Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dziedziczenie.  »  Przyjęcie spadku, przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, odrzucenie spadku.
Odrzucenie spadku w imieniu dziecka
Witam
Mam pytanie odnośnie zrzeczenia się spadku w imieniu małoletniego syna.
Spadkodawcą był wujek mojego męża, który zmarł w kwietniu 2014 roku. Pozostawił on po sobie długi, więc jego najbliższa rodzina zrzekła się spadku kolejno w terminach 6m-cy (córka spadkodawcy, siostra cioteczna spadkodawcy, czyli mama mojego męża, oraz mój mąż). Mąż zrzekł się spadku we wrześniu 2015.
Nasz syn urodził się w lipcu 2015r więc w chwili otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) nie był jeszcze poczęty. Czy w takiej sytuacji nie będzie on dziedziczył, czy też ze względu na zrzeczenie się przez męża spadu już po narodzinach syna również on będzie spadkobiercą?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
czy muszę płacić podatek za dziadków ?
Witam serdecznie.Mam pytanie.Moi teściowie płacą za pole podatek po zmarłych rodzicach mojej teściowej(dziadek nie zyje 27 lat,a babcia13 lat ).Problem jest w tym że nikt nie uprawia tego pola i nikt NIE chce tego pola.Czy jest obowiązek płacenia takiego podatku ? Panie w gminie straszą telefonicznie że należy płacić za rodziców,bo zostało się na ojcowiźnie.Proszę o odpowiedź.Dziękuję
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Umorzenie kosztów spisu inwentarza.
Dzień dobry, mam kłopot z kosztami sporządzenia spisu inwentarza.
Do sądu wraz ze wniosek o ww. spis dołączyłem wniosek i umorzenie kosztów. W odpowiedzi dostałem:


Zostało więc umorzone tylko te 50 zł za złożenie wniosku.
Dzisiaj dostałem nakaz zapłaty zaliczki w wysokości ponad 1000zł:


Moja sytuacja majątkowa nie zmieniła się i nie jestem w stanie zapłacić tej kwoty, czy jest możliwość umorzenia jej, a jeśli tak to co należy zrobić.

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam, janosikk.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Kto może z rodzeństwa odrzucić samodzielnie spadek ?
U mnie jest taka sytuacja - mój ojciec zmarła - teraz jestem ja, moja siostra i brat przyrodni.
Kontakt z ojcem miał tylko brat przyrodni - on twierdzi że sam u notariusza zrzekła się spadku i więcej nic nie chce powiedzieć - mam tylko jego słowo. A co jeśli ojciec zostawił w coś w spadku a Brat przyrodni skłamał abyśmy z siostrą się wystraszyli i też się zrzekli, a potem okaże się że cały spadek od dostał bo nas okłamał że się zrzekła a wiedział co ojciec zostawił w spadku? Nikogo więcej do spadku nie ma.
Co zrobić?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Odrzucenie spadku
Witam,
nie wiem czy dobrze zaczynam temat, ale w czym problem:

12 lat temu zmarła moja teściowa. Wtedy jeszcze nie była teściową.
Przed śmiercią zrobiła testament i cały majątek zapisała najstarsze córce, siostrze mojej żony.
W ubiegłym roku zmarła owa córka i pozostawiła mieszkanie, w którym mieszkają 2 bracia owej córki no i mojej żony.
Szwagierka nie zrobiła nic z tym testamentem, formalnie mieszkanie nadal jest na teściową, z umowa z energetyką zawarta została dawno temu z teściem, który nie żyje już 20 lat.
Tak się jakoś złożyło, że owi bracia narobili długów na tym mieszkaniu.
Nie płacili podatków, za wodę/ścieki, prąd.
Prąd został już odłączony.
Dowiedziałem się w ubiegłym tygodniu, że ewentualnie żona (no i ja) wraz z żyjącym rodzeństwem możemy być potencjalnymi spadkobiercami tego mieszkania (wraz z długami)
Nie jestem zainteresowany tym mieszkaniem, tym bardziej długiem
Czy muszę notarialnie zrzec się spadku? Oczywiście żona, ja i nasze dzieci.
Czy ewentualnie mogą być jakieś konsekwencje z nie zrzeczenia się spadku notarialnie?
Może są jakieś inne rozwiązania?
Na chwilę obecną jeden z braci wraz z żoną zrzekli się notarialnie tego spadku.
Z tego co mówią pozostali raczej też nie są zainteresowani tym mieszkaniem.
Odpowiedzi: 0
Czy jeszcze jest jakaś szansa na odrzucenie spadku.
Witam,
Dnia 23.01.2013r.zmarł ojciec mojej narzeczonej.Dwa dni temu do jej dwóch sióstr przyszło pismo z firmy działającej jako giełda praw majątkowych, wzywające do zapłaty zadłużeń ojca,łącznie około 60tys.Wzywa się je do spłaty jako powołanych z ustawy spadkobierców a brak wpłaty w określonym terminie spowoduje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Moja narzeczona jeszcze takiego pisma nie dostała ale pewnie na dniach dostanie,gdyż opóźnienie może wynikać z innego zameldowania.
Od kilku lat nie mieszkała z ojcem, wyprowadziła się i zmieniła meldunek 6 lat temu. Ojciec mieszkał u rodziców i nic nie miał na siebie. Po jego śmierci zapytaliśmy czy coś po sobie pozostawił ale jego matka stwierdziła, że nic nie posiadał. Długów też niby nie miał bo nic mu nie dawali na jego umowy zlecenia. Jedynie oni muszą płacić bo brali dla niego pożyczki na siebie. Skoro nic nie miał to nawet nie pomyśleliśmy aby odrzucić spadek. Niestety dwa dni temu, dowiedzieliśmy się, że w 1999-2001r wziął jakiś kredyt, kartę kredytową i nie spłacał.Suma nieduża ale teraz narosły odsetki. Żadnych upomnień,wezwań do zapłaty nikt w domu nie widział. Kopie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z 2011 roku, z sądu przysłała teraz ta firma.
Czy teraz moja narzeczona ma jakieś szanse i możliwość uniknąć spłaty tego zadłużenia? Nic nie wiedziała o kredycie, nie mieszkała z nim od dawna, mamy 1.5 roczną córkę i pracujemy na umowy zlecenie więc z kasą też różnie. Czy można jeszcze odrzucić spadek po terminie?
Ostatni post Odpowiedzi: 7
Odrzucenie spadku
Witam , potrzebuje porady .
Moja zona z siastra i tesciowa otrzymaly spadek po zmarlym tesciu . Jak mi wiadomo dziedzicza one we trzy w trzech rownych czesciach. Przedmiotem spadku sa dwa mieszkania wlasnosciowe ktorych wlascicielami sa Tesciowie . Jak juz napisalem tesc zmarl i tesciowa naklania swoje corki aby odrzucily spadek ( dodam ze nie ma mowy ozadluzeniu tescia ) co jej zdaniem zaskutkuje tym iz to ona przejmie wszystko a potem napisze testament i podzieli corkom po rowno. Mam watpliwosci .
1. Czy jezeli corki odrzuca spadek nie przechodzi on czasami na wnuki ( naszych dwoch synow i corke siostry mojej zony ) ?
2.Jezeli przechodzi to dziedziczenie na nasze dzieci to co dalej w przypadku kiedy one tez odrzuca spadek ? Dodam ze jeden z moich synow jest nieletni .
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problem ze spadkiem
Dziękuję za odpowiedź
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Odrzucenie spadku przez nieletnich???
Dzień dobry
W sierpniu 2012 zmarł mój brat. Nie posiadał żadnego majątku, tylko rzeczy osobiste. Mamy podejrzenie, że miał długi i dłużnicy wcześniej czy później upomną się o swoje. Wraz z rodzeństwem i rodzicami odrzuciliśmy spadek. Pozostały tylko nasze nieletnie dzieci, które z tego co wiem dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza czyli do wysokości majątku spadkowego, którego i tak niema. Obawiam się jednak, że w przypadku gdy dłużnicy upomną się o swoje, będziemy ponosić jakieś koszty sądowe, komornicze itp. Czy w mojej sytuacji lepiej wystąpić do sądu rodzinnego o wydanie zezwolenia na odrzucenie spadku za nieletnie dzieci czy zostawić sprawę jak jest? Czy w przypadku gdy odrzucę spadek za nieletnie dzieci w postępowaniu sądowym będziemy "Bardziej " bezpieczni niż w przypadku gdy nieletnie dzieci odziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.
BW
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Wniosek o spis inwentarza bezpośrednio do komornika ?
Wszędzie czytam o sporządzaniu wniosku o dokonanie spisu inwentarza kierowanego do sądu, a nie do komornika. Czy Dz.U. Nr 92 z roku 1991 poz. 411 Rozdział 3 paragraf 25, mówiący o tym, iż wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być zgłoszony bezpośrednio komornikowi, stracił ważność?
Komornik u którego byłem odesłał mnie do sądu jakby w/w przepis nie istniał.
Mam na myśli opcję uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza, a następnie spis inwentarza przez komornika.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Uzyskanie pozwolenie na odrzucenie spadku przez małoletniego
Dzień dobry !
Mam pewien problem.
Uzyskałam pozwolenie na odrzucenie spadku przez małoletniego syna.
Sprawa odrzucenie jeszcze się nie odbyła. Złożyłam już w sądzie wniosek o odrzucenie.
Jednak teraz chciałam aby spadek nabył mój małoletni syn.
Co w takie sytuacji ?? Czy mogę jeszcze nabyć spadek jeżeli nie odbyła się rozprawa na której ja odrzucam spadek w imieniu mojego małoletniego syna ( uzyskałam tylko do tej pory pozwolenie na odrzucenie spadku ) ?
Odpowiedzi: 0
spadek po wujku - jak gleboko siega dziedziczenie
Witam serdecznie, niedawno zmarl moj wujek - brat mojego ojca. Nie zostawil po sobie testamentu, z tego co wiem mial zacigniete kredyty w bankach i innych instytucjach finansowych. Byl rozwiedziony, mial 2 dzieci. Z tego co wiem aby nie splacac jego dlugow dzieci zrzekly sie spadku w swoim imieniu oraz w imieniu swoich dzieci, ktore sa na ich utrzymaniu. Wynika z tego ze teraz spadek przechodzi na rodzenstwo wujka, dodam ze jego rodzice juz dawno nie zyja. Tu w gre wchodzi wiec tylko moj tata i jego siostra. Wiem ze tata chce sie zrzec tego spadku. I teraz mam pytanie, czy jak moj ojciec zrzeknie sie spadku czy przechodzi on na mnie i mojego brata? I dalej czy jak ja i brat sie zrzekniemy spadku to czy przechodzi on na nasze dzieci? Jak gleboko siega ta nic?

I jeszcze jedno, ile kosztuje ew. takie zrzeczenie sie spadku? Czy ja to musze zrobic razem z mezem i potem w sadzie dla nieletnich zrzekac sie w imieniu moich nieletnich dzieci? Czy to tez cos kosztuje?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
Agnieszka
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Czy odmowa przyjęcia spadku skutkuje na przyszłość?
Witam
W 2001 roku odziedziczyłam po moim ojcu posiadłość. Wówczas odmówiłam przyjęcia spadku i został on podzielony pomiędzy mojego brata i moją matkę.
W ubiegłym roku mój wuj odnalazł testament po mojej prababce. Była ona matką mojego zmarłego ojca. Prababka swoje grunty przepisała na mojego zmarłęgo ojca. Zgodnie z prawem dziedziczy moja matka, brat i ja. Czy moja decyzja w 2001 o odmowie przyjęcia spadku przekłąda się również na obecną sprawę? Czy oznacza to że przy sprawie spadkowej gruntów nie będę miała do nich prawa?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Kto płaci za spis inwentarza?
Witam.Mam problem przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza dostałam pismo z sądu że sprawa została wytyczona z urzędu o spisie i że został wytyczony komornik,to kto ponosi koszty spisu inwentarza sąd zarządził spis i zlecił wykonanie tego spisu komornikowi .Czy jeżeli na postanowieniu z sądu jest napisane że sprawa z urzędu i że został wyznaczony komornik to będzie to oznaczało, iż strona nie ponosi kosztów tylko zostaną one ściągnięte z majątku spadkowego, czyli kosztów pracy komornika.Czy jest to możliwe że nie będę musiała płacić ? Czy tylko ja czy też reszta spadkobierców poniesie koszty komornicze a czy jest możliwość że komornik ściągnie należność ze spadku i czy mogę złożyć zwolnienie z tych kosztów jak będą wystawione na mnie po czynnościach komornika czy pismo o zwolnienie przed rozpoczęciem pracy komornika czy w ogóle jest zwolnienie od tych kosztów?Proszę o pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Czy spadkobierca może nie zgodzić się na spłatę drugiego?
Mój tata wraz z dwojgiem rodzeństwa ma odziedziczyć połowę domu jednorodzinnego ( 2 mieszkania) z ogródkiem. Na piętrze znajduje się mieszkanie w którym obecnie mieszkają moi rodzice a na dole mieszka babcia. Babcia chce zapisać w akcie notarialnym mieszkanie na piętrze moim rodzicom żeby już tam zostali, a mieszkanie na parterze pozostałej dwójce na "spółkę". Czy mój tata może powiedzieć rodzeństwu że nie chce mieszkania na piętrze i zrzeknie się praw do domu i podać kwotę do spłaty? Czy też rodzeństwo może powiedzieć że ich mieszkanie na piętrze nie interesuje i skoro mój tata go nie chce to niech ono stoi sobie puste a on niech mieszka gdzie chce? I w którym momencie należy powiedzieć o tej sprawie, w momencie gdy babcia w obecności notariusza i swoich dzieci będzie podpisywać akt czy może po śmierci babci?
I jeszcze jedna sprawa, jest jeszcze dwójka rodzeństwa która zrzekła się spadku całkowicie, czy w takim wypadku wszystko wg prawa zaczyna się dzielić na 3 jakby tamtych dwóch osób nie było, czy wciąż na 5 części i tamte 2 osoby wciąż mają prawo do zachowku jak np stwierdzą że pogorszyła im się sytuacja materialna?
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Przyjęcie w imieniu dziecka spadku z dobrodziejstwem
Prosze pomóżcie mi, urodziłam dziecko po śmierci jego ojca. Sprawa spadkowa odbyła się dopiero w lipcu b.r. ponieważ czekałam na ojcostwo sądowe. Przyjęłam z dobrodziejstwem inwentarza z urzędu bo od śmierci jej ojca minęło 6 miesięcy a wiedziałam w dniu wypadku :( ile kosztuje spis inwentarza, gdzie powinnam złożyć wniosek. Jak zarządać od jego rodziny ujawnienia jego własności bo przecież mogą zataić.Było na pewno kinoi domowe na raty :( i prze to jest zadłużenie tez o komornika dług 1450zł.Kto płaci za spis, czy mogę prosić o zniesienie opłaty?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
jak mogę odrzucić spadek?
Jak mogę odrzucić spadek po dziadku?
Dziadek miał bardzo dużo zadłużeń w bankach, za czynsz, za telefon, prąd itp. Moja mama nie żyje więc ja jestem spadkobiercą dziadka.
Dziadek zmarł w październiku tego roku.
Nie miał żadnego majątku. Jeden z banków złożył w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku, a jego windykatorzy straszą mnie, że i tak zapłacę za dziadka jego długi.
Jak uchronić się przed długami spadkowymi? Słyszałem o możliwości odrzucenia spadku, ale nie wiem jak to zrobić i gdzie.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Można wycofać się z przyjęcia spadku z dobrodziej. inwent. ?
Witam
czy ktoś może orientuje się czy można wycofać się z przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Niestety nie spodziewaliśmy się aż takich dużych kosztów związanych ze spisem inwentarza i chcielibyśmy się z tego jednak wycofać, czy ktoś ma może jakąś wiedzę na ten temat?

pozdrawiam
Amhali
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dziedziczenie.  »  Umowy dotyczące spadku - zrzeczenie się dziedziczenia, zbycie spadku.
Prośba o informację w sprawie spadku
Matka posiadała działkę z wybudowanym piętrowym domem w którym mieszkałem wraz z nią, ojcem i siostrą. W 1995 roku matka przekazała mi część działki na której wybudowałem dom. Zaraz po tym przekazaniu rozwiodła się z ojcem oraz spłaciła go. W 2011 roku matka na podstawie umowy darowizny przekazała działkę wraz z domem siostrze. W kwietniu tego roku matka zmarła. W związku z tym mam pytanie czy mam prawo do jakiejkolwiek spłaty np. częściowej wartości domu. Pozdrawiam Mirek.
Ostatni post Odpowiedzi: 4
Spadek - kto dziedziczy pierwszy?
Witam

Najpierw historia później pytania ;)

Mój dziadek posiadał 6 dzieci, zmarła mu żona (babcia) i poślubił w latach 90 kolejną kobietą(Ewa). W 2000 roku dziadek zmarł nie pozostawiając testamentu. Żadnej sprawy spadkowej nie było i w mieszkaniu mieszkała jego następna żona. W 2015 kobieta (Ewa)po ciężkiej chorobie na raka zmarła, moja mama jako jedyna się nią opiekowała, woziła na leczenie, wizyty lekarskie ,chemioterapię. Kobieta nie zostawiła testamentu. W Wrześniu 2015 została przeprowadzona sprawa spadku po dziadku w której całe rodzeństwo zrzekło się spadku na korzyść mojej mamy. Druga żona dziadka (Ewa) nie miała dzieci oraz rodzice jej nie żyli. Jednak miała brata(Waldek), który nie żyje ale posiada dwójkę dzieci. Żona Waldka zrzeka się spadku ale dzieci nie.
Spadkiem jest mieszkanie w którym dziadek mieszkał z swoją drugą żoną. Całe rodzeństwo mojej mamy jest już dorosłe i nikt nie mieszkał w tym mieszkaniu.
Po krótkiej historii genealogicznej mam pytania:

1. Czy dzieci Waldka mają prawo do spadku? (Nie wiedzieli, że ktoś taki w ogóle istnieje jak siostra ojca, nie utrzymywali z nią żadnego kontaktu nie byli na pogrzebie – domyślam się, że to nie ma żadnego wpływu na spadek ale warto napisać ;)

2. Jaka jest w tej konkretnej sprawie kolejność dziedziczenia, czyli czy tamta dwójka ma takie samo prawo jak moja mama. Czy można uznać, ze Ewa żeniąc się z moim dziadkiem automatycznie adoptowała moją mamę i je rodzeństwo i to oni mają pierwszeństwo w spadku? (szukałem na forum ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi)

3. Moja mama cały czas opłaca rachunki w tamtym mieszkaniu, teraz przed zimą wymagana jest wymiana całej hydrauliki co poniesie kolejne koszty. Czy jeśli tamte dzieci dostaną jakąś część spadku (czyli mieszkania)to można żądać od nich uiszczenia części opłat za rachunki oraz wymianę hydrauliki i innych rzeczy związanych z utrzymaniem tego mieszkania.

Pozdrawiam i Dziękuję za szybką i rzetelną odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
spadek plus zachówek
PO śmierci ojca dom został podzielony na 3 osoby ,pól domu mamy a druga połowa na 2 córki i mamę,czyli po 1/3 dla każdej z drugiej połowy domu.Mama oddała mi w darowiżnie swą część.Siostrze zostało 1/3 połowy domu.Chcę spłacić siostrę ale ona nie zgadza się na spłatę,dlatego blokuje w jakimś tam stopniu inwestycje czy też ręmontu domu jakie chciała bym wykonać ale nie chcę zawyżać ceny nieruchomości przed spłatą siostry.Czy jest możliwość założenia sprawy(bo raczej polubownie się nie dogadamy) i wtedy sąd na karze przyjąć spłatę ?Oczywiście po wcześniejszej wycenie przez rzeczoznawcę sądowego.Z góry dziękuję za pomoc.

[ Dodano: 2017-01-05, 18:35 ]
Chciałabym jeszcze uzupełnić informację,że ojciec nie żyje już 20 lat,siostra mieszka w innym domku a ja z mamą w wyżej wymienionym domku,pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 3
przekazanie spadku
Witam, mam pytanie odnośnie przekazania spadku przez spadkobierców innemu członkowi rodziny.
Mianowicie moja zmarła babcia, która nie zostawiła testamatnu a posiadała mieszkanie, według prawa spadkowego nieruchomść tą po śmierci przekazuje swoim dzieciom. Mój ojciec oraz ciocia, jedyne dzieci zmarłej chcą przekazac to mieszkanie mnie. Babcia zmarła niedawno a status prawny mieszkania nadal nie został rozwiązany tzn spadkobiercy do tej pory nie podjęli żadnych kroków by to uregulowac.
Moje pytanie brzmi co zrobić aby przepisać mieszkanie na mnie (wnuczkę zmarłej) aby uniknąć dodatkowych kosztów, podatków itp. Czy ojciec i ciocia powinni się zrzec spadku na mnie czy przyjać i przekazać jako darowiznę? Ja nie zamierzam sprzedać tego mieszkania, chcę aby prawnie w akcie notarilanym widniało moje imię.
dziekuje z gory za odpowiedż
Odpowiedzi: 0
Sądowe przyznanie mieszkania z obowiązkiem spłaty
Wraz z bratem mamy otrzymać na podstawie testamentu dwie równe części (1/2) mieszkania po naszych rodzicach. Do otwarcia spadku jeszcze nie doszło, nie mniej jednak uzgodniliśmy już (póki co ustnie), że w sądzie dążyć będziemy do tego by brat otrzymał mieszkanie, a ja od niego pieniądze. Problem w tym, że brat nie jest w stanie zebrać odpowiedniej gotówki aby spłacić mnie jednorazowo (chodzi o około 100.000zł). Mnie z kolei zależy na szybszej spłacie, mieszkanie mnie nie interesuje. Problem w tym, że brat mieszka w rzeczonym mieszkaniu i z jego punktu widzenia sprzedaż nieruchomości a następnie podział pieniędzy nie wchodzi w grę. W tym miejscu mam 4 pytania:
1) Jak w praktyce wygląda kwestia skorzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego? Brat uważa, że mieszkanie jest warte mniej niż wynika to z moich obliczeń. On rzeczoznawcy brać nie chce, ja bym chciał mieszkanie wycenić. Także kiedy i gdzie o to wnioskować (tak by wycena rzeczoznawcy miała moc przy ustalaniu kwoty spłaty spadku), czy koszt rzeczoznawcy ponosimy wspólnie z bratem, czy tylko ja jako wnioskujący?
2) Jeśli sąd rozłoży płatność na raty (np. 1000zł miesięcznie) to czy przysługują mi z tego tytułu jakieś odsetki? W tej sytuacji brat od zakończenia postępowania ma prawo w pełni "korzystać ze spadku", ja na całą kwotę musiałbym czekać ponad 8 lat. Czy w związku z powyższym mam prawo podczas działu spadku wnioskować o naliczanie odsetek od chwili uprawomocnienia się postępowania do chwili gdy nie otrzymam całej kwoty? Tutaj nie chodzi mi o zwłokę przy płatnościach zasądzonych rat, a o sam fakt że brat będzie mnie spłacał kilka lat.
3) Mam również wątpliwości co do tego czy brat będzie mnie sumiennie spłacał (pożyczał ode mnie mniejsze sumy i oddawał z dużym opóźnieniem, np. 5000zł które miał oddać po 3 miesiącach oddał po 5 latach). Czy istnieje jakiś sposób aby zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem spłat ?? Na co zwrócić uwagę, o co wnioskować tak by już w wyroku sądu dot. podziału majątku były zasądzone np. odsetki za zwłokę?
4) Gdyby jednak brat mnie nie spłacał to jak (za pośrednictwem komornika) egzekwować należność? Czy np. jeśli brat spłacałby mnie sumiennie przez rok, ale po roku nastąpiłyby 3 kolejne niezapłacone raty to czy to już jest podstawą do egzekucji (sprzedaż mieszkania i spłata całej kwoty)? Jeśli nie to jakie warunki muszą zostać spełnione bym mógł żądać sprzedaży mieszkania i zwrotu całej należnej kwoty ??
Pozdrawiam!
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek
Witam,
szukam pomocy w dość kłopotliwej sytuacji. Moja ciocia przepisała mi pośmiertnie mieszkanie. Nadal żyje, ale ostatnio usłyszałam, że w każdym testamencie trzeba wydziedziczać osoby, które mają nie mieć do niego prawa. Trudno mi zasugerować cioci żeby wydziedziczyła swoje siostry i ich dzieci, sama ciocia jest "starą panną". Boję się jednak, że jest to konieczne.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Sklomplikowane sprawy spadkowe
Witam. Przedstawię w skrócie moją sprawę: chodzi o dom. Moi rodzice sporządzili dwa testamenty, w których podzielili wspomniany sporny dom między dwoje dzieci. Każde otrzymało jego część (matka swoją cześć synowi, ojciec córce). W tej chwili ojciec nie żyje (posiadam jego akt zgonu). Matka natomiast została z powodu choroby ubezwłasnowolniona i jej interesy jako pełnoprawny pełnomocnik reprezentuje córka. Rozumiem, że w takiej sytuacji część majątku nie zablokowana testamentem ojca jest już w dyspozycji mojej siostry. Testament po ojcu należy otworzyć (czytałem, że to nieodpłatne). Dom chciałbym z siostrą sprzedać; czy po otwarciu testamentu ojca muszę przejąc do domu prawo własności, czy możliwe byłoby (jako, że posiadam kupca) od razu przenieść własność na nowego nabywcę? Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam serdecznie.
Ostatni post Odpowiedzi: 8
czy dziedziczymy z siostrą prawo do spadku
Witam Ojciec zmarł w 2009 roku.Z siostrą nabyłyśmy spadek po 1/2 części na potwierdzenie mamy postanowienie sądu.W 2011 roku zrzekłyśmy się notarialnie prawa do udziałów po ojcu pewnej nieruchomości dla siostry ciotecznej-Umowa odpłatnego zbycia spadku.Teraz dowiaduję się,iż kilkanaście lat wstecz ojciec miał dłużnika i miał nakaz przez komornika odzyskania pieniędzy ale facet nie był wypłacalny ostatni wniosek u komornika złozony w 2007 roku więc nie przedawniony,pytanie jakie mamy prawa do odzyskania pieniędzy, z odsetkami to dość pokaźna suma.Czy my przez ten akt notarialny-umowę zbycia spadku nie straciłyśmy prawa do spadku, który teraz mogłybyśmy odzyskać?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Pytanie o mieszkanie
Witam. W tym roku kończę 18 lat i wyprowadzam się do innego mieszkania (mieszkanie jest przypisane mojej mamie, mnie i mojej siostrze w świetle prawa jesteśmy tam zameldowane i tam powinnyśmy mieszkać, ale na razie mieszkamy w domu z babcią i ciotką). Ja z siostrą wyprowadzamy się właśnie tam, gdzie jesteśmy prawnie zameldowane i będziemy tam przebywać prawdopodobnie rok aż do zdania matury. Za mieszkanie płacą wspólnie mama, która pracuje za granicą i babcia, mimo iż nikt tam nie mieszka. W mieszkaniu będziemy przebywały same, a powrotu do domu babci prawdopodobnie nie będziemy już brały pod uwagę. Wyprowadzamy się z tego powodu, że mamy dość trudne życie z innymi członkami rodziny i po prostu chcemy się usamodzielnić i nie być na cudzej łasce i niełasce.W związku z tym mam pytanie: kto wtedy w świetle prawa będzie płacił za mieszkanie? Czy wtedy ten obowiązek spełznie na nas? Czy będziemy miały komornika na głowie? Czy (będąc jeszcze uczniami liceum) będziemy płacić za mieszkanie, nie mogąc jednocześnie podjąć się pracy, gdyż będziemy się uczyć do matury? Jak wygląda w świetle prawa ta sprawa? Czy rodzice dalej będą dalej zmuszeni do płacenia za mieszkanie? Co się stanie jeśli rodzice nie będą chcieli jednak i odmówią płacenia? Czy policja/komornik może wtedy zmusić je drogą prawną do płacenia? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Rezygnacjia ze spadku
Witam.
W marcu tego roku zmarła moja mama,pozostawiła po sobie mieszkanie wykupione na własność (nie zostawiła testamentu).Do podziału spadku jest jeszcze mój brat (nie ma żony ani dzieci).
Ja mam dwóch synów ,jeden z nich jest tam zameldowany od 2005r.
Brat zrzeknie się spadku po mamie na moją korzyść ,pod warunkiem że go spłacę.Doszliśmy do porozumienia ,spłaty będą odbywać się raz do roku przez pięć lat.
W jak sposób brat ma się zrzec spadku na moją korzyść lub na korzyść mojego syna tam zameldowanego?
Czy brat będzie musiał płacić podatek od przekazanych mu pieniędzy?
Jak spisać umowę spłaty jego udziałów i przed kim?
Czy ja też mogę zrzec się spadku na korzyść syna który jest zameldowany w tym mieszkaniu.
Czyli jak to zrobić i przed kim (sąd lub notariusz)by cały spadek był mój lub syna i jaki by był tego koszt.
Dziękuję za odpowiedż
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Dział spadku Tfi
WItam, w związku z brakiem możliwości podpisów wszystkich spadkobiercow przy wyplacie spadku w banku, wyplata w postaci funduszy inw. zostala wstrzymana. Chcemy rozwiazac sprawe poprzez wniosek do sadu o dzial spadku. Czy dotyczy on takze TFI? Od strony skloconej uslyszelismy,ze w przypadu funduszy nie ma takiej możliwości. Czy to prawda?
Odpowiedzi: 0
Prawo spadkowe - prośba
Pod koniec czerwca czeka mnie bardzo trudny egzamin na studiach z zakresu prawa spadkowego. Mam z biblioteki książkę na ten temat, jednak jest to stare wydanie, które nie zawiera nowelizacji z 2009 roku. Potrzeba mi coś aktualnego, dlatego pomyślałam o tej książce - http://www.aplikanci.profinfo.pl/produkt/nowelizacja-prawa-spadkowego-komentarz,26271.html Wydaje się być dobra, dlatego mam do Was pytanie. Czy ktoś z Was ją posiada? Jak oceniacie komentarz zawarty w książce?
Odpowiedzi: 0
1 - 2 ... 4 - 5 - 6 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant