Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dziedziczenie.  »  Przyjęcie spadku, przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, odrzucenie spadku.
Odrzucenie spadku
Witam , potrzebuje porady .
Moja zona z siastra i tesciowa otrzymaly spadek po zmarlym tesciu . Jak mi wiadomo dziedzicza one we trzy w trzech rownych czesciach. Przedmiotem spadku sa dwa mieszkania wlasnosciowe ktorych wlascicielami sa Tesciowie . Jak juz napisalem tesc zmarl i tesciowa naklania swoje corki aby odrzucily spadek ( dodam ze nie ma mowy ozadluzeniu tescia ) co jej zdaniem zaskutkuje tym iz to ona przejmie wszystko a potem napisze testament i podzieli corkom po rowno. Mam watpliwosci .
1. Czy jezeli corki odrzuca spadek nie przechodzi on czasami na wnuki ( naszych dwoch synow i corke siostry mojej zony ) ?
2.Jezeli przechodzi to dziedziczenie na nasze dzieci to co dalej w przypadku kiedy one tez odrzuca spadek ? Dodam ze jeden z moich synow jest nieletni .
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Problem ze spadkiem
Dziękuję za odpowiedź
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Odrzucenie spadku przez nieletnich???
Dzień dobry
W sierpniu 2012 zmarł mój brat. Nie posiadał żadnego majątku, tylko rzeczy osobiste. Mamy podejrzenie, że miał długi i dłużnicy wcześniej czy później upomną się o swoje. Wraz z rodzeństwem i rodzicami odrzuciliśmy spadek. Pozostały tylko nasze nieletnie dzieci, które z tego co wiem dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza czyli do wysokości majątku spadkowego, którego i tak niema. Obawiam się jednak, że w przypadku gdy dłużnicy upomną się o swoje, będziemy ponosić jakieś koszty sądowe, komornicze itp. Czy w mojej sytuacji lepiej wystąpić do sądu rodzinnego o wydanie zezwolenia na odrzucenie spadku za nieletnie dzieci czy zostawić sprawę jak jest? Czy w przypadku gdy odrzucę spadek za nieletnie dzieci w postępowaniu sądowym będziemy "Bardziej " bezpieczni niż w przypadku gdy nieletnie dzieci odziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry dziękuję i pozdrawiam.
BW
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Wniosek o spis inwentarza bezpośrednio do komornika ?
Wszędzie czytam o sporządzaniu wniosku o dokonanie spisu inwentarza kierowanego do sądu, a nie do komornika. Czy Dz.U. Nr 92 z roku 1991 poz. 411 Rozdział 3 paragraf 25, mówiący o tym, iż wniosek o sporządzenie spisu inwentarza może być zgłoszony bezpośrednio komornikowi, stracił ważność?
Komornik u którego byłem odesłał mnie do sądu jakby w/w przepis nie istniał.
Mam na myśli opcję uzyskania poświadczenia dziedziczenia u notariusza, a następnie spis inwentarza przez komornika.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Uzyskanie pozwolenie na odrzucenie spadku przez małoletniego
Dzień dobry !
Mam pewien problem.
Uzyskałam pozwolenie na odrzucenie spadku przez małoletniego syna.
Sprawa odrzucenie jeszcze się nie odbyła. Złożyłam już w sądzie wniosek o odrzucenie.
Jednak teraz chciałam aby spadek nabył mój małoletni syn.
Co w takie sytuacji ?? Czy mogę jeszcze nabyć spadek jeżeli nie odbyła się rozprawa na której ja odrzucam spadek w imieniu mojego małoletniego syna ( uzyskałam tylko do tej pory pozwolenie na odrzucenie spadku ) ?
Odpowiedzi: 0
spadek po wujku - jak gleboko siega dziedziczenie
Witam serdecznie, niedawno zmarl moj wujek - brat mojego ojca. Nie zostawil po sobie testamentu, z tego co wiem mial zacigniete kredyty w bankach i innych instytucjach finansowych. Byl rozwiedziony, mial 2 dzieci. Z tego co wiem aby nie splacac jego dlugow dzieci zrzekly sie spadku w swoim imieniu oraz w imieniu swoich dzieci, ktore sa na ich utrzymaniu. Wynika z tego ze teraz spadek przechodzi na rodzenstwo wujka, dodam ze jego rodzice juz dawno nie zyja. Tu w gre wchodzi wiec tylko moj tata i jego siostra. Wiem ze tata chce sie zrzec tego spadku. I teraz mam pytanie, czy jak moj ojciec zrzeknie sie spadku czy przechodzi on na mnie i mojego brata? I dalej czy jak ja i brat sie zrzekniemy spadku to czy przechodzi on na nasze dzieci? Jak gleboko siega ta nic?

I jeszcze jedno, ile kosztuje ew. takie zrzeczenie sie spadku? Czy ja to musze zrobic razem z mezem i potem w sadzie dla nieletnich zrzekac sie w imieniu moich nieletnich dzieci? Czy to tez cos kosztuje?

Z gory dziekuje za odpowiedz.
Agnieszka
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Czy odmowa przyjęcia spadku skutkuje na przyszłość?
Witam
W 2001 roku odziedziczyłam po moim ojcu posiadłość. Wówczas odmówiłam przyjęcia spadku i został on podzielony pomiędzy mojego brata i moją matkę.
W ubiegłym roku mój wuj odnalazł testament po mojej prababce. Była ona matką mojego zmarłego ojca. Prababka swoje grunty przepisała na mojego zmarłęgo ojca. Zgodnie z prawem dziedziczy moja matka, brat i ja. Czy moja decyzja w 2001 o odmowie przyjęcia spadku przekłąda się również na obecną sprawę? Czy oznacza to że przy sprawie spadkowej gruntów nie będę miała do nich prawa?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Kto płaci za spis inwentarza?
Witam.Mam problem przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza dostałam pismo z sądu że sprawa została wytyczona z urzędu o spisie i że został wytyczony komornik,to kto ponosi koszty spisu inwentarza sąd zarządził spis i zlecił wykonanie tego spisu komornikowi .Czy jeżeli na postanowieniu z sądu jest napisane że sprawa z urzędu i że został wyznaczony komornik to będzie to oznaczało, iż strona nie ponosi kosztów tylko zostaną one ściągnięte z majątku spadkowego, czyli kosztów pracy komornika.Czy jest to możliwe że nie będę musiała płacić ? Czy tylko ja czy też reszta spadkobierców poniesie koszty komornicze a czy jest możliwość że komornik ściągnie należność ze spadku i czy mogę złożyć zwolnienie z tych kosztów jak będą wystawione na mnie po czynnościach komornika czy pismo o zwolnienie przed rozpoczęciem pracy komornika czy w ogóle jest zwolnienie od tych kosztów?Proszę o pomoc.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Czy spadkobierca może nie zgodzić się na spłatę drugiego?
Mój tata wraz z dwojgiem rodzeństwa ma odziedziczyć połowę domu jednorodzinnego ( 2 mieszkania) z ogródkiem. Na piętrze znajduje się mieszkanie w którym obecnie mieszkają moi rodzice a na dole mieszka babcia. Babcia chce zapisać w akcie notarialnym mieszkanie na piętrze moim rodzicom żeby już tam zostali, a mieszkanie na parterze pozostałej dwójce na "spółkę". Czy mój tata może powiedzieć rodzeństwu że nie chce mieszkania na piętrze i zrzeknie się praw do domu i podać kwotę do spłaty? Czy też rodzeństwo może powiedzieć że ich mieszkanie na piętrze nie interesuje i skoro mój tata go nie chce to niech ono stoi sobie puste a on niech mieszka gdzie chce? I w którym momencie należy powiedzieć o tej sprawie, w momencie gdy babcia w obecności notariusza i swoich dzieci będzie podpisywać akt czy może po śmierci babci?
I jeszcze jedna sprawa, jest jeszcze dwójka rodzeństwa która zrzekła się spadku całkowicie, czy w takim wypadku wszystko wg prawa zaczyna się dzielić na 3 jakby tamtych dwóch osób nie było, czy wciąż na 5 części i tamte 2 osoby wciąż mają prawo do zachowku jak np stwierdzą że pogorszyła im się sytuacja materialna?
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Przyjęcie w imieniu dziecka spadku z dobrodziejstwem
Prosze pomóżcie mi, urodziłam dziecko po śmierci jego ojca. Sprawa spadkowa odbyła się dopiero w lipcu b.r. ponieważ czekałam na ojcostwo sądowe. Przyjęłam z dobrodziejstwem inwentarza z urzędu bo od śmierci jej ojca minęło 6 miesięcy a wiedziałam w dniu wypadku :( ile kosztuje spis inwentarza, gdzie powinnam złożyć wniosek. Jak zarządać od jego rodziny ujawnienia jego własności bo przecież mogą zataić.Było na pewno kinoi domowe na raty :( i prze to jest zadłużenie tez o komornika dług 1450zł.Kto płaci za spis, czy mogę prosić o zniesienie opłaty?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
jak mogę odrzucić spadek?
Jak mogę odrzucić spadek po dziadku?
Dziadek miał bardzo dużo zadłużeń w bankach, za czynsz, za telefon, prąd itp. Moja mama nie żyje więc ja jestem spadkobiercą dziadka.
Dziadek zmarł w październiku tego roku.
Nie miał żadnego majątku. Jeden z banków złożył w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po dziadku, a jego windykatorzy straszą mnie, że i tak zapłacę za dziadka jego długi.
Jak uchronić się przed długami spadkowymi? Słyszałem o możliwości odrzucenia spadku, ale nie wiem jak to zrobić i gdzie.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Można wycofać się z przyjęcia spadku z dobrodziej. inwent. ?
Witam
czy ktoś może orientuje się czy można wycofać się z przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza?

Niestety nie spodziewaliśmy się aż takich dużych kosztów związanych ze spisem inwentarza i chcielibyśmy się z tego jednak wycofać, czy ktoś ma może jakąś wiedzę na ten temat?

pozdrawiam
Amhali
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dziedziczenie.  »  Umowy dotyczące spadku - zrzeczenie się dziedziczenia, zbycie spadku.
Sądowe przyznanie mieszkania z obowiązkiem spłaty
Wraz z bratem mamy otrzymać na podstawie testamentu dwie równe części (1/2) mieszkania po naszych rodzicach. Do otwarcia spadku jeszcze nie doszło, nie mniej jednak uzgodniliśmy już (póki co ustnie), że w sądzie dążyć będziemy do tego by brat otrzymał mieszkanie, a ja od niego pieniądze. Problem w tym, że brat nie jest w stanie zebrać odpowiedniej gotówki aby spłacić mnie jednorazowo (chodzi o około 100.000zł). Mnie z kolei zależy na szybszej spłacie, mieszkanie mnie nie interesuje. Problem w tym, że brat mieszka w rzeczonym mieszkaniu i z jego punktu widzenia sprzedaż nieruchomości a następnie podział pieniędzy nie wchodzi w grę. W tym miejscu mam 4 pytania:
1) Jak w praktyce wygląda kwestia skorzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego? Brat uważa, że mieszkanie jest warte mniej niż wynika to z moich obliczeń. On rzeczoznawcy brać nie chce, ja bym chciał mieszkanie wycenić. Także kiedy i gdzie o to wnioskować (tak by wycena rzeczoznawcy miała moc przy ustalaniu kwoty spłaty spadku), czy koszt rzeczoznawcy ponosimy wspólnie z bratem, czy tylko ja jako wnioskujący?
2) Jeśli sąd rozłoży płatność na raty (np. 1000zł miesięcznie) to czy przysługują mi z tego tytułu jakieś odsetki? W tej sytuacji brat od zakończenia postępowania ma prawo w pełni "korzystać ze spadku", ja na całą kwotę musiałbym czekać ponad 8 lat. Czy w związku z powyższym mam prawo podczas działu spadku wnioskować o naliczanie odsetek od chwili uprawomocnienia się postępowania do chwili gdy nie otrzymam całej kwoty? Tutaj nie chodzi mi o zwłokę przy płatnościach zasądzonych rat, a o sam fakt że brat będzie mnie spłacał kilka lat.
3) Mam również wątpliwości co do tego czy brat będzie mnie sumiennie spłacał (pożyczał ode mnie mniejsze sumy i oddawał z dużym opóźnieniem, np. 5000zł które miał oddać po 3 miesiącach oddał po 5 latach). Czy istnieje jakiś sposób aby zabezpieczyć się przed ewentualnym brakiem spłat ?? Na co zwrócić uwagę, o co wnioskować tak by już w wyroku sądu dot. podziału majątku były zasądzone np. odsetki za zwłokę?
4) Gdyby jednak brat mnie nie spłacał to jak (za pośrednictwem komornika) egzekwować należność? Czy np. jeśli brat spłacałby mnie sumiennie przez rok, ale po roku nastąpiłyby 3 kolejne niezapłacone raty to czy to już jest podstawą do egzekucji (sprzedaż mieszkania i spłata całej kwoty)? Jeśli nie to jakie warunki muszą zostać spełnione bym mógł żądać sprzedaży mieszkania i zwrotu całej należnej kwoty ??
Pozdrawiam!
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Spadek - kto dziedziczy pierwszy?
Witam

Najpierw historia później pytania ;)

Mój dziadek posiadał 6 dzieci, zmarła mu żona (babcia) i poślubił w latach 90 kolejną kobietą(Ewa). W 2000 roku dziadek zmarł nie pozostawiając testamentu. Żadnej sprawy spadkowej nie było i w mieszkaniu mieszkała jego następna żona. W 2015 kobieta (Ewa)po ciężkiej chorobie na raka zmarła, moja mama jako jedyna się nią opiekowała, woziła na leczenie, wizyty lekarskie ,chemioterapię. Kobieta nie zostawiła testamentu. W Wrześniu 2015 została przeprowadzona sprawa spadku po dziadku w której całe rodzeństwo zrzekło się spadku na korzyść mojej mamy. Druga żona dziadka (Ewa) nie miała dzieci oraz rodzice jej nie żyli. Jednak miała brata(Waldek), który nie żyje ale posiada dwójkę dzieci. Żona Waldka zrzeka się spadku ale dzieci nie.
Spadkiem jest mieszkanie w którym dziadek mieszkał z swoją drugą żoną. Całe rodzeństwo mojej mamy jest już dorosłe i nikt nie mieszkał w tym mieszkaniu.
Po krótkiej historii genealogicznej mam pytania:

1. Czy dzieci Waldka mają prawo do spadku? (Nie wiedzieli, że ktoś taki w ogóle istnieje jak siostra ojca, nie utrzymywali z nią żadnego kontaktu nie byli na pogrzebie – domyślam się, że to nie ma żadnego wpływu na spadek ale warto napisać ;)

2. Jaka jest w tej konkretnej sprawie kolejność dziedziczenia, czyli czy tamta dwójka ma takie samo prawo jak moja mama. Czy można uznać, ze Ewa żeniąc się z moim dziadkiem automatycznie adoptowała moją mamę i je rodzeństwo i to oni mają pierwszeństwo w spadku? (szukałem na forum ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi)

3. Moja mama cały czas opłaca rachunki w tamtym mieszkaniu, teraz przed zimą wymagana jest wymiana całej hydrauliki co poniesie kolejne koszty. Czy jeśli tamte dzieci dostaną jakąś część spadku (czyli mieszkania)to można żądać od nich uiszczenia części opłat za rachunki oraz wymianę hydrauliki i innych rzeczy związanych z utrzymaniem tego mieszkania.

Pozdrawiam i Dziękuję za szybką i rzetelną odpowiedź.
Odpowiedzi: 0
Spadek
Witam,
szukam pomocy w dość kłopotliwej sytuacji. Moja ciocia przepisała mi pośmiertnie mieszkanie. Nadal żyje, ale ostatnio usłyszałam, że w każdym testamencie trzeba wydziedziczać osoby, które mają nie mieć do niego prawa. Trudno mi zasugerować cioci żeby wydziedziczyła swoje siostry i ich dzieci, sama ciocia jest "starą panną". Boję się jednak, że jest to konieczne.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Sklomplikowane sprawy spadkowe
Witam. Przedstawię w skrócie moją sprawę: chodzi o dom. Moi rodzice sporządzili dwa testamenty, w których podzielili wspomniany sporny dom między dwoje dzieci. Każde otrzymało jego część (matka swoją cześć synowi, ojciec córce). W tej chwili ojciec nie żyje (posiadam jego akt zgonu). Matka natomiast została z powodu choroby ubezwłasnowolniona i jej interesy jako pełnoprawny pełnomocnik reprezentuje córka. Rozumiem, że w takiej sytuacji część majątku nie zablokowana testamentem ojca jest już w dyspozycji mojej siostry. Testament po ojcu należy otworzyć (czytałem, że to nieodpłatne). Dom chciałbym z siostrą sprzedać; czy po otwarciu testamentu ojca muszę przejąc do domu prawo własności, czy możliwe byłoby (jako, że posiadam kupca) od razu przenieść własność na nowego nabywcę? Z góry dziękuję za odpowiedz, pozdrawiam serdecznie.
Ostatni post Odpowiedzi: 8
czy dziedziczymy z siostrą prawo do spadku
Witam Ojciec zmarł w 2009 roku.Z siostrą nabyłyśmy spadek po 1/2 części na potwierdzenie mamy postanowienie sądu.W 2011 roku zrzekłyśmy się notarialnie prawa do udziałów po ojcu pewnej nieruchomości dla siostry ciotecznej-Umowa odpłatnego zbycia spadku.Teraz dowiaduję się,iż kilkanaście lat wstecz ojciec miał dłużnika i miał nakaz przez komornika odzyskania pieniędzy ale facet nie był wypłacalny ostatni wniosek u komornika złozony w 2007 roku więc nie przedawniony,pytanie jakie mamy prawa do odzyskania pieniędzy, z odsetkami to dość pokaźna suma.Czy my przez ten akt notarialny-umowę zbycia spadku nie straciłyśmy prawa do spadku, który teraz mogłybyśmy odzyskać?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Pytanie o mieszkanie
Witam. W tym roku kończę 18 lat i wyprowadzam się do innego mieszkania (mieszkanie jest przypisane mojej mamie, mnie i mojej siostrze w świetle prawa jesteśmy tam zameldowane i tam powinnyśmy mieszkać, ale na razie mieszkamy w domu z babcią i ciotką). Ja z siostrą wyprowadzamy się właśnie tam, gdzie jesteśmy prawnie zameldowane i będziemy tam przebywać prawdopodobnie rok aż do zdania matury. Za mieszkanie płacą wspólnie mama, która pracuje za granicą i babcia, mimo iż nikt tam nie mieszka. W mieszkaniu będziemy przebywały same, a powrotu do domu babci prawdopodobnie nie będziemy już brały pod uwagę. Wyprowadzamy się z tego powodu, że mamy dość trudne życie z innymi członkami rodziny i po prostu chcemy się usamodzielnić i nie być na cudzej łasce i niełasce.W związku z tym mam pytanie: kto wtedy w świetle prawa będzie płacił za mieszkanie? Czy wtedy ten obowiązek spełznie na nas? Czy będziemy miały komornika na głowie? Czy (będąc jeszcze uczniami liceum) będziemy płacić za mieszkanie, nie mogąc jednocześnie podjąć się pracy, gdyż będziemy się uczyć do matury? Jak wygląda w świetle prawa ta sprawa? Czy rodzice dalej będą dalej zmuszeni do płacenia za mieszkanie? Co się stanie jeśli rodzice nie będą chcieli jednak i odmówią płacenia? Czy policja/komornik może wtedy zmusić je drogą prawną do płacenia? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Rezygnacjia ze spadku
Witam.
W marcu tego roku zmarła moja mama,pozostawiła po sobie mieszkanie wykupione na własność (nie zostawiła testamentu).Do podziału spadku jest jeszcze mój brat (nie ma żony ani dzieci).
Ja mam dwóch synów ,jeden z nich jest tam zameldowany od 2005r.
Brat zrzeknie się spadku po mamie na moją korzyść ,pod warunkiem że go spłacę.Doszliśmy do porozumienia ,spłaty będą odbywać się raz do roku przez pięć lat.
W jak sposób brat ma się zrzec spadku na moją korzyść lub na korzyść mojego syna tam zameldowanego?
Czy brat będzie musiał płacić podatek od przekazanych mu pieniędzy?
Jak spisać umowę spłaty jego udziałów i przed kim?
Czy ja też mogę zrzec się spadku na korzyść syna który jest zameldowany w tym mieszkaniu.
Czyli jak to zrobić i przed kim (sąd lub notariusz)by cały spadek był mój lub syna i jaki by był tego koszt.
Dziękuję za odpowiedż
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Dział spadku Tfi
WItam, w związku z brakiem możliwości podpisów wszystkich spadkobiercow przy wyplacie spadku w banku, wyplata w postaci funduszy inw. zostala wstrzymana. Chcemy rozwiazac sprawe poprzez wniosek do sadu o dzial spadku. Czy dotyczy on takze TFI? Od strony skloconej uslyszelismy,ze w przypadu funduszy nie ma takiej możliwości. Czy to prawda?
Odpowiedzi: 0
Prawo spadkowe - prośba
Pod koniec czerwca czeka mnie bardzo trudny egzamin na studiach z zakresu prawa spadkowego. Mam z biblioteki książkę na ten temat, jednak jest to stare wydanie, które nie zawiera nowelizacji z 2009 roku. Potrzeba mi coś aktualnego, dlatego pomyślałam o tej książce - http://www.aplikanci.profinfo.pl/produkt/nowelizacja-prawa-spadkowego-komentarz,26271.html Wydaje się być dobra, dlatego mam do Was pytanie. Czy ktoś z Was ją posiada? Jak oceniacie komentarz zawarty w książce?
Odpowiedzi: 0
zrzeczenie się spadku
Witam
Moja mama zmarła 1985 roku, miałam wtedy 11 lat. W 1993 roku mój ojciec przeprowadził sprawę o stwierdzenie nabycia spadku chodziło o mieszkanie spółdzielcze. Decyzją sądu otrzymałam połowę. W lipcu 1993 roku ojciec chciał abym udała się z nim do społdzielni mieszkaniowej ponieważ potrzebował mojej zgody aby zameldować swoją żonę. Już na miejscu tłumaczył mi że spółdzielnia wymaga aby zdecydować kto ma zostać głównym lokatorem i ponieważ jestem na jego utrzymaniu ( chodziłam jeszcze do szkoły) abym zrzekła się na piśmie prawa na jego korzyść. Pani w okienku stwierdziła ze to tylko formalność i podała mi kartkę. Nie sądziłam ze ojciec chce mnie oszukać twierdził ze mieszkanie i tak jest moje a on i jego żona niedługo sobie coś kupią lub wynajmą. Napisałam ze wyrażam zgodę na zameldowanie jego żony i zrzekam się swojej części na jego korzyść. Niestety po tym wszystkim ojciec bardzo się zmienił zapomniał o obietnicach i do dziś żyję w piekle. Dziś po kolejnej awanturze dowiedziałam się ze to jego mieszkanie bo je wykupił i zebym się pakowała bo i tak mnie stąd wyrzuci. Bardzo proszę o informacje czy taka forma zrzeczenia ma moc prawną i czy ojciec może wyrzucić z mieszkania mnie i mojego syna. W chwili obecnej nie mogę korzystać z kuchni, gotuje na butli gazowej w pokoju, naczynia zmywam w łazience.Gdy wracam po 22 zamyka drzwi na zamek od którego nie mam kluczy, pozwala mi się kąpać dwa razy w tygodniu. Czy wogóle mam jakieś prawa?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Darowizna a jej anulowanie odwołanie
Moja Babcia w 2013 roku dokonała zapisu darowizny swojemu synowi całości majątku jaki posiada. Syn nie interesuje sie babcia nic nie pomaga. Bacia uważa że zrobiła to nie świadomie, ma problemy z pamięcią jest w wieku ponad 80 lat. Syn trafił na moment kiedy babcia była po chorobie i wykorzystał to i zaprowadził do notariusza. Ona tylko podpisała dokumenty które sporządzono tak twierdzi. Cała rozmowa z notariuszem przeprowadził syn , zaproszono babcie tylko do podpisu dokumentów Syn aktualnie jest właścicielem domu całej nieruchomości. Babcia chce odwołać darowiznę bo twierdzi ze zrobiła to nie świadomie i nie przypomina sobie żeby było to wszystko odczytane . Ja zawsze mieszkałem w tym domu i wszystkim sie zajmowałem domem działką i babcią lekarze szpitale itp. Syn nie był tym obciążony Z tego co wyczytałem to nie ma prawie żadnej możliwości odwołania . Jedynie można powołać sie na rażącą niewdzięczność obdarowanego do obdarowanej. Moje pytanie jest takie. Czy jest jaka kolwiek możliwość odwołania darowizny która została spisana na syna ? Czy należy mi sie zachowek po mojej mamie która tu mieszkała ale zmarła ?? Jeżeli ktoś będzie zainteresowany pomocą mogę wszystkie dokumenty wysłać do wglądu

Dziękuje za pomoc
Odpowiedzi: 0
pieniądze z mojej ks. mieszkaniowej jako spadek
Mój tata 35 lat temu założył mi książeczke mieszkaniową( zmarł 30 lat temu, gdy miałam 5 lat), wcześniej założył też książeczki mojemu starszemu bratu i siostrze.Od tego czasu dostawałam rentę rodzinną po ojcu i matka wpłacała na tą książeczke drobne kwoty kiedy dostawała moją rentę.Brat i siostra usamodzielnili sie i dostali swoje książeczki (około 25 lat temu) za które dostali mieszkania, ja zostałam z mamą i ona gdy miałam jakieś 14-15 lat( czyli gdzieś 20lat temu)zabrała mnie do banku i kazała mi podpisać wycofanie pieniędzy z mojej ks. mieszkaniowej aby mogła za nie wykupić swoje mieszkanie na własność z tych pieniędzy.Bo i tak to mieszkanie potem będzie moje. Nie wiem dokładnie ile tego na książeczce było( w banku trzymają takie dokumenty tylko 5 lat, a nie wiem gdzie szukać), ale chyba sporo bo starczyło jeszcze na remont generalny mieszkania wraz ze zmianą umeblowania większości sprzętów robionych na zamówienie.Obecnie jestem z matką w konflikcie i nie utrzymuję z nią kontaktu (wiele złych rzeczy o których nie będę się rozpisywać, np. zabieranie mojej renty i niezaspokajanie moich podstawowych potrzeb typu jedzenie, śr. czystości, leczenie, szczególnie rażące było to wtedy gdy zachorowałam i zostałam sparaliżowana, a matka dalej zabierała mi rentę, mimo,iż byłam już pełnoletnia i odmawiała mi sfinansowania z tych pieniędzy rehabilitacji, mimo, że mogłam być po niej sprawna w 100% wg opinii lekarzy. Matka z mojej renty i swojej wypłaty (robiła wspólną pulę)dofinansowywała budowę domu mojego brata oraz utrzymywała rodzinę mojej siostry (7 osób zamiast 2), a potem mówiła, że już nie ma pieniędzy na moją rehabilitację, a ja wyłam z bólu. I teraz jaka jest moja sytuacja?
1. jeśli matka dotrzyma słowa i przepisze mi to mieszkanie w testamencie to czy rodzeństwo może domagać się zachówku (czy do masy spadkowej liczą się otrzymane przez nich pieniądze z książeczki mieszkaniowej (jakieś 25 lat temu)
2. jeśli mogą domagać się zachówku to czy można odliczyć od masy spadkowej wkład pieniężny z mojej książeczki mieszkaniowej (za który mieszkanie zostało wykupione, wyremontowane i wyposażone) i to, że przez ponad 25 lat współuczestniczyłam w utrzymywaniu tego mieszkania.
3.czy moge jakoś wcześniej domagać sie zwrotu tych pieniędzy z książeczki od matki( kiedy przedawnienie?).
Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym (okresowo - od 13 lat, raczej trwale, ale ZUS nie daje teraz na stałe renty), od lat się nie leczę, bo nie mam za co,jestem na utrzymaniu męża (mamy masę długów: za mieszkanie, za leczenie) i chciałabym odzyskać jak najwięcej pieniędzy, które zawłaszczyła sobie moja matka korzystając z tego, że byłam nieletnia , a potem sparaliżowana i finansowała z nich moje rodzeństwo.
Co najlepiej zrobić?
1.liczyć, że zapisze mi to mieszkanie - ( matka raczej nigdy nie dotrzymuje słowa,
a może mnie wydziedziczyć -nie utrzymuje z nią kontaktów z ważnych powodów - mogę w sądzie udowodnić, że miałam ważny powód) i liczyć na to, że rodzeństwo nie wystąpi o zachówek ( w co wątpię, bo siostrze marzy się własny domek)
2. wynegocjować napisanie pisma, że to mieszkanie to zwrot długu a nie spadek - da to coś?
3. wynegocjować zrzeczenie się zachówku przez rodzeństwo już teraz - można?
4. wystąpić przeciwko matce do sądu o zwrot zawłaszczonych prez nią pieniędzy jako błędu oraz w stanie wyłączającym świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli - byłam niepełnoletnia
( nie mam skrupułów - zbyt wiele świadomego zła zaznałam) - przedawnione? trwało to od 30 do 8 lat temu, pieniądze z książeczki zabrała mi 20 lat temu,
5. negocjować zapisanie darowizny z dożywociem (tak się to chyba nazywa), będzie to korzystne ?czy od darowizny rodzeństwo może się domagać zachówku? czy muszę wtedy matkę utrzymywać?
Chciałaym jeszcze dodać, że ani matka ani rodzeństwo nie interesowali się moim stanem zdrowia (znacznie pogorszonym), ani finansowym ( czy mam na leki , na jedzenie) od czasu gdy musiałam uciekać od matki.
Jak to najlepiej rozegrać, aby odzyskać maksymanie dużo zawłaszczonych przez matkę pieniędzy gdyż zbieram pieniądze na kolejną operację i wieloletnią rehabilitację?
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedzi: 0
Przyjęcie spadku w testamencie
Witam!
W kwietniu br zmarł mój tato zostawił po sobie testament ( mama żyjąca także oczywiście osobno). Testament spisali na mnie. Mam jeszcze siostrę, która od 30 lat mieszka za granicą i nie innteresowała się rodzicami ( raz na 2 lata zadzwoniła, albo na 2 dni odwiedziła rodziców).Mam bardzo chorych rodziców i z jej strony nie mogłam liczyc na żadną pomoc. Pzryjechała na pogrzeb tatty i zaczęła dopytywać sie i interesować wszelkim dobytkiem mamy. Mama posiadała wraz z tataą mieszkanie własnościowe i ja mam samochód , którym współwłaścicielem był tato. I zaczyna się problem .... Siostra przyjechała do Polski i dowiedziawszy się,że tato przekazał mi te dwie drobne rzeczy w testamencie wzięłą adwokata i stwierdziłą,że nie dopuści, żeby cokolwiek było moje. Mam się zrzec wszystkiego na mamę, dopiero Ona to zrobi.....nie wierzę jej. A, że sama wychowuję syna chciałabym zrobić to jak najtaniszym kosztem i bezproblemowo Jak będzie taniej i bardziej bezproblemowo. Czy przyjąć testament i mieszkanie potem przepisac na mamę ( bo to mamy mieszkanie ) czy zrzec się teraz spadku? Czy przyjmę to muszę płacić siostrze zachówek i jak duży? Czy Ona musi zrzec się na mnie ...a co jak sie nie zrzeknie? Jakie będą tego problemy?[/i]
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Należność spadkowa - do kogo należy?
Mój problem polega na tym, że mama (prawna właścicielka domu z działką) zmarła bez zostawienia testamentu. Mieszkałam z nią 11lat i po za domem, który pozostał po niej nie mam innego miejsca zamieszkania. Poprosiłam rodzeństwo o zrzeczenie się tego mieszkania bym mogła tam swobodnie mieszkać i robić z posiadłością wszystko co chcę (sprzedaż, dzierżawę pokoju itp). Całe rodzeństwo oczywiście zrzekło się i teraz gdy przyszła pora gdy chcę sprzedać mieszkanie, twierdzą iż wszyscy mamy prawo je sprzedać i pieniądze nabyte tą drogą mają być dzielone wśród rodzeństwa. Tu przychodzi kolej na moje pytanie. Kto ma racje? Ja czy reszta rodzeństwa. Według mnie skoro zrzekli się tego pozostawiając mi wolną ręke to tylko ja mam prawo na sprzedaż i pieniądze będą należały tylko do mnie.

Dodam, że na razie zapadł tylko wyrok sądowy przed którym zrzekało się rodzeństwa a nie ma jeszcze wpisu w księdze notarialnej.

Bardzo proszę o konkretną odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
CZY RODZEŃSTWO MUSI SIE ZRZEC
WITAM OJCIEC MOJEJ ŻONY CHCE JEJ PRZEPISAĆ DOM KTÓRY WYBUDOWAŁ 4 LATA TEMU , NIE JEST TO DOM W KTÓRYM DORASTAŁO JEJ RODZEŃSTWO PONIEWAZ W TAMTYM MIESZKA JEJ SIOSTRA. ALE DO SEDNA CZY JEJ SIOSTRY MUSZA JEJ ODPISAC SIE OD TEGO DOMU CZY WYSTARCZY ABY PRZEPIS JEJ OJCA??
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Jak zrzec się spadku?
Wraz z siostrą odziedziczyliśmy po babci mieszkanie. Sąd stwierdził, że należy się nam ono po połowie.
Chcę zrzec się spadku na rzecz siostry. Nie wiem jednak jak to zrobić. Mogę odrzucić spadek?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dziedziczenie.  »  Dziedziczenie długów - odpowiedzialność za długi spadkowe.
Dług po Ojcu...
Dzień dobry wszystkim.

Na wstępie chciałbym z góry podziękować wszystkim którzy zainteresują się moja sprawa i będą chcieli pomóc. Założyłem temat z myślą o mojej matce, siostrze jak i także sobie. Potrzebujemy pomocy specjalisty/ów a niestety nie stać nas na porady prawne w kancelarii... Poniżej opiszę naszą sytuację.

Mój ojciec zaciągnął kredyt/pożyczkę ( niestety nie wiemy co dokładnie ) w Banku Paribas. Niestety zmarł. Nie poinformował nas o zaistniałej sytuacji, dowiedzieliśmy się po czasie. Do ojca jeszcze po jego śmierci przychodziły różne listy z banków i bodajże z tz chwilówek. Matka listów nie odbierała i zaznaczyła na poczcie iż ojciec zmarł i prosi o robienie zwrotów i że nie będzie odbierać jego korespondencji.

Ojciec zmarł w maju 2011r. a w grudniu 2011 matka dowiedziała się o zawieszeniu postępowania od komornika sądowego. Spadek nie został przez nas odrzucony ani przyjęty. Matka jeszcze w grudniu 2011r udała się do placówki banku Paribas w sprawie uzyskania jakichkolwiek informacji dot. sprawy. Pomimo przedłożenia aktu zgonu, podania numeru pesel niestety nie uzyskała żadnej informacji poza tekstem " nie możemy udzielić Pani żadnej informacji". Rozumiem że takie jest prawo...

Następnie były prawie cztery lata ciszy. Pierwszy list po przerwie przyszedł z sądu 02/2015r. Był to list z informację iż bank paribas występuje do sądu o odszukanie spadkobierców.

07/2015r - kolejny list z sądu z wnioskiem o stwierdzeniu nabycia spadku przez matkę która została wymieniona jako spadkobierca.

12/2015r - kolejny list z sądu o nabyciu spadku przez matkę.

05/2016 - list z sądu. Informacją dot. wszczęcia postępowania nabycia spadku. Wezwanie w charakterze uczestników postępowania - matka, ja i siostra. Dodatkowo ja i moja siostra dzisiaj dostaliśmy listy z sądu których jeszcze nie odebraliśmy ( prawdopodobnie o tej samej treści ).

Prosiłbym o informację czego się możemy spodziewać. Jak to prawnie będzie dalej wyglądać. Z tego co słyszeliśmy to w tym roku weszła nowa ustawa odnośnie spadków która ( nie wiem jak fachowo się zwie ) mogłaby nas uwolnić od spadku i tego problemu. Z tego co jeszcze nam wiadomo to prawo nie działa wstecz więc czy jest szansa że jak sprawa się dopiero teraz rozpocznie to zostanie rozpatrzona poprzez pryzmat nowej ustawy? czy taka opcja w ogóle nie wchodzi w grę? Oczywiście jeśli byłyby potrzebne dokumenty które otrzymaliśmy to mogę je przeskanować i udostępnić, rozumiem że wtedy opis sytuacji byłby bardziej klarowny. Mam nadzieje że jakoś w miarę sensownie opisałem sytuacje i że nie ma zbyt dużego chaosu. Z góry raz jeszcze dziękujemy za pomoc.
Odpowiedzi: 0
Długi
Witam,

kilka lat temu zmarł mój dziadek. Pozostawił po sobie trochę długów. Jego synowie zrzekli się praw do spadku, choć częścią z tych długów mieli sporo wspólnego. Mój tata nie chciał zostawić z wszystkim samej babci i nie zrzekł się spadku...no ale teraz wszystko jest na jego głowie. Co można z tym zrobić?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
1 - 2 ... 4 - 5 - 6 ... 11 - 12


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant