Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna Porady prawne - Prawo spadkowe
Wszystko na temat dziedziczenia. Spadek, testament, dział spadku, zachowek, długi spadkowe, podatek od spadku.

RegulaminRegulamin  FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Porady prawne - Prawo spadkowe Strona Główna
Dziedziczenie.  »  Umowy dotyczące spadku - zrzeczenie się dziedziczenia, zbycie spadku.
Przyjęcie spadku w testamencie
Witam!
W kwietniu br zmarł mój tato zostawił po sobie testament ( mama żyjąca także oczywiście osobno). Testament spisali na mnie. Mam jeszcze siostrę, która od 30 lat mieszka za granicą i nie innteresowała się rodzicami ( raz na 2 lata zadzwoniła, albo na 2 dni odwiedziła rodziców).Mam bardzo chorych rodziców i z jej strony nie mogłam liczyc na żadną pomoc. Pzryjechała na pogrzeb tatty i zaczęła dopytywać sie i interesować wszelkim dobytkiem mamy. Mama posiadała wraz z tataą mieszkanie własnościowe i ja mam samochód , którym współwłaścicielem był tato. I zaczyna się problem .... Siostra przyjechała do Polski i dowiedziawszy się,że tato przekazał mi te dwie drobne rzeczy w testamencie wzięłą adwokata i stwierdziłą,że nie dopuści, żeby cokolwiek było moje. Mam się zrzec wszystkiego na mamę, dopiero Ona to zrobi.....nie wierzę jej. A, że sama wychowuję syna chciałabym zrobić to jak najtaniszym kosztem i bezproblemowo Jak będzie taniej i bardziej bezproblemowo. Czy przyjąć testament i mieszkanie potem przepisac na mamę ( bo to mamy mieszkanie ) czy zrzec się teraz spadku? Czy przyjmę to muszę płacić siostrze zachówek i jak duży? Czy Ona musi zrzec się na mnie ...a co jak sie nie zrzeknie? Jakie będą tego problemy?[/i]
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Należność spadkowa - do kogo należy?
Mój problem polega na tym, że mama (prawna właścicielka domu z działką) zmarła bez zostawienia testamentu. Mieszkałam z nią 11lat i po za domem, który pozostał po niej nie mam innego miejsca zamieszkania. Poprosiłam rodzeństwo o zrzeczenie się tego mieszkania bym mogła tam swobodnie mieszkać i robić z posiadłością wszystko co chcę (sprzedaż, dzierżawę pokoju itp). Całe rodzeństwo oczywiście zrzekło się i teraz gdy przyszła pora gdy chcę sprzedać mieszkanie, twierdzą iż wszyscy mamy prawo je sprzedać i pieniądze nabyte tą drogą mają być dzielone wśród rodzeństwa. Tu przychodzi kolej na moje pytanie. Kto ma racje? Ja czy reszta rodzeństwa. Według mnie skoro zrzekli się tego pozostawiając mi wolną ręke to tylko ja mam prawo na sprzedaż i pieniądze będą należały tylko do mnie.

Dodam, że na razie zapadł tylko wyrok sądowy przed którym zrzekało się rodzeństwa a nie ma jeszcze wpisu w księdze notarialnej.

Bardzo proszę o konkretną odpowiedź.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Rezygnacjia ze spadku
Witam.
W marcu tego roku zmarła moja mama,pozostawiła po sobie mieszkanie wykupione na własność (nie zostawiła testamentu).Do podziału spadku jest jeszcze mój brat (nie ma żony ani dzieci).
Ja mam dwóch synów ,jeden z nich jest tam zameldowany od 2005r.
Brat zrzeknie się spadku po mamie na moją korzyść ,pod warunkiem że go spłacę.Doszliśmy do porozumienia ,spłaty będą odbywać się raz do roku przez pięć lat.
W jak sposób brat ma się zrzec spadku na moją korzyść lub na korzyść mojego syna tam zameldowanego?
Czy brat będzie musiał płacić podatek od przekazanych mu pieniędzy?
Jak spisać umowę spłaty jego udziałów i przed kim?
Czy ja też mogę zrzec się spadku na korzyść syna który jest zameldowany w tym mieszkaniu.
Czyli jak to zrobić i przed kim (sąd lub notariusz)by cały spadek był mój lub syna i jaki by był tego koszt.
Dziękuję za odpowiedż
Ostatni post Odpowiedzi: 1
CZY RODZEŃSTWO MUSI SIE ZRZEC
WITAM OJCIEC MOJEJ ŻONY CHCE JEJ PRZEPISAĆ DOM KTÓRY WYBUDOWAŁ 4 LATA TEMU , NIE JEST TO DOM W KTÓRYM DORASTAŁO JEJ RODZEŃSTWO PONIEWAZ W TAMTYM MIESZKA JEJ SIOSTRA. ALE DO SEDNA CZY JEJ SIOSTRY MUSZA JEJ ODPISAC SIE OD TEGO DOMU CZY WYSTARCZY ABY PRZEPIS JEJ OJCA??
Ostatni post Odpowiedzi: 5
Jak zrzec się spadku?
Wraz z siostrą odziedziczyliśmy po babci mieszkanie. Sąd stwierdził, że należy się nam ono po połowie.
Chcę zrzec się spadku na rzecz siostry. Nie wiem jednak jak to zrobić. Mogę odrzucić spadek?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Dziedziczenie.  »  Dziedziczenie długów - odpowiedzialność za długi spadkowe.
Długi sprzed rozdzielności majątkowej
Witam serdecznie,

Uprzejmie Was proszę o pomoc i poradę. Około 6 lat temu, mój ojciec, wziął kredyty w dwóch bankach, które po około roku przestał spłacać. Jako że kredyty zostały wzięte bez wiedzy i zgody mojej matki, doprowadziło to do konfliktu w rodzinie oraz do notarialnego zgłoszenia rozdzielności majątkowej pomiędzy rodzicami (do rozwodu nie doszło). Cały majątek przejęła matka. Niestety mimo tego nachodził nas komornik grożąc niejakimi 'ustawami paulińskimi' mogącymi spowodować cofnięcie rozdzielności (rzekomo można to zrobić jeżeli udowodni się że rozdzielność ma na celu 'ukrycie' majątku). Niestety... mój ojciec zmarł w tym tygodniu. Mimo żałoby muszę oszacować naszą sytuację. Z tego co wyczytałem na forum rodzina musi odrzucić spadek po ojcu (nie zostawił majątku, a długi z odsetkami urosły do olbrzymich kwót!).

Pytanie na koniec: Czy w przypadku odrzucenia spadku po moim ojcu przez jego dzieci i żonę, istnieje ryzyko iż dług ojca (wszak zawarty przed rozdzielnością majątkową) zostanie przeniesiony na moją matkę? (mimo iż nie podpisywała się pod dokumentacją kredytową). Czy nasz jedyny majątek - dom - jest zagrożony komornikiem? Uprzejmie Was proszę o poradę w tej strasznej dla nas chwili :(.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Przekazanie całości spadku osobie trzeciej, w tym długów
Sytuacja:
Ojciec zmarł w zeszłym roku po ciężkiej chorobie. Miał zasądzone na mnie alimenty które urosły do znacznej kwoty. Teraz jestem już osobą pracującą, pare lat po studiach, a więc obowiązek alimentacyjny ustąpił przed śmiercią ojca i tak - 3 lata temu.
Jednakże na chwile przed śmiercią komornik pytał czy ciągle życzę sobie aby kontynuować egzekucje z dłużnika, do tej pory bezskuteczną - komornik cały okreś od zasądzenia alimentów ok 6 lat temu nie zdobył nic ale ciągle przychodziła korespondencja informujaca o tym. Za każdym razem odpowiedz była żeby kontynuował a więc nie minęły nawet 3 lata od ostatniej próby egzekucji komorniczej.

Okazało się iż kilka dni przed śmiercią ojciec sporządził notarialne testament w którym wydziedzicza całą najbliższą rodzinę a jako spadkobierców wskazuję kogoś ze swojego rodzeństwa.

Zmarły miał zasądzoną kwotę zaległych alimentów+ odsetek za pewien okres, której komornik nigdy nie wyegzekwował a maksymalnie ok 1 rok temu ostatnio pytał czy egzekucje kontunuować (czyli egzekucja w teorii była w toku aż do śmierci).
Osoba na którą został przepisany spadek wyraziła chęć przyjęcia go.

Pytanie:
Czy osoba trzecia która jest jedynym wskazanym spadkobiercą, przyjmującym spadek przejmuje dług alimentacyjny i po zamknieciu sprawy spadkowej stanie się dłużnikiem zasądzonych mi alimentów? Czyli komornik będzie miał pełne prawo wyegzekwować dług od niej?
W przypadku gdyby dziedziczenie odbyło się tradycyjnie czyli z ojca na syna, powiedzmy nawet z dobrodziejstwem inwentarza to wtedy dług alimentów zasądzonych na mnie nie mógłby przejść na mnie i by zniknął a tak pojawia się osoba trzecią która de facto stanie się płatnikiem długu?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Długi po zmarłym 3 lata temu ojcu
Witam,
Pierwszy raz korzystam z formu, więc mam nadzieję, że nie otwieram np. tematu który gdzieś już istnieje.

Mam poważny problem dotyczący długów nieżyjącego od 3 lat ojca.

Z ojecem mieszkałam do 15 roku życia, wtedy też rodzice wzieli rozwód. Moja dwójka rodzeństwa była już pełnoletnia.
Otrzymywałam alimenty z funduszu alimentacyjnego.
Ojciec z życia robił piekło (był nie pracującym alkoholikiem), więc od 15 roku życia nie utrzymywałam z nim kontaktów.

Po jego śmierci, mój brat wziął na siebie czynności związane z pogrzebem, kwotę którą pobrał na pochówek w całości przeznaczył na pogrzeb.
Dodatkowo wziął z osobistego ubezpieczenia pieniądze po śmierci ojca.
Ja nie pobrałam żadnych świadczeń po pogrzebie.


Minęły 3 lata, a do brata odzywa się duże grono komorników i przychodzą wezwania do Sądu.

Chciałam zapytać, czy grozi mi, że będę musiała spłacać długi po śmierci ojca? Czy w tej chwili mój brat jest obciążany, bo zajął się pochówkiem i ma ten sam adres zameldowania co miał ojciec?

czy mogę się jakoś zabezpieczyć od spłaty długów za człowieka, który nigdy się mną nie zjamował (niestety nie był pozbawiony praw rodzicielskich).

będę bardzo wdzięczna za pomoc.

pozdrawiam

Beata
Ostatni post Odpowiedzi: 7
Zaległe alimenty.
Witam
Czy zaległe alimenty wchodzą w skład spadku jako dług spadkowy?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi ponieważ mój brat, którego jestem spadkobiercą zalegał z alimentami na ponad 35000 pln. Obawiam się, że będę musiał płacić te zaległości, a brat pozostawił po sobie praktycznie tylko samochód i udział w spadku po mamie. Niewiele to warte.
Dziękuję.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Śmierć ojca,prawdopodobne długi,trudna sytuacja, co robić ?
Witam, otóż niedawno umarł mój ojciec prawdopodobnie narobił długów poprzez umowy typu branie telefonów z T-Mobile na umowę, nie zapłacone kary sądowe, szybkie kredyty,mandaty.

Otóż jak wiem mam 6 miesięcy zostały mi jeszcze 2 miesiące by przyjąc spadek bądź odrzucić.

Formalnie mama i tata po rozwodzie podzielili spadek Notarialne ale nie zostały zweryfiowane przez sąd.

Czy w tym przypadku po śmierci ojca mama jest właścicielem a ustawowo jego dorobek wraz długami spada na mnie i moją siostrę czy więc będzie wyegzukowana należność ojca jako nasz spadek czy to odrębny temat ?

Ojciec miał długi alimentycyjne wobec mnie 10 tysięcy (niezapłacone) więc teoretynie jak przyjmę spadek będę musiał spłacać " SAM NA SIEBIE ALIMENTY " co według mnie jest rażąco niesłuszne (reguła radbruha) czy mogę jakoś jakoś wykonać ruchy by te dług alimentycny znikł ? Mam także siostrę czy ona będzie musiała spłacac alimenty na mnie jak przyjmie spadek ?

Liczę na szybką i pomocną odpowiedź pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 3
przyjęcie spadku a spłata kredytu
Mama zmarła. Mi i siostrze zostawiła niewielkie mieszkanko(90-120.000) i kredyt gotówkowy ok 25.000. Siostra zapewnia że będzie spłacać kredyt w zamian za mieszkanie bo nie ma swojego lokum. Jak mam się zabezpieczyć przed spłata tego kredytu? Nie chcę go spłacać tym bardziej że mama za życia chciała mieszkanie dać siostrze.
Proszę o pomoc, mam 2 dzieci i nie chcę aby były ścigane przez bank jeśli np. odmówię przyjęcia spadku.
Ostatni post Odpowiedzi: 3
Stwierdzenie nabycia spadku
Witam,otrzymałem wezwanie z sądu na stwierdzenie nabycia spadku w sprawie wniosku Spoldzielczy Kasa Oszczednosciowo-Kredytowy im.F.Stefczyka.Moja mama zmarla 2 lata temu i okazuje sie z dokumentow ze byla żyrantem nam nieznanej osoby pozyczki z banku Stefczyka.Po pewnym czasie okazalo sie ze osoba ktora wziela pozyczke nie splaca jej i dlug splacala moja mama od 2004 jako zyrant az do swojej smierci(listopada 2009).Wezwanie z sadu na stwierdzenie nabycia spadku otrzymalem ja moj brat i ojciec nadmienie ze nikt z nas trojga nie wiedzial ze mama byla zyrantem i splacala pozyczke.Nadmienie ze mama nie ma zadnego majatku i nie napisala testamentu,moj ojciec mieszka sam w polsce jest schorowany i na emeryturze brat sie wyprowadzil 12 lat temu brak kontaktu i miejsce zamieszkania jest nieznane a ja mieszkam ponad 17 lat na stale za granica.Prosze o pomoc w zrozumieniu i co mozemy zrobic?

Czy idąc na stwierdzenie nabycia spadku do sadu bede uznany winny splacania dlugu nie mojej mamy.

Dziekuje i bardzo prosze o odpowiedz

Roman
Ostatni post Odpowiedzi: 2
dlugi brata
Zmarł tydzień temu mój 60-letni brat, był od 34 lat rozwiedziony, ma 37 letniego syna w Anglii, 86 letnią matkę oraz mnie - siostrę. Mieszkał osobno w innym mieście.
Pozostawił długi, ale żadnego majątku.
Teraz wydzwania do mojej mamy i do mnie jego była żona, że mamy iść do Sądu i zrzec się spadku. Jest to forma krzyku.
Pytałam jakiego? Bo przecież on nie miał niczego oprócz ciężkiej choroby /był po czterech trepanacjach czaszki/.
Co mamy zrobić w tej sytuacji?
Proszę o poradę.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
PROBLEM PO SĄDOWYM POSTANOWIENIU O NABYCIU SPADKU - PILNE!
Witam
i zwracam się z gorącą prośbą o pomoc.

W 2006 roku zmarła moja mama. Pozostawiła dwóch spadkobierców, mnie i moją siostrę. I pozostawiła niestety niezapłacony dług, o którym nie miałyśmy pojęcia. We właściwym czasie nie zrzekłyśmy się spadku i niestety na wniosek wierzyciela zostało przeprowadzone w sądzie postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku.

Postanowienie sądu brzmi:
1. Sąd odmawia zatwierdzenia oświadczeń uczestniczek postępowania o uchyleniu się od skutków prawnych niezachowania terminu do złożenia oświadczeń o odrzuceniu spadku po ........
2. Stwierdza, że spadek po .......... na podstawie ustawy nabyły dzieci ..... i ..... w częściach równych po 1/2 części spadku każda z nich, które spadek przyjęły wprost.
3. Zasądza się od uczestniczek postępowania solidarnie na rzecz wnioskodawcy kwotę ..... tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Chciałabym zwrócić się do wierzyciela z prośbą o zawarcie ugody, która umożliwi mi spłatę należnej kwoty, tylko nie wiem, czy wierzyciel wyrazi zgodę. Moja siostra na stałe mieszka w Niemczech i twierdzi, że nie ma zamiaru niczego spłacać i oddawać, bo nie mieszka od wielu lat w Polsce i "nic jej nie mogą zrobić".
Proszę o podpowiedz, co mogłabym zrobić. Najbardziej interesuje mnie, czy wierzyciel może zawrzec ze mną ugodę na moją część odziedziczonego długu spadkowego, czy ugoda musi być na całość zaległości?
Wiem, że przy podejściu mojej siostry będzie z tym problem, a chciałabym spłacić swoją część długu w ratach, gdyż nie jestem w stanie spłacić jej jednorazowo. Dlatego zależy mi na ugodzie, gdyż to umożliwi mi spłatę i jednocześnie nie narazi na dalsze koszty komornicze i windykacyjne.

Czy wierzyciel ma prawo wyegzekwować należność tylko ode mnie (jestem bardziej uchwytna i łatwiej "namierzyć" mnie i moje dochody, a tym samym odzyskać długi chociażby w postępowaniu komorniczym), czy każda z nas odpowiada za swoją "część" długu spadkowego?

Bardzo proszę o pomoc i odpowiedz.
Z góry dziękuję.
Odpowiedzi: 0
spłata wykupu mieszkania a roszczenia wobec spadkobierców
Witam

Mama rodzona oddała mnie w adopcje swojej mamie czyli mojej babci ale w wieku 13 lat jak już mogłam pracować w domu potem pracując dokładać się do domowego budżetu mama zameldowała mnie u siebie i żyłam z nią opiekowałam się nią .

jak zmarła 10 lat temu była w trakcie wykupu mieszkania od gminy z bonifikatą żyła z konkubentem który spłacał wykup potem mu sie zmarło (alkohol) po nim ja przejełam podatki i dalszy wykup mieszkania .

Jako osoba przysposobiona nie mogłam dziedziczyć spadku więc spadek przyjeła moja siostra rodzona młodsza i zażądała ode mnie wysokiej kwoty za to że zostawi mi to mieszkanie.

moje pytanie jest jedno :

w jaki sposób mogę od spadkobiorcy czyli mojej siostry odzyskać koszty spłaty mieszkania remontu czyli nakładów koniecznych (robiłam remont domu zrobiłam kanalize wymieniłam instalacje elektryczną)

no i jak sprawa sie ma co do tej spłaty rachunki na wykup są na mnie płace podatek nie mam umowy najmu jestem samoistnym posiadaczem bo siostra nie interesowała sie przez 10 lat spadkiem mimo załatwiania pochówku w gminie mamy bo ja nie pracowałam i nie byłam ubezpieczona więc za pochówek i za skórkę wzieła kase moja pazerna siostra nie raczyła sie nawet dowiedzieć czy mama nie ma zaległości co do mieszkania

dodam że siostra wzieła spadek z dobrodziejstwem inwentarza w tym mieszkaniu mieszkam ja i moja córka z dzieckiem i sprawa wygląda nieciekawie

Z góry dziękuje za jakieś dobre wskazówki
pozdrawiam
Odpowiedzi: 0
Spłata kredytów przed i po śmierci spadkodawcy
Witam
Prosze bardzo o pomoc w wyjaśnieniu pewnej kwesti związanej z działem spadku, z góry bardzo dziękuję.
Toczy się postępowanie o dział spadku po moim ojcu, ojciec miał bardzo dużo długów i jeszcze za życia postanowiłem wykupić jego mieszkanie i je sprzedać na co miałem pełnomocnictwa podpsisane przed notariuszem i ojciec był tego świadom. Nie miałem odpowiednich środków pieniężnych na wykup mieszkania, więc musiałem zaciągnąć kredyty (o czym poinformowałem moje rodzeństwo, któro nie pracowało i nie miało możliwości finansowych żeby mi pomóc w całej operacji) na wykup oraz na ojca utrzymanie, wszystko miałem sobie odebrać po sprzedaży mieszkania. Sam popapdem w pułąpkę finansową ponieważ nie byłem w stanie już spłacać swoich kredytów poprosiłem żonę o wzięcie kredytu na podratowanie i spłatę zaległych rat (miałem również swoje zobowiązania). Sprzedałem mieszkanie i zacząłem spłacać kredyty ojca i swoje, między innymi ten zaciągnięty przez moją żonę również. Ojciec niestety zmarł 7 dni po sprzedaży mieszkania. Na dzień śmierci ojca ze sprzedaży mieszkania została już dużo mniejsza kwota od wartości sprzedaży.
Po śmierci również spłacałem kolejne kredyty ojca i swoje. Pozostała pewna kwota ze sprzedeży mieszkania.
Siostra wniosła do sądu pismo o dział spadku zapadł wyrok który nie uwzględnił, podziału spłat przed i po śmierci ojca tylko całość wartości mieszkania. Nie uwzględniony został kredyt który zaciągnęła moja zona na ratowanie mojej sytuacji finansowej pomimo tego że został spałacony przed śmiercią ojca i ojciec mnie do tego upoważnił, czy właściwie? Przecież ta kwota pieniędzy przed śmiercią była rozdysponowana z polecenia ojca i z jego upoważnienia i nie wchodziła w skład masy spadkowej ponieważ spadkodawca żył i nawet nie myślał o śmierci, więc mógł zrobić z tymi pieniędzi co chciał. Dlaczego sędzia nie uwzględnia podziału przed i po tylko bierze całość kwoty do podziału, poprostu nie rozumiem tego, przecież masę spadkową ustala się na dzień śmierci spadkodawcy, a nie przed. Proszę mi wyjaśnić poprostu zgłupiałem. Będę składał apelację a jak trzeba będzie to oprze się o sąd najwyższy.
Jeszcze jedną rzecz jeżeli byłoby to możliwe proszę o wyjaśnienie czy mogę domagać się zwrotu kosztów utrzymania ojca w DPS od spadkobierców, ponieważ to ja wnosiłem wszystkie opłaty, leków pobytu ubrań itd Kwoty te nie zostały ujęte w dziale spadku w takim razie czy mogę w odrębnym postępowaniu domagać się zwrotu.
Bardzo dziękuję za pomoc
Odpowiedzi: 0
sprzedarz/darowizna domu zieciowi a dlugi
Witam.
Nie wiem czy pisze w dobrym dziale.. Jesli nie to prosze o przeniesienie tematu.

A teraz do rzeczy:
Tesciowa zmala kilka lat temu. Zostal tesc, ktory wzial kilka kredytow i pozniej przestal je splacac. Uroslo to w sumie do ok 130tys zl. Ostatnio zachorowal i chcialby przepisac/sprzedac nam [mnie / zonie] dom tak zebysmy mogli uniknac splacania jego kredytow przez zrzeczenie sie spadku. I tu powstaje moje pytanie czy w ogole istnieje taka mozliwosc...?
Ostatni post Odpowiedzi: 1

Testament.  »  Testament notarialny.
UMOWA DOŻYWOCIA
Witam

Od trzech lat mieszkam z babcią, która się opiekuję. Chciałybyśmy sporządzić umowę dożywocia. Bardzo proszę o wyliczenie wszystkich opłat notarialnych, biorąc pod uwagę, że dom jest warty 400 000.
Z góry dziękuję
marta27
Ostatni post Odpowiedzi: 4
Akt notarialny z przed II wojny światowej
Moja babcia posiada dwa akty notarialne swojej teściowej.Pierwszy z roku1928 ,dotyczy.przekazania domu i działek, a drugi 1931 domu sąsiadów,których miała pod opieką.Po wojnie domy zostały spalone.W roku 1946 nieruchomości zostały odebrane na rzecz skarbu państwa.Nie wiem czy ważne jest to że pradziadek podpisał ,,forliste.''Na dzień dzisiejszy wiem tyle,że działki te zostały sprzedane firmie deweloperskiej,a sprzedający prawdopodobnie odkupił je od państwa.Był to polak,który był niemieckim policjantem w czasie wojny.Po wojnie stał się właścicielem tych gruntów.Do tej pory nie powstał tam żaden budynek..Powierzchnia działek to ok.2ha.Bardzo proszę o odpowiedż,czy są szanse na odzyskanie tych gruntów lub jakieś ich spłaty?Dziękuję i pozdrawiam.
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Skąplikowana współwłasność
Witam posiadam akt notarialny (umowa darowizny) którą dostałam po zmarłej matce, jest to gospodarstwo rolne o powierzchni 18.600m2 podzielone na dwie działki pierwsza to 10.120m2 a druga 7.400m2 jest tam napisane ze ja mam w udziale 3/4 części a w 1/4 współwłasnośći ma moja siostra a oprócz tego mam jeszcze dwie siostry czyli jest nas cztery ale, te dwie nie mają udziału do majątku tylko w postanowieniu napisane jest że mam im oddać kwoty pieniężne uzgodnione z nimi. Nie mogę dogadać się z tą siostrą z którą mam współwłasność ponieważ napisane jest tam jeszcze ze należy jej się oprócz 1/4 udziału to jeszcze 3/16 z zabudowanej nieruchomości ona nie zgadza sie na to ze wymierzę jej z tej mniejszej działki to co jej się należy czyli 1/4 a te 3/16 rozliczymy pieniężnie bo twierdzi żebym dała jej całą tą działkę ale zapomina że mam jeszcze dwie siostry do spłaty. Jak rozwiązać ten problem aby uniknąć wydawania zbyt dużych kwot pieniężnych na adwokatów i sądy bo mnie nie stać.
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Przekazanie spadku po śmieci - dla obcej osoby
Nie wiem do końca czy dobry dział? Opiekuję się starszą, samotną osobą. Ta osoba pragnęłaby przepisać na mnie swój majątek (m.in. dwa mieszkania z wyposażeniem). Leży w tej chwili w szpitalu. Jaka jest procedura załatwienia takiej sprawy, czy trzeba notariusza ściągać do szpitala (aby spisać testament, czy inny dokument w obecności notariusza). Jak poźniej wygląda rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Będę bardzo wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam
Ostatni post Odpowiedzi: 2
prawo spadkowe
Jestem opiekunem prawnym babci.Zamierzam wykupić od gminy mieszkanie najmowane przez babcię za własne pieniądze. Babcia oprócz długów nie posiada żadnego majątku. Co zrobić aby inni spadkobiercy Babci nie mogli po jej śmierci w tym spadku (mieszkaniu) partycypować. Chcę, za jej życia pokryć wszystkie długi babci, również w czynszu teraz grozi jej eksmisja.
Ostatni post Odpowiedzi: 4
spadek a zapis na koncie bankowym
witam.bardzo proszę o poradę gdyż jestem w wielkiej kropce!
Odziedziczyłam spadek po zmarłej w całości.W skład spadku wchodzi tylko konto bankowe.
Ale podczas wizyty w banku, aby dopełnić formalności z spadkiem, dowiedziałam się że jest jakiś zapis na koncie na wypadek śmierci,i nie jest to zapis na mnie.Co w danej sytuacji następuje??? Bank odesłał mnie do domu twierdząc że musi zając się tym radca prawny banku. Nie wiedziałam że zmarła miała jakiś zapis na koncie,ona sama chyba o tym nie pamiętała ,gdyż musiała to zrobić bardzo dawno w momencie zakładania konta .Natomiast jakiś rok przed śmiercią napisała testament do którego powołała mnie jako jedyna spadkobierczynie na co mam prawomocny wyrok sądu.Co mam zrobić w tej sytuacji ??bardzo proszę o jakąs porade
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ustalenie nieważności aktu notarialnego- kazus
Witam,
Przedstawiam kazus do rozwiązania.
Czy jest możliwość podważenia pełnomocnictwa-aktu notarialnego, którego odpis przedkładam w załączeniu?
Odpowiadając proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:
1. Czy musi być podpis przyjmującego pełnomocnictwo, którym jest adwokat?
2. Czy do sprzedaży nieruchomości wymagane jest pełnomocnictwo szczególne, czy wystarczy takie, które jest przedłożone w załączeniu
3. Czy niewskazanie przez notariusza numeru dowodu osobistego pełnomocnika (adwokata) a także numeru legitymacji adwokackiej, może stanowić element unieważnienia pełnomocnictwa? Czy taki brak formalny jest istotny, czy nieistotny?
4. Czy notariusz sporządzając pełnomocnictwo musiał dokładnie określić nieruchomość, np. powierzchnia, oznaczenia w Kw, czy wystarczające są ogólnikowe stwierdzenia, takie jak zawarte w tym pełnomocnictwie?
5. Czy to pełnomocnictwo należy traktować jako pełnomocnictwo procesowe, czy do dokonania czynności materialnych ?
6. Czy w pełnomocnictwie trzeba podać przy sprzedaży udziałów w nieruchomości cenę minimalną, czy cena zbycia nieruchomości przez pełnomocnika musi być wskazana w pełnomocnictwie?
7. Czy notariusz musi podać dane adresowe pełnomocnika, tj. adwokata (zespołu kancelarii adwokackiej, do której przynależał)?
8. Co jest obecnie wymagane do ważności pełnomocnictwa przy zbyciu nieruchomości?

Jak oceniacie skuteczność tego aktu notarialnego-pełnomocnictwa, wiedząc dodatkowo, że biegły grafolog w opinii stwierdził, że główka dokumentu jest dopisana ręcznie w innym okresie czasu, niż sporządzony został dokument (pod koniec lat 60-tych), podpisy widniejące na końcu nie zostały sporządzone przez osoby wymienione w akcie, oraz wiedząc, że dokument ten nie jest obity okrągłą pieczęcią państwową, obligatoryjną dla ważności aktu notarialnego?

[IMG]http://www.pl.image-share.com/upload/319/91.jpg[/img]
[IMG]http://www.pl.image-share.com/upload/319/92.jpg[/img]
Odpowiedzi: 0
Problemy z testamentem notarialny
2-3 miesiące temu zmarł mój dziadek, miał sporządzony testament notarialny, w którym jestem osoba dziedziczącą dom, niestety mój wujek (jego syn) nie chce otworzyć testamentu ponieważ ma pomylone w dowodzie dane ojca (mojego dziadka). Czy jest jakaś możliwość, aby to rozwiązać? Czy wujek musi być obecny przy otwarciu testamentu jeżeli nie jest w nim uwzględniony?
Ostatni post Odpowiedzi: 2
testament notarialny
Witam, chciałabym uzyskać informacje co zrobić jeżeli spadkodawca przekazał w testamencie dom na żonę i jednego z trzech synów, czy po śmierci żony spadkodawcy pozostali dwaj synowie również dziedziczą część domu czy tylko uwzględniony w testamencie syn, dodam jeszcze że żona zmarłego żyje a testament był sporządzony w 2002 roku i dopiero teraz ujawniony, jak długo trwa takie postępowanie spadkowe i jakie są jego koszty.
Proszę o pomoc i z góry dziękuję
Ostatni post Odpowiedzi: 2
Testament czy darowizna ?
Witam. Jak mam postąpić?
Mama jest właścicielką mieszkania i działki w budynku czterorodzinnym.
Życzeniem mamy jest aby "kiedyś" mieszkanie sprzedać, a uzyskaną kwotę podzielić na cztery osoby /dzieci/. Tu muszę napisać, że nie ma zgody ewentualnych spadkobierców co do takiego rozwiązania.
Rozważam dwie możliwości.
Pytanie nr 1
Czy mama ma mi /synowi/ przekazać to mieszkanie w formie darowizny, a ja "w przyszłości" sprzedam nieruchomość i podzielę się z rodzeństwem.
Pytanie nr 2
Czy zostawić sprawę i kiedyś sądownie dochodzić spraw spadkowych?

Pozdrawiam Andrzej P
Odpowiedzi: 0
Testament notarialny - kroki postepowania
Witam,

Moje drzewo jest zgodnie z rysunkiem jaki zalaczam do post'u. Ja mam testament spozadzony w 1998 u notariusza, co teraz robic?
Jak widzicie wiekszosc rodziny juz nie zyje, lub jak opisuje dalej jest mi prawie nieznana.
Osoba ktora sporzadzila testament to byla mojej prababki siostra. O innym rodzenstwie mojej prababki siostry wiem tylko z opowiadan rodziny, ale nigdy z nimi sie nie widzialam gdyz jak widzicie moja babka jest nieslubnym dzieckiem, a jej mama zmarla jak ona miala zaledwie 8 lat. Wie ze istnieje, ze miala brata od innego ojca (meza prababki), ale on mial 1 rok ona 8 jak ich rozlaczono i nigdy sie nie widzieli, o jego dzieciach znowu wiemy tylko z jakis tam opowiadan. Maja babka byla wychowywana przez ta moja prababki siostre , czyli ta ktora zapisala mi w testamencie calosc swojego spadku. Prababki siostra, ta ktora zapisala spadek w chwili smierci nikogo juz innego nie miala. Jej maz umar wczesnie i corka bezdzietnie tez.

Co zrobic w tej sytuacji. Do kogo sie udac? Jakie kroki po kolei robic?
Gdzie otworzyc testament, kiedy, jak? Czy nie musze czy nie szukac jakiej rodziny? Jak ile czasu?

Testament byl spisany u notariusza.

dziekuje o pomoc
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Testament notarialny a akt własności
Jeżeli właściciel majątku zapisuje spadkobiercy majątek u notariusza ( testament notarialny) czy akt własności ziemi zostaje wtedy u notariusza ? czy spadkobiercy ?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
Ile kosztuje testament notarialny?
Jaki jest koszt sporządzenia testamentu notarialnego?
Ostatni post Odpowiedzi: 1
1 - 2 ... 4 - 5 - 6 ... 10 - 11


Statystyki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Support forum phpBB3 Assistant
poradnictwo reklama