielności (rzekomo można to zrobić jeżeli udowodni się że rozdzielność ma na celu 'ukrycie' majątku). Niestety... mój ojciec zmarł w tym tygodniu. Mimo żałoby muszę oszacować naszą sytuację. Z tego co wyczytałem na forum rodzina musi odrzucić spadek po ojcu (nie zostawił majątku, a długi z odsetkami urosły do olbrzymich kwót!).

Pytanie na koniec: Czy w przypadku odrzucenia spadku po moim ojcu przez jego dzieci i żonę, istnieje ryzyko iż dług ojca (wszak zawarty przed rozdzielnością majątkową) zostanie przeniesiony na moją matkę? (mimo iż nie podpisywała się pod dokumentacją kredytową). Czy nasz jedyny majątek - dom - jest zagrożony komornikiem? Uprzejmie Was proszę o poradę w tej strasznej dla nas chwili :(.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament notarialny.
Przekazanie spadku po śmieci - dla obcej osoby
Nie wiem do końca czy dobry dział? Opiekuję się starszą, samotną osobą. Ta osoba pragnęłaby przepisać na mnie swój majątek (m.in. dwa mieszkania z wyposażeniem). Leży w tej chwili w szpitalu. Jaka jest procedura załatwienia takiej sprawy, czy trzeba notariusza ściągać do szpitala (aby spisać testament, czy inny dokument w obecności notariusza). Jak poźniej wygląda rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
prawo spadkowe
Jestem opiekunem prawnym babci.Zamierzam wykupić od gminy mieszkanie najmowane przez babcię za własne pieniądze. Babcia oprócz długów nie posiada żadnego majątku. Co zrobić aby inni spadkobiercy Babci nie mogli po jej śmierci w tym spadku (mieszkaniu) partycypować. Chcę, za jej życia pokryć wszystkie długi babci, również w czynszu teraz grozi jej eksmisja.
Ostatni post Odpowiedzi: 4
spadek a zapis na koncie bankowym
witam.bardzo proszę o poradę gdyż jestem w wielkiej kropce!
Odziedziczyłam spadek po zmarłej w całości.W skład spadku wchodzi tylko konto bankowe.
Ale podczas wizyty w banku, aby dopełnić formalności z spadkiem, dowiedziałam się że jest jakiś zapis na koncie na wypadek śmierci,i nie jest to zapis na mnie.Co w danej sytuacji następuje??? Bank odesłał mnie do domu twierdząc że musi zając się tym radca prawny banku. Nie wiedziałam że zmarła miała jakiś zapis na koncie,ona sama chyba o tym nie pamiętała ,gdyż musiała to zrobić bardzo dawno w momencie zakładania konta .Natomiast jakiś rok przed śmiercią napisała testament do którego powołała mnie jako jedyna spadkobierczynie na co mam prawomocny wyrok sądu.Co mam zrobić w tej sytuacji ??bardzo proszę o jakąs porade
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ustalenie nieważności aktu notarialnego- kazus
Witam,
Przedstawiam kazus do rozwiązania.
Czy jest możliwość podważenia pełnomocnictwa-aktu notarialnego, którego odpis przedkładam w załączeniu?
Odpowiadając proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Czy musi być podpis przyjmującego pełnomocnictwo, którym jest adwokat?
2. Czy do sprzedaży nieruchomości wymagane jest pełnomocnictwo szczególne, czy wystarczy takie, które jest przedłożone w załączeniu
3. Czy niewskazanie przez notariusza numeru dowodu osobistego pełnomocnika (adwokata) a także numeru legitymacji adwokackiej, może stanowić element unieważnienia pełnomocnictwa? Czy taki brak formalny jest istotny, czy nieistotny?
4. Czy notariusz sporządzając pełnomocnictwo musiał dokładnie określić nieruchomość, np. powierzchnia, oznaczenia w Kw, czy wystarczające są ogólnikowe stwierdzenia, takie jak zawarte w tym pełnomocnictwie?
5. Czy to pełnomocnictwo należy traktować jako pełnomocnictwo procesowe, czy do dokonania czynności materialnych ?
6. Czy w pełnomocnictwie trzeba podać przy sprzedaży udziałów w nieruchomości cenę minimalną, czy cena zbycia nieruchomości przez pełnomocnika musi być wskazana w pełnomocnictwie?
7. Czy notariusz musi podać dane adresowe pełnomocnika, tj. adwokata (zespołu kancelarii adwokackiej, do której przynależał)?
8. Co jest obecnie wymagane do ważności pełnomocnictwa przy zbyciu nieruchomości?

Jak oceniacie skuteczność tego aktu notarialnego-pełnomocnictwa, wiedząc dodatkowo, że biegły grafolog w opinii stwierdził, że główka dokumentu jest dopisana ręcznie w innym okresie czasu, niż sporządzony został dokument (pod koniec lat 60-tych), podpisy widniejące na końcu nie zostały sporządzone przez osoby wymienione w akcie, oraz wiedząc, że dokument ten nie jest obity okrągłą pieczęcią państwową, obligatoryjną dla ważności aktu notarialnego?

[IMG]http://www.pl.image-share.com/upload/319/91.jpg[/img]
[IMG]http://www.pl.image-share.com/upload/319/92.jpg[/img]
Odpowiedzi: 0
UMOWA DOŻYWOCIA
Witam

Od trzech lat mieszkam z babcią, która się opiekuję. Chciałybyśmy sporządzić umowę dożywocia. Bardzo proszę o wyliczenie wszystkich opłat notarialnych, biorąc pod uwagę, że dom jest warty 400 000.
Z góry dziękuję
marta27
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Problemy z testamentem notarialny
2-3 miesiące temu zmarł mój dziadek, miał sporządzony testament notarialny, w którym jestem osoba dziedziczącą dom, niestety mój wujek (jego syn) nie chce otworzyć testamentu ponieważ ma pomylone w dowodzie dane ojca (mojego dziadka). Czy jest jakaś możliwość, aby to rozwiązać? Czy wujek musi być obecny przy otwarciu testamentu jeżeli nie jest w nim uwzględniony?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
testament notarialny
Witam, chciałabym uzyskać informacje co zrobić jeżeli spadkodawca przekazał w testamencie dom na żonę i jednego z trzech synów, czy po śmierci żony spadkodawcy pozostali dwaj synowie również dziedziczą część domu czy tylko uwzględniony w testamencie syn, dodam jeszcze że żona zmarłego żyje a testament był sporządzony w 2002 roku i dopiero teraz ujawniony, jak długo trwa takie postępowanie spadkowe i jakie są jego koszty.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Testament czy darowizna ?
Witam. Jak mam postąpić?
Mama jest właścicielką mieszkania i działki w budynku czterorodzinnym.
Życzeniem mamy jest aby "kiedyś" mieszkanie sprzedać, a uzyskaną kwotę podzielić na cztery osoby /dzieci/. Tu muszę napisać, że nie ma zgody ewentualnych spadkobierców co do takiego rozwiązania.
Rozważam dwie możliwości.
Pytanie nr 1
Czy mama ma mi /synowi/ przekazać to mieszkanie w formie darowizny, a ja "w przyszłości" sprzedam nieruchomość i podzielę się z rodzeństwem.
Pytanie nr 2
Czy zostawić sprawę i kiedyś sądownie dochodzić spraw spadkowych?

Pozdrawiam Andrzej P
Odpowiedzi: 0
Testament notarialny - kroki postepowania
Witam,

Moje drzewo jest zgodnie z rysunkiem jaki zalaczam do post'u. Ja mam testament spozadzony w 1998 u notariusza, co teraz robic?
Jak widzicie wiekszosc rodziny juz nie zyje, lub jak opisuje dalej jest mi prawie nieznana.
Osoba ktora sporzadzila testament to byla mojej prababki siostra. O innym rodzenstwie mojej prababki siostry wiem tylko z opowiadan rodziny, ale nigdy z nimi sie nie widzialam gdyz jak widzicie moja babka jest nieslubnym dzieckiem, a jej mama zmarla jak ona miala zaledwie 8 lat. Wie ze istnieje, ze miala brata od innego ojca (meza prababki), ale on mial 1 rok ona 8 jak ich rozlaczono i nigdy sie nie widzieli, o jego dzieciach znowu wiemy tylko z jakis tam opowiadan. Maja babka byla wychowywana przez ta moja prababki siostre , czyli ta ktora zapisala mi w testamencie calosc swojego spadku. Prababki siostra, ta ktora zapisala spadek w chwili smierci nikogo juz innego nie miala. Jej maz umar wczesnie i corka bezdzietnie tez.

Co zrobic w tej sytuacji. Do kogo sie udac? Jakie kroki po kolei robic?
Gdzie otworzyc testament, kiedy, jak? Czy nie musze czy nie szukac jakiej rodziny? Jak ile czasu?

Testament byl spisany u notariusza.

dziekuje o pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Testament notarialny a akt własności
Jeżeli właściciel majątku zapisuje spadkobiercy majątek u notariusza ( testament notarialny) czy akt własności ziemi zostaje wtedy u notariusza ? czy spadkobiercy ?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Akt notarialny z przed II wojny światowej
Moja babcia posiada dwa akty notarialne swojej teściowej.Pierwszy z roku1928 ,dotyczy.przekazania domu i działek, a drugi 1931 domu sąsiadów,których miała pod opieką.Po wojnie domy zostały spalone.W roku 1946 nieruchomości zostały odebrane na rzecz skarbu państwa.Nie wiem czy ważne jest to że pradziadek podpisał ,,forliste.''Na dzień dzisiejszy wiem tyle,że działki te zostały sprzedane firmie deweloperskiej,a sprzedający prawdopodobnie odkupił je od państwa.Był to polak,który był niemieckim policjantem w czasie wojny.Po wojnie stał się właścicielem tych gruntów.Do tej pory nie powstał tam żaden budynek..Powierzchnia działek to ok.2ha.Bardzo proszę o odpowiedż,czy są szanse na odzyskanie tych gruntów lub jakieś ich spłaty?Dziękuję i pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ile kosztuje testament notarialny?
Jaki jest koszt sporządzenia testamentu notarialnego?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament własnoręczny.
Testament sporządzony przez dwie osoby.
Moi rodzice napisali wspólny testament, w którym powołują do spadku siebie nawzajem, a na wypadek gdyby któreś nie żyło, powołali mnie.
Mój brat mówi mi, że on również będzie dziedziczył, bo testament pozostawiony przez rodziców jest nieważny. Byłam u prawnika i powiedział, że ten testament jest ważny i żebym się nie martwiła. No ale po tym co mi powiedział brat to się martwię.
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Spadek dla kota
Witam,

Chciałbym żeby spadek po mnie otrzymał mój kot. Co powinienem zrobić? Ustanowić dla niego fundację czy jest jakieś rozwiązanie w prawie polskim?

Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
WYŁUDZENIE TESTAMENTU!!! PILNE
WITAM. Bardzo proszę o jakąś porade. Przedstawie swoją sytuacje jak najaśniej.
Mąż odziedziczył spadek po wujku( wcześniej przed śmiercia jego ojciec mu zapisał 1/32), teraz umarł wujek. Sprawa dotyczy wyludzenia testamentu przez listonosza. Wujek był alkoholikiem, nie trzeźwiał odkąd pamietam. w chwili śmierci otrzymaliśmy kopie testamentu i listonosza. Domaga sie od nas platy swej części poniewaz jest on w posiadaniu 3/4 całości. Mam pytanie czy można podac go do prokuratury o wyłudzenie przed wszczęciem sprawy o podważenie testamentu. Czy to nam nie zaszkodzi w tracie sprawy. Dodam , że nieruchomość przypomina wysypisko śmieci a listonosz oficjalnie stwierdził , że rzekomo przyjął testament bo dlaczego mialby tego nie zrobić skoro daje mu sie pieniądze. On tego nie chce ale rząda dużej sumy. samo zrzeczenie nic nam nie daje mamy dziecko, a po zrzeceniu dlugi przejdą na nia jak osiągnie wiek pełnoletności.
DRUgie pytanie czy firma windykacyjna mogła by przyjąc od nas taką cześć spadku, ponieważ nie chcemy nic z tego a listonosz rowniez nie chce naszej czesci tylko rzada gotówki.
TRZECIE pytanie czy można się zrzec na państwo , dokładnie umkło mi jak to się nazywa. BARDZO PROSZE O JAKĄ KOLWIEK PODPOWIEDŹ
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Inne testamenty
Czy można się dowiedzieć w jaki sposób sprawdzić, czy dana osoba nie pozostawiła po sobie innych testamentów?
Odpowiedzi: 0
skradziony testament
Witam

Kilka tygodni temu zmarł mój ukochany dziadek. Przez ostatnie lata, kiedy zdrowie odmawiało mu posłuszeństwa bardzo się nim opiekowałam. Dziadek wszystkim mówił o tym, że jestem mu bardzo bliska i ze on po śmierci chciałby mi przekazać pewną spora sumę pieniędzy. Dziadek miał bardzo wysoką emeryturę i co miesiąc sporo odkładał. Wielokrotnie o swoim postanowieniu mówił swoim dzieciom. Pewnego dnia pokazał mi własnoręcznie spisany testament w zeszycie, gdzie opisuje swoją wolę. Poinformował mnie, że pieniądze od dawna oszczędza i trzyma je w domu. Poinformował mnie również, że po jego śmierci jego córka (moja ciotka), która o wszystkim wie, przekaże mi testament wraz z pieniędzmi.

Po śmierci dziadka, zapytałam moja ciotkę o testament i pieniądze. Ona udała zaskoczoną i stwierdziła, ze nic na ten temat nie wie. Kilka dni potem dowiedziałam się, ze ciotka wraz z męzem udala się do mieszkania dziadka (gdy ten byl w szpitalu) i przez cały dzień szukała czegos w jego mieszkaniu.

Wczoraj odnalazłam zeszyt w którym dziadek spisał swoją ostatnia wolę, dotyczaca spadku i organizacji pogrzebu, niestety kartka gdzie byl zapis zwiazany ze spadkiem, jest w 3/4 wycięta z zeszytu.

O tym ze dziadek chciał mi przekazać sporą sume pieniedzy wie sporo osób, wiec świadkowie są, nie mam jednak żadnego dowodu, że spadek i pieniądze kiedykolwiek istniały.

Bardzo proszę o opinię, czy z tej sytuacji jest jakies wyjście?
Odpowiedzi: 0
testament
maz zoztawil testament z wydziedziczeniem dzieci.a teraz dzieci domagaja sie dziedziczenia ustawowego ,poniewarz stwierdzili ze maz byl nie poczytalny jak pisal testament.czy moga podwarzyc ten testament pisany na 2 miesiace przed smiercia
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament allograficzny.
Podważenie testamentu allograficznego.
Czy taki testament allograficzny można w jakiś sposób podważyć?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Jak napisać Testament allograficzny.
Witam

w jaki sposób można napisać Testament allograficzny.
Jakie cechy taki testament musi mieć?
Czym się wyróżniać aby nie zostać podważony?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Co to jest testament allograficzny.
Co to jest testament allograficzny? Moja ciotka zmarła. We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku napisano, że ciotka pozostawiła taki testament.
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testamenty szczególne.
Testament ustny.
Słyszałem, że można sporządzić testament ustny i że taki testament jest tak samo ważny jak na przykład testament notarialny. Czy to prawda?
Chodzi o to, że mój dziadek od dawna powtarzał przy wielu osobach, że chciałby aby jego majątek przypadł mi. Jednak nie sporządził żadnego testamentu. Czy mogę do sądu wezwać te osoby którym mówił, że chce bym to ja był jedynym spadkobiercą i czy na podstawie zeznań tych świadków sąd mógłby orzec, że to ja dziedziczę?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
opiekun prawny osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej
witam jestem opiekunem prawnym całkowicie ubezwłasnowolnionej babci wykupiłem mieszkanie babci od spółdzielni spłaciłem długi i remontuje kapitalnie to mieszkanie babcia jest obecnie w ośrodku opiekuńczym który jej załatwiłem ponosząc duże koszty jeżeli zapewnię babci dożywotnią możliwość mieszkania i opiekę jest możliwość zapisania tego mieszkania na mnie w testamencie albo jako darowiznę czy możę umowa o dożywocie bedzie ok jestem tam zameldowany na bieżąco opłacam rachunki dziekuję za pomoc pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problem z mieszkaniem !!!!
Witam . mam ogromny problem z mieszkaniem babci. W skrócie opiszę sytuację jak mam miejsce. Babcia oczywiście jeszcze żyje , ma 89 lat ale około 12 lat temu przepisała na wnuka mieszkanie które odrazu zostało wykupione na własność (oczywiście za pieniązki babci) w zamian za dożywotnią opiekę nad nią . po wpływie pół roku od przepisania mieszaknia wnuk się zwinął i wyjechał do USA , gdzie przebywa do dzisiejszego dnia . od tego czasu opieke przejęli moi rodzice a w szczególności moja matka , i opiekunka która dostawała za to pieniążki . i teraz tak ... opiekunka zmarła , a moi rodzice zdecydowali się zabrać babcię do siebie .oczywiście wnuk nie dzwoni , nie pisze ale figuruje jako właściciel mieszkania. czy jest możliwośc cofnięcia woli babci i przeprowadzenia sprawy tak zeby akt własności dalej byl na babcię ??? nadmieniam ze babcia jest dalej zameldowana ale juz nie właścicielka a wnuk nie dopełnił swojej obietnicy .jak to wyglada z prawnego punktu widzenia, czy trzeba zściągać wnuka zza granicy i informować córkę babci która mieszka w tym samym mieście ale równiez od lat nie zaglądnęla do matki ... dziękuję za jakąkolwiek pomoc ...pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
1 - 2 ... 4 - 5 - 6 ... 9 - 10


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama